Banka Kartları

Kredi Kartı Borcumu Ödedim Kartım Ne zaman Açılır?

Kredi kartı kullanan çoğu tüketicinin başına gelen olaylardan biri kredi kartı borcunu unutmasıdır. Genellikle kart tüketimini bağımlılık durumuna getirmeyen fakat cüzdanına taşıyıp belirli zaman aralıklarında kullanan kişilerin başına gelen kredi kartı borcunun unutulması, borcun az olsa da bankaların uyguladığı gecikme faizi nedeniyle artabilir ve yasal süreçlerin başlamasına yol açabilir.

Bankalara olan kredili ürünlerinizin borcunu 3 ay süresince ödememeniz halinde banka, hesabınıza ve kredi kartlarınıza bloke koyabilir. İlk olarak e-posta, sms ve banka hesabı açarken vermiş olduğunuz telefon numaralarını aranarak kredi kartı borçlarınızın geciktiğine değin malumat verilir. Bu sürecin ardından kısa bir zamanınız bulunmaktadır. Yaklaşık 7 gün içinde borcunuzun tamamını bankaya ödememeniz halinde adınıza yasal prosedür başlatılır ve icralık olabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırılabilir?

Borcunuzun tamamını kapatacak paraya sahip değilseniz kartınızın yalnızca minimum ödeme tutarını ödeyerek, kullanıma kapatılmamasını ve yasak prosedür başlatılmamasını edinebilirsiniz. Ancak borcun tamamını ödememeniz geriye kalan borcunuz için gecikme faizi ödemenize sebep olacağını unutmamalısınız. Kredi kartı borcumu ödedim fakat kullanamıyorum sorunuza gelirsek bunun pek çok nedeni olabilir. Örneğin kredi kartı borcunun 1 takvim senesi içinde 3 kez geciktirilerek ödenmesi ya da minimum ödeme tutarının yapılmaması kredi kartınızın bloke olmasına neden olmaktadır.

Borcunuzu ödeyecek durumunuz var ve borcunuzu ödemeyi geciktirdiğiniz zaman kartınız bloke olduysa bankanız ile görüşerek kendinizi açık bir dille anlatmanız gereklidir. Borcunuzu ödeyecek parasal gücünüz yok ise bankanızın şubesine giderek, kredi kartı borçlarınızı yapılandırmak istediğinizi belirtin. Müşteri temsilciniz eşliğinde maaş ödeyebileceğiniz sınırı belirleyin ve ödeme planınızı oluşturun. Bu prosedür bir nevi bankadan kredi çekmek ile aynıdır.

Kredi kartınız harcamaya kapatılır ve müşteri temsilciniz ile belirlemiş olduğunuz ödeme periyodunu kredi öder gibi ödemeye devam edersiniz. Böylece adınıza yasal prosedür başlatılmadan ve kredi notunuz düşmeden borçlarınızdan kurtulabilirsiniz. Kredi kartınızın borcunu 3 ay süresince geciktirmemiş, bankadan gelen telefonlara yanıt sunarak borcunuzu ödemek için anlaştığınız tarihte tamamiyle ödemişseniz kredi kartınız borç ödendikten 24 saat sonra kullanılabilir duruma gelmektedir.

İlginizi çekebilir: Kredi Kartı Borcu Nasıl ödenir?

Kredi Kartı Borcumu Ödedim Ne Zaman Açılır?

Borcunuzu 3 ay ödemeyerek banka avukatlarının döneme girmesini beklediyseniz, borç tutarının tamamını bile ödeseniz kredi kartınızın yeniden aktif olması olası olmayacaktır. Hatta yasal prosedür gerekçesiyle kredi notunuz negatif bir şekilde etkilenecek ve uzun bir müddet bankalara başvuracağınız kredili ürünler için red yanıtı almanıza neden olacaktır. Pek defa ödemenin kredi kartı ile ödenmesi ay nihayetinde kredi kartı borçlarının epey yüksek olmasına sebep olmaktadır. Düzenli ödendiğinde yararları çok fazla olan kredi kartı, derli toplu ödenmediğinde kullanıcılarını epey zora sokmaktadır.

Bu meselelerden bir tanesi olan kartın kullanıma kapatılması, biriken borçlar yüzünde kredi kartının dönem dışı kalmasına sebep olmaktadır. Borç hasebiyle kullanım dışı kalan kredi kartını yeniden açtırmanın tek yolu, bankaya olan borcu kapatmaktır. Sadece bu şartla yeniden kullanıma açılan kredi kartı için, borcun tamamını kapatarak açtırmak mümkünken, talep edilen minimum ödeme meblağ ödenerek de kullanıma açılabilir.

Bir önceki yazımız olan Taksitli Nakit avans nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı