İcra ve Yasal Takip

Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırılabilir?

Bankalardan alınan krediler yada kredi kartları yapılan harcamalar sonrasında tüketiciye borç olarak aylık ödemeler şeklinde yansıtılıyor. Ancak bu ödemeleri zamanında yapmayan kişiler her geciktirme süresi içerisinde %2,5 üzerinde faiz ile karşılaşıyorlar. Bu durumun önüne geçmek ve borcu ödemek için ise kredi kartı borcu yapılandırma seçeneği tercih edilebiliyor.

Banka Borcu Yapılandırma İşlemleri

Kullanılan kredilerin yanı sıra yeni borçlar için kredi kullanmak istenmesi durumunda refinansman olarak adlandırılan bir sistem kullanılır. Bu sisteme göre yeni kullanılacak olan kredi ile eski kredi kapatılıyor ve kalan fazla miktar da ihtiyaçlar için kullanılabiliyor. Bu durum kredi limiti düşük olanlar için en çok tercih edilen yöntem olarak biliniyor. Ancak kredi notunu olumsuz etkilediğinden dolayı zorda kalmadıkça tercih edilmemesi gerekir.

Göz atabilirsiniz: Kredi Notu Neden Düşer?

Birkaç taksiti ödenmeyen kredilerin yada bir kaç ay kredi kartı borcu ödenmeyen kartların borçlarında ilk yapılandırma başvurusu banka tarafından büyük oranda kabul edilir. Yapılandırılan borçlar 48 aya kadar taksitlendirilir ancak normal krediden farkı esnek ödeme şeklidir. Yapılandırma ile ödenecek borçlarda 1 yada 2 aylık taksitler geriden gelerek ödenebiliyor. Bankalar özellikle tahsil edemedikleri borçları Varlık Yönetim Şirketleri’ne daha az miktarla devretmektense kişinin borcunu az da olsa ödemesini tercih ediyor.

İlginizi çekebilir: Kredinin Ödenmemesi Durumunda İcralık Olma Süreci

İlk yapılandırmayı ödemeyen kişilerin borçlarını ödemeye karar verdikleri anda bankalara giderek ikinci bir yapılandırma başvurusunda bulunabilirler. Bu başvuru da büyük oranda onaylanır ve ‘’Takip Yapılandırması’’ olarak adlandırılır. Bu yapılandırma seçeneği ise borçların banka avukatlarına giderek borçlunun mahkemeye verilmeden önceki son şansı olarak bilinir. İkinci kez yapılandırma yapacak olan banka sigorta bedelini peşin olarak alırlar. İkinci yapılandırmanın ödemeleri ilk yapılandırmaya göre daha katı olduğundan dolayı 1 ay dahi aksatılan taksitler direkt olarak avukatlara devredilir.

İlginizi çekebilir: Kredi Kartı Borcu Nasıl ödenir?

Kredi kartı borçlarını yapılandırma ile ödemek isteyen kişilerin kartları kapatılır ve o bankadan yeniden bir kredi kartı başvurusu yaptıklarında büyük oranda red cevabı alırlar. Özellikle yapılandırma şeklinde ödenen borçlar kredi notuna büyük oranda olumsuz etkiler yansıtacağı için kişilerin bu aşamaya gelmeden borçlarını ödemeleri tavsiye ediliyor. Eğer kredi skorları çok düşerse kişiler başka bankalardan dahi kredi kartı alamayabilirler.

Bir önceki yazımız olan Varlık Yönetimine Devredilen Banka Borçları Taksitlendirme başlıklı makalemizde Borç Yapılandırma, Borçlarda Zaman Aşımı ve İcra Borcu Taksitlendirme hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı