Banka KartlarıKişisel Finans

Kredi Kartı Borcu Nasıl ödenir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Ve işte karşımızda bankaların en çok hoşlandıkları konu 🙂 Borcunu zamanında ödeyen müşteriler, bankalar için velinimettir. Gerçi son yıllarda bu tür müşterileri bulmakta çok zorlansalar bile, yine de borcuna sadık müşteriler, onlar için her zaman ön plandadır. Kredi kartı borcu nasıl ödenir cevabına geçmeden önce, isterseniz size biraz kredi kartları ve kredi kartı harcamaları hakkında biraz bilgi verelim.

Hatırlar mısınız bilemeyiz ama bundan birkaç sene önce, medyada bir “kartzedenin” dramına şahit olmuştuk. Trajikomik olduğu için anlatmak istedik bu olayı. Yoksa kredi kartı borcu olan milyonların yaşam hikâyesini burada tek tek anlatma niyetinde değiliz. İşi gücü olmayan bir adamın 30 dan fazla kredi kartı sahip olduğunu ve bunun karşılığında tam 1 milyon lira borçlandığını anlatıyordu bir kartzede. Ve tepki olarak bu kredi kartlarını boynuna bir ip ile bağlayıp, kameraların karşısına geçmişti. Çoğumuz gülüp geçmiş ve adamın deli olduğunu düşünmüştük. Aslında kanayan yaranın başlangıcı olduğunu, çoğumuz fark edememiştik. Bankaların fütursuzca kredi kartı dağıttığı dönemlerdi o zamanlar. Kredi kartını alıp harcamak güzeldi ama kredi kartı borcu nasıl ödenir sorusunu düşünen yoktu. Çok değil, bundan 4-5 sene öncesine kadar kimse farkına varamamıştı. Ne tüketici olarak bizler, ne de kredi kartı dağıtan bankalar. İşin bu raddeye gelebileceğini söyleyen tek tük uzmanlar olsa da, kimse kulak asmamıştı.

Kredi kartı ödemeleri hakkında

Kredi kartı borcu ödeme kanalları

Siz yeter ki kredi kartı borcunuzu ödemek isteyin, bankalar önünüze kırmızı halılar sermeye hazır. O kadar çok ödeme seçeneği var ki, nasıl ödeme yapacağınızı şaşırırsınız

Banka şubesinden kredi kartı borcunu ödeme

Kredi kartını kullandığınız bankanın her hangi bir şubesinden, TC kimlik numaranız veya kredi kartı numaranız ile beraber vezneden ödeme yapabilirsiniz. Zaten banka sisteminde borç tutarınız ve ne kadar ödeme yapmanız gerektiği görülmektedir. Kredi kartınızın tahsis edildiği şubeye gitmenize gerek yok. O bankanın her hangi bir şubesinden, hatta her hangi bir şehrinde bulunan banka şubesinden ödeme yapabilirsiniz.

ATM’den kredi kartı borcu ödeme

Kredi kartınızın verildiği bankanın her hangi bir ATM’sini kullanarak kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Kartınızı ATM’ye takıp giriş yaptıktan sonra, “ kredi kartları” menüsünden “ borç ödeme “ seçeneğini kullanarak ödeme yapabilirsiniz. Genelde tüm bankaların bu menüsü aynıdır. Aynı bankada bulunan hesabınızda para varsa “ hesaptan ödeme” seçeneği ile hesabınızda para yoksa ve ATM’den nakit ödeme yapacaksanız “ Nakit Ödeme “seçeneği ile kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. ATM işlemleri anında sisteme işlenmektedir.

Telefonla kredi kartı borcu ödeme

Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, kredi kartı işlemlerini tuşladıktan sonra, kredi kartı borcu ödeme seçeneğinden müşteri hizmetlerine bağlanıp, hesabınızdaki paradan anında kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bu işlemler kimi bankada müşteri hizmetleri aracılığı ile yapılabiliyorken, bazı bankalarda sesli komut sistemi ile yapılabilmektedir. Yalnız dikkat etmeniz gereken bir husus var. Bazı bankalarda güvenlik gereği, bu tür ödeme ve para transferleri için “ telefon bankacılığı şifresi “ sorulmaktadır. Telefon bankacılığı şifreniz yoksa almak için müşteri hizmetlerinden destek almanız gerekebilir.

İnternet şubesinden kredi kartı borcu ödeme

Bankanızın internet şubesine giriş yaparak, kredi kartları menüsünden “ borç ödeme “ linkini kullanarak, kredi kartınızın borcunuzu anında ödeyebilirsiniz. Bu işlemi yapabilmeniz için, elbette hesabınızda yeteri kadar para olması gerektiğini söylememize gerek yok sanırız.Mobil Şubeden kredi kartı borcu ödeme

Aynı internet şubesinden yaptığınız işlem gibi, bankanızın mobil uygulamasını cep telefonunuzda kullanıp, kredi kartlarım menüsünden borcunuzu hemen ödeyebilirsiniz. Mobil şubeden yapacağınız kredi kartı borç ödemesi, hesabınızdaki parayı kullanacaktır.

PTT’den kredi kartı borcu ödeme

PTT şubelerinden istediğiniz bankanın kredi kartı borcunu ödeyebilirsiniz. Banka adı, kart numarası, isminiz ve soyadınızın yanında TC kimlik numaranızı bildirmeniz durumunda, her hangi bir PTT veznesinden kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Bu işlemi sadece hafta içi mesai saatlerinde yapabilirsiniz. PTT veznelerinden yapılan kredi kartı borcu ödemeleri, bazen ertesi gün işleme alınabilmektedir. Lütfen bunu göz önünde bulundurarak işlem yapın. Son ödeme tarihi o gün olan kredi kartı borcunuzu PTT den ödemenizi tavsiye etmiyoruz. Ayrıca PTT, bu işlem için ekstra komisyon almaktadır. Bilginiz olsun.

Diğer bankalardan kredi kartı borcu ödeme

Bulunduğunuz yerde kredi kartınızın ait olduğu banka şubesi yoksa kredi kartı borcunuzu herhangi bir bankadan ödeyebilirsiniz. EFT talimatı ile ödenen kredi kartı borcu, işleme aynı gün içerisinde alınır. Farklı bankadan kredi kartı borcu ödemek isterseniz, yüksek komisyonlar ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bu işlemi yapmadan önce, komisyon oranlarını öğrenmenizde fayda var. Diğer bankaların hem şubelerindeki veznelerinden, hem de ATM lerinden kredi kartı borcunuzu ödeyebilirsiniz. Kredi kartları menüsünden “ Borç ödeme “ seçeneğini kullanarak “ diğer banka kredi kartları “ menüsünden, bankanızı seçip kart numaranızı girip ödemenizi yapabilirsiniz.
Gördüğünüz gibi;  siz yeter ki kredi kartı borcu nasıl ödenir diye sorun. Bankaların bunun için alternatifi çok. Yakında ayağınıza kadar gelip, kredi kartı borçlarını elden toplamaya başlarlarsa hiç şaşırmayın

Kredi kartı kullananlara tavsiyeler:

  • Hiç ödemeyecekmiş gibi harcama yapmayın
  • 1 kredi kartı, ihtiyaçlarınız için yeterlidir. 2 kredi kartına kesinlikle gerek yoktur.
  • Harcamalarınızı ve ekstrenizi sürekli mobil şubeden veya bankanın internet şubesinden takip ederek, kontrol ediniz. Bütçenizi aştığınızı düşündüğünüz zaman, harcamalarınızı kısıtlayın.
  • Ödeyebileceğiniz kadar harcama yapın
  • Hesap ekstrenizin tamamını ödemeye çalışın. Hiçbir zaman asgari ödemesini yapıp, gelecek aya sarkıtmayın. Çünkü diğer aya karşınıza daha büyük bir borç dağı çıkacaktır.
  • 2 defa asgarisini ödeyemeyeceğiniz durumuna geldiğiniz zaman, 3. Aya fırsat vermeden tüm kredi kartınızı kapatmaya çalışın ( Bir yerden borç alın veya bir şekilde halledin ). Ödenmemiş asgari ödeme tutarı 3. Aya giriyorsa, bu tehlike sinyallerinin çalmaya başlaması demektir.
  • Dünyanın gelmiş geçmiş en tehlikeli ve aynı zamanda en faydalı icadıdır kredi kartı. Zor zamanlarımızda nakit ihtiyacımızı karşıladığı için sıkı bir dost, ama tüketim alışkanlığımızın dengesini alt üst ettiği için de en azılı düşmandır. Elinizdeki aslında patlamaya hazır bir bombadır. Pimini çekip elinize tutuşturmuşlar. Kredi kartını çok dikkatli ve tutarlı kullanmayı bilmiyorsanız, sakın kullanmayın ve uzak durun.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı