Banka Kartları

Kredi Kartı Almanın Dezavantajları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Konuya nereden ve nasıl başlasak acabaJ Çünkü çok detaylı bir konudur kredi kartı konusu. Son zamanlarda uzmanların bu konuyu psikolojisi araştırma konusu yaptığını biliyor muydunuz? Şaşırdınız değil mi? Bizce çok olağan bir araştırma konusu bu. Kredi kartlarının hayatımıza girmesi ile beraber, bütün alışkanlıklarımızın yanı sıra, huy ve davranışlarımız da değişti. “ Para insanı değiştirir mi “ sorusunun da cevabıdır aslında kredi kartları. Evet değiştirir. Hem de öyle bir değiştirir ki, insanın huyunu suyunu, sosyal yaşantısını ve hayata bakış açısını değiştirir. Hayallerini bile değiştirebilir.

Kredi Kartı Almanın Dezavantajları saymakla bitmez. Hem maddi, hem manevi problemler ortaya çıkartabilir. Farkında olmadan, ruhunuz bile duymadan sizi çıkmaza sokabilir. Çünkü kredi kartı kullanarak harcanan para, sizin paranız değildir. Bunu anlayarak kullanırsanız, bir sıkıntı yok. Ama bunun farkına varmadan kredi kartını kullanırsanız, aslında o kredi kartının horozu çekilip elinize verilen bir tabanca olduğunu anlamanız vakit alabilir. Bazıları şimdi “ amma da abarttınız, yok silah, yok psikoloji vs” diyebilirsiniz ama inanın Kredi Kartı Almanın Dezavantajları, ortaya hemen çıkmaz. Belli bir süreden sonra kendini hissettirmektedir ve o süreyi aşınca, durumunuzu daha net analiz edebilirsiniz. Şimdi gelin, konuyu yavaş yavaş açalım ve bu avantajlar ve dezavantajlar maddelerini beraber inceleyelim.

Göz atabilirsiniz: Kredi kartı başvurusu neden reddedilir?

Kredi kartı kullanımı hakkında tüm detaylar

Kredi kartı, tüm dünyada kullanılan finansal bir araçtır. Bankanın bu hizmeti size kredi açılmasıyla başlar. Ve bu hizmetin karşılığında, sizden her işlem için belli miktarlarda komisyon alır. Çok eskiden tefecilerin yaptığı işi, şimdi kredi kartları yasal kılıfına uygun ve biraz daha süslü bir şekilde sunmaktadır. Daha yalın bir anlatım ile açıklamak gerekirse; Banka cebinize 5.000 TL koyar. Al bu parayı, ihtiyaçlarını karşıla, istediğin şekilde harca ve her harcama karşılığında bana bir miktar komisyon öde, ayrıca sana verdiğim her kredi kartı için bana senelik aidat öde der. İşin özeti, halk dilinde anlatımı budur. Havadan gelmiş gibi, cebinde 5.000 lirayı gören kişi, eğer güçlü bir iradeye sahip değilse ve o paranın mutlaka ödenmesi gereken bir borç olduğunu idrak edemiyorsa, sıkıntı burada başlamış olur. Kredi kartı kullanımı çok önemlidir. Sağlam bir iradeye sahip değilseniz ve kendinizi kontrol etmede zorlanıyorsanız, mevcut kredi kartlarınızı kırıp atmalısınız. Aksi halde Kredi Kartı Almanın Dezavantajları ile karşılaşır ve onunla mücadele etmek zorunda kalırsınız. Ki bu durum sizi hem maddi hem manevi yönden oldukça yıpratabilir.

Göz atabilirsiniz: Kredi kartı asgari hesaplama

Kredi kartı nasıl kullanılır

Kredi kartı kullanabilmek için kendinizi bazı testlerden geçirmelisiniz. Kendinize bazı sorular sorun mesela. İradem sağlam mı? Kendimi kontrol edebiliyor muyum? Aylık harcama kapasitem nedir? Aylık gelirim nedir? İhtiyacım olan miktar nedir? Harcamalarımı yaptığım yerlerde kredi kartı kullanımı yaygın mı? Bu ve buna benzer sorular sorarak, kredi kartı kullanımınız hakkında kararlar verebilirsiniz. Bunu yapamazsanız, Kredi Kartı Almanın Dezavantajları sizi bekliyor olacaktır.

Kredi Kartı Almanın Dezavantajları

Bu dezavantajları saymaya nereden başlasak acaba. İsterseniz liste halinde yazalım ve siz bu maddeleri okuyup, hangilerinin sizi ifade edip etmediğiniz daha kolay anlayabilirsiniz:

  • Kredi kartı kullanarak harcadığınız para sizin paranız değildir. Öncelikle bunu kabul etmeniz gerekir. Bunu idrak etmeyip kullanırsanız, gözünüzü açıp kapayan kadar siz de, diğer milyonlarca kart zedelerden biri olabilirsiniz. Kredi kartı insana, hiç olmadığı şekilde “ suni özgüven “ verir. Cebinizde 1 kuruş olmasa bile, harcama isteğinizi kontrol edemezsiniz. Paranız olmadığı için hiç yapmayı istemediğiniz tatil ve gezi planlarınızı, cebinizdeki kredi kartı yüzünden yapabilir ve olmadık borç altına girebilirsiniz. 10 gün tatil yapıp, kredi kartından ödenen tatil parasını 1 sene boyunca ödemek, çoğumuzun yaptığı şeydir. Bunun dezavantajlarını bildiğimiz halde, kendimizi kontrol edemiyoruz maalesef. Kredi kartı kullanmanın ilk ve en büyük dezavantajı olarak “ suni özgüven “ maddesini sayabiliriz.

 

  • Kredi kartı kullandığınız hemen her işlem için, üzerine faiz ödersiniz. Ödediğiniz faturalar için bile ekstra işlem bedeli ödersiniz ( su, elektrik, doğalgaz, telefon ve benzeri ). Aslında dışarıdan bakıldığında “ ne kadar rahat. İnternetten tek tul işe faturamı ödüyorum “ diye düşünebilirsiniz ama her işlemden bir bedel alındığını fark edemezsiniz. Her ay 10 fatura ödediğinizi düşünün, en az 10-15 lira işlem ücreti ödersiniz. İşlem ücretleri ilk etapta gözümüze küçük rakamlar gibi görünse de, işlemler arttıkça ortaya inanılmaz rakamlar çıkmaktadır. Kredi Kartı Almanın Dezavantajları listesinde bu maddeyi de 2. Madde olarak sayabiliriz.
  • Ve geldik olayın psikolojik kısmına. Kredi kartı kullanımının karakterinizi bile değiştirdiğini söylesek, herhalde çoğunuz buna inanmaz. Ama inanın bu kaçınılmaz bir gerçektir. Kredi kartı kullanımı, kişinin hem psikolojisini hem de huyunu suyunu değiştirmektedir. Cebinize sıkıştırılan kredi kartının yani paranın, size ait olmadığını unutup, harcama kontrolünü sağlayamazsanız, bu karakterinizi değiştirebilir. Finansal durumunuzu çok aşan mekânlara gidip yemek yiyip, o yemeğin parasını kredi kartı ile öderseniz, işte bu olay sizi bozar. Çünkü normalde cebinizde o yemeğin parasını ödeyecek kadar yeterli nakit yoktur ve ödemeyi kredi kartıyla yapıyorsunuz. Yani borç alıyorsunuz ve sizi çok aşan bir yerde yemek yiyorsunuz. Bu bir nevi kendinizi kandırmak olmuyor mu? Kendiniz olmaktan çıkıyor ve farklı bir karaktere bürünüyorsunuz. Bunu yapan milyonlarca kişi var. Elinde en son model telefonlarla hava atan ama cebinde 10 lira parası olmayan insanlar bu telefonları satın almak için ne yapıyor sanıyorsunuz? Kredi kartını kullanıyorlar tabiki. Kredi Kartı Almanın Dezavantajları madde 3 listemize “ psikolojik bozukluk “ maddesini ekleyebiliriz.

İlginizi çekebilir: Kredi Kartı Manyetiği Nasıl Bozulur?

Kredi Kartı Almanın Avantajları

Hep dezavantajlardan bahsetmek olmaz tabi ki. Az da olsa avantajları da vardır kredi kartı kullanımının. Kredi kartı almanın avantajlarını da şöyle sayabiliriz:

  • Acil nakit ihtiyaçlarınızda eşten dosttan borç para istemek yerine, kredi kartınızı kullanmak can simidi yerine geçer. Sadece acil ve gerçekten ihtiyaç durumunda kullanılırsa bu bir avantaj sayılabilir.
  • İnternet alışverişlerinde büyük avantajdır. E-ticaret sektörünün hayatımızın her anında olması ve ödeme seçeneği olarak kredi kartı ödemesinin % 80-85 hacminde olduğunu düşünürsek, kredi kartı almanın avantajları listesine ekleyebiliriz bu seçeneği.

Yurtdışı internet alışverişlerinde kullanılması da büyük bir avantajdır

Bir önceki yazımız olan Limit kontrol sistemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı