Banka KartlarıKrediler

Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Ölürse Ne Olur?

Kredi çekmek, günümüzde bütün müşterilerin kullandığı en önemli bankacılık hizmetlerinden bir tanesidir. Gerek ticari, gerek bireysel ihtiyaç veya çeşitli krediler kullanılarak; ilgili konu ile alakalı ihtiyaçların giderilmesi sağlanır. Bankalar da müşterilerine krediler vererek kendilerine borçlu olmalarını ve uzun vadede finansal istikrarlarını devam ettirmeyi amaçlarlar. Kredi çeken müşteriler, belirli zaman aralıklarında ödemek zorunda oldukları bir ödeme planı oluştururlar.

Müşterilerin son ay vadesi taksiti bitince, bankaya olan borçları kapatılmış olacaktır. Bu sayede müşterilerin yapması gereken başka bir işleme gerek kalmayacaktır. Elbette bu geri ödeme esnasında, insanların başına herhangi bir kaza, sağlık problemi, vefat durumları gelebilir. Böyle durumlarda yapılması gerekilen birçok farklı uygulama vardır. Müşterinin ölmeden önce yapmış olduğu sigortadan, ölüm sebebine kadar her konu; bu esnada devreye girerek borcun akıbetini belirleyecektir.

Göz atabilirsiniz: Ölen Kişinin Kredi Borcu Kim Tarafından Ödenir?

Ölen Kişinin Borcu Silinir Mi?

İhtiyacı olan müşteriler bankalardan kredilerini alırlar. Normal düzende yaklaşık her 20 kişiden bir tanesi, borçlarını ödeyemeden vefat etmektedir. Bankalar bu yüzden kredi verirken, müşterilerinin kendilerine hayat sigortası yaptırmalarını zorunlu hale getirmişlerdir. Özellikle yaş itibariyle bu riski taşıyan müşterilerin kredi çekmesinde, belki de en önemli şart budur. Borcun kefil ile çekilmesi durumunda kefil, borçtan sorumlu olacaktır. Tabi ki yaptırılan hayat sigortası sayesinde, borcun varisler tarafından ödenmesine gerek kalmayacak ve sigorta şirketleri borcu ödeyerek, finansal alandan sileceklerdir.

İlginizi çekebilir: Kefil olan kişiye icra gelir mi?

Sigorta Şirketleri Hangi Durumlarda Borç Ödemezler?

Vefat eden kişilerin, hepsinin borçları ödenmez. Ölüm sebebi, sigorta şirketleri açısından bu yüzden önemlidir. Borcu olan kişi eğer intihar ettiyse, borçlarını sigorta şirketleri karşılamaz. Ayrıca sigorta esnasında bilinen ölümcül bir hastalık varsa ve bu sigorta şirketine tebliğ edilmediyse, sigorta şirketi kanuni haklarını kullanarak bu borçları ödemekten kendini muaf tutacaktır.

Bankalar Hangi Durumlarda Borçları Kendisi Öder?

Bankalar, müşterilerine verdikleri krediler için imzaladıkları sözleşmelerde bazı durumlarda borçları kendileri ödemeyi kabul ederler. Bunlardan ilki trafik kazası ve iş kazası durumlarıdır. Ayrıca meydana gelebilecek olan doğal afetlerde hayatını kaybeden insanların borçları da, sigorta şirketleri tarafından karşılanacaktır.

Bir önceki yazımız olan Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizde dosya masrafsız kredi ve dosya masrafsız kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı