Banka KartlarıGenel

Kredi kartı asgari hesaplama

Kredi kartlarından sıkça bahsettik web sitemizde. Yanlış kullanımının ne gibi sonuçlar doğurabileceğini anlattık, kredi kartının limitlerinden ve nasıl yükseltilebileceğini izah ettik. Ancak kredi kartı asgari hesaplama ve kredi kartlarının asgari ödemeleri konusunda henüz bilgi vermemiştik. Aslında çoğu kredi kartı kullanıcısının hakkında çok fazla bilgi sahibi olmadığı bir konudur kredi kartı asgari ödemesi. Bankanın size tahsis ettiği kredi kartının bir limiti olur. Bu limit, sizin finansal statünüze göre belirlenir. Kredi notunuz yüksek ise ve aylık geliriniz iyi ise, kredi kartı limitiniz ona göre yüksek olur.

Asgari ücretle çalışıyorsanız, kredi kartı limitiniz ona göre düşük olur. Kısaca, herkesin kazandığı paraya göre limitler belirlenmektedir. Kredi kartı asgari hesaplama olayı ise yine bu kredi kartı limitlerine göre yüzdelik oranda hesaplanmaktadır. Bu oranların kaç olduğunu ve nasıl hesaplandığını, yazımızda detaylı olarak açıklamaya çalışacağız.

Kredi kartı asgari ödeme hakkında

Bankaların kredi kartı asgari hesaplama işlemi genellikle aynıdır. Birkaç banka haricinde hepsi bu hesaplama sistemini temel almaktadır. Örneğin Kuveyttürk bankası, kredi kartlarında asgari ödeme sistemi kullanmamaktadır. Kredi kartı hesap özeti tutarının tamamını, yani yüzde yüzünü tahsil etmektedir. Asgari ödeme mantığı, aslında kredi kartı kullanıcıları için de bir avantajdır. Bu sayede kendilerini harcama kontrolü açısından frenleyebilmektedirler. Asgari ödeme olmasaydı, harcamalar kontrolden çıkabilir ve borç yükü altında kalabilirdik. Gerçi, şu anki tabloya baktığımızda asgari ödeme olsa da olmasa da bir şeyin değişmediğini rahatlıkla görebilmekteyiz.

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı Borcu Nasıl ödenir?

Kredi kartı asgari ödeme nedir?

Kredi kartına ait aylık hesap özetinin toplamanın bir kısmının bankaya ödenmesidir. Yani o ay içerisinde örneğin 1000 tl harcama yaptıysanız, bu tutarının en az 250-400 lirasını bankaya ödemek zorundasınız ki, kredi kartını kullanmaya devam edebilseniz. Asgari tutar ödendikten sonra kalan borç için, bankalar belli oranlarda faiz uygulaması yapmaktadır. Bu faiz yükü altına girmek istemiyorsanız, hesap özeti borcunuzun tamamını ödemenizi tavsiye ederiz. Kredi kartı asgari hesaplama formülünü aşağıda açıklıyoruz.

Kredi kartı asgari hesaplama

Son yapılan BBDK düzenlemelerine göre, vatandaşların gelirlerine göre kredi kartı limitleri belirlenmeye başlandı. Aylık belgelenebilir kazancın dört katına kadar kredi kartı limitiniz olacaktır ve bu limit tek bankada değil, bütün bankalarda bölünerek kullanılabilecektir. Örneğin aylık geliriniz 2500 lira ise, toplamda en fazla 10.000 lira kredi kartı limitiniz olacaktır. Bunu isterseniz 2500 liralık limitlerde 4 farklı bankadan kart alarak yapabilirsiniz veya isterseniz 1 kredi kartı kullanarak 10.000 liralık limite sahip olursunuz.

İlginizi çekebilir: Kredi Kartı Borcumu Ödedim Kartım Ne zaman Açılır?

Kredi kartı asgari hesaplama şu şekilde olmaktadır: 15.000 liraya kadar limite sahip olan kredi kartlarında asgari ödeme tutarı %30 dur. 15 ila 20 bin arası limite sahip olan kredi kartlarında asgari ödeme %35 tir. 20.000 lira üzeri kart limitine sahip kredi kartlarında ise asgari ödeme tutarı %40 olarak belirlenmiştir. Bu yönetmenlikte yazan asgari ödeme tutarlarıdır. Ancak yukarıda bahsettiğimiz gibi, Kuveyttürk bankasında asgari ödeme uygulaması yoktur. Hesap özetinin %100 ünü tahsil etmektedir.

Kredi kartı asgari ödeme ödenmezse ne olur?

Hesap özetiniz geldi ve asgari ödeme tutarını ödeyemediniz. Bu hepimizin başına sıklıkla gelen bir durumdur. Yabancısı değilizJ 2 ay üst üste asgari ödeme tutarı ödenmez ise, nakit avans özelliği iptal edilir ve kredi kartınızdan nakit avans çekemezsiniz. 3. Aya girdiğinizde ise kara listeye girersiniz ve hakkınızda yasal işlemler başlatılır. Kredi kartınız kullanıma kapatılır ve borcunuz avukat kanalı ile tahsil edilir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı