Banka Kartları

Kredi kartı başvurusu neden reddedilir

7-8 yıl öncesine kadar, çalışan çalışmayan herkesin cebinde en az 5-6 adet kredi varken, bu rakam 2018 yılında neredeyse 1 adede kadar düştü. Bir adet kredi kartına sahip olamayan bile milyonlarca kişi var şu an. Sahip olamayan derken, kara listeye düşüp te bir daha kredi kartı alamayan kişilerden bahsediyoruz. Kredi kartı başvurusu neden reddedilir diye düşünmenize gerek yok, çünkü bankalar bunun için onlarca sebep üretebilir ve bu sebeplere karşı hiçbir şey yapamazsınız. Bir bankadan kredi kartı kullanıyorsanız ve aynı bankanın farklı temalı bir kredi kartı varsa, tek bankadan iki kredi kartı başvurusu yapmayınız. Red edilme olasılığınız yüksek olur ( Çok iyi kredi notunuz yoksa ).

Bildiğiniz üzere son birkaç yıldır yeni çıkan bankacılık yasalarından biri de şudur; Bundan böyle herkesin tüm bankalardaki kredi kartlarının limitleri tek havuzda toplanacak. Yani örneğin toplam 10.000 liralık limitiniz varsa, bu limitinizi isterseniz 1 kredi kartında veya dilerseniz 4 kredi kartına bölerek kullanabileceksiniz ( Her kredi kartı limiti 2500 lira olacak şekilde) . Bu uygulama da kredi kartı kullanımını az da ola frenledi. Kredi kartı başvurusu neden reddedilir sorusunun yanıtlarını aşağıda sizler için maddeler halinde hazırladık.

İlginizi çekebilir: Öğrenciler için Cazip Kredi Kartı Seçenekleri

Kredi Kartı Başvurusu

Bir bankadan kredi kartı başvurusunu ilk kez yapacaksanız, tüm şartları yerine getirdiğinizden emin olduktan sonra başvurunuzu yapınız. Çünkü ilk kez kredi kartı kullanmaya başlayacağınıza göre, kredi notunuz da çalışmaya başlayacaktır. Bundan sonraki her finansal adımınız, kredi notunuzu etkileyecektir. Kredi kartı başvurusu neden reddedilir sorusunu sormak istemiyorsanız, bundan sonra atacağını mali adımlara dikkat etmeniz gerekir. Sorumlu bir tüketici mantığı ile kredi kartınızı kullanırsanız, kredi notunuz sürekli artar ve bankalar nezdinde güvenli müşteri grubuna girersiniz. Düşük limitli kredi kartı kullanmanızı tavsiye ederiz. Yüksek limitli kredi kartları, bazen kontrolden çıkmamızı sağlayabilmektedirler. Buna dikkat edin.

Kimlere kredi kartı verilmez

  • Sigortası olmayanlara
  • Kredi notu olumsuz olanlara
  • Öğrencilere
  • Çalışma izni olmayan yabancılara
  • Ev hanımlarına

Tabi bu yukarıda saydıklarımız geneldir. Bazı bankalara çeşitli teminatlar sağlarsanız, kredi kartı veya kredi alabilirsiniz.

Kredi kartı başvurusu reddedilme nedenleri

Kredi kartı başvurusu yapmadan önce, kendi finansal durumunuzu, statünüzü ve özellikle kredi notunuzu analiz etmeniz gerekiyor. Çünkü her yapılan başvurunun olumsuz sonuçlanması, kredi notunuzu da olumsuz etkilemektedir. Kredi kartı başvurusu neden reddedilir diye sormak istemiyorsanız, bu ön hazırlığı mutlaka yapmanız gerekir. Kredi kartınızın ret edilme nedenleri çok sebepli olabilir. Olası sebeplerden bazıları aşağıdaki şekilde olabilir:

  • SGK ( SSK veya Bağkur ) girişiniz olmayışı en büyük ret edilme sebeplerden biridir. Çünkü şu ortamda çalışmayana kredi kartı veren banka bulmanız çok zor. Ancak kredi notunuzun geçmişe dayalı çok iyi olması gerekir.
  • Yasal takibe düşen ve devam eden kredi kartı veya kredi borçlarınız ( Farklı bankalarda bile olsa )
  • Maaşınızın yetersiz olması
  • Ev hanımı, öğrenci veya işsiz olmanız, ret edilmeniz konusunda etken sebeplerden bazılarıdır.

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı Almanın Dezavantajları

Kredi başvurusu neden reddedilir?

Her hangi bir bankaya kredi başvurusu yapmışsanız ve kredi başvurunuz olumsuz sonuçlanmış ise, yukarıdaki nedenler aynen geçerlidir. Kredi başvurusu neden reddedilir diye sormanıza gerek kalmadan cevaplayalım. Kredi kartı başvurusunun ret edilme sebeplerine ilave olarak, kredi başvurularında yeterli kefil gösterememe veya üzerinize kayıtlı ipotek olarak kullanılacak her hangi bir gayrimenkulün olmaması sayılabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartını Nakite Çevirme Yöntemleri 2020 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı