Krediler

Kredi İle Araba Almak

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankacılık sistemi, ilerleyen teknolojiyi hem kullanmakta, hem de müşterilerinin bu teknolojik imkanlardan faydalanmasını sağlamaktadır. Zaman değiştikçe de bu ihtiyaçların listesi tamamen değişmiş bir hal alacaktır. İnsanların günlük kullanımlarındaki en büyük yardımcılarından bir tanesi olan arabalar, artık zorunlu bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu piyasa öyle büyümüştür ki artık her evde neredeyse iki üç araba bulunmaktadır. Elbette araba almak, düzenli geliri olan kişiler için bile zor bir durumdur. Aniden bu meblağları biriktiremeyen insanlar, eksik olan kısımlarını bankalar sayesinde tamamlamaktadır. 

Kredi İle Araba Almak
Kredi İle Araba Almak

Burada önemli olan araba satın almadan önce; ister ikinci el, ister sıfır olsun belirli miktarda peşinat biriktirmektir. Çünkü bankalar araba kredilerinde, miktarın hepsini ödemezler. Eğer arabanın mutlak bir ihtiyaç olduğunu düşünüyorsanız banka kredilerinden destek alabilirsiniz. Her bankanın taşıt kredisi için aramış olduğu şartlar birbirine göre değişiklik göstermektedir. Kredi ile araba almak adlı yazımız içerisinde bu konu ile ilgili tüm ayrıntılar hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

İlginizi çekebilir: Bankadan Satılık Araçlar – Kredi ile Alınır mı?

Taşıt Kredisi Nedir?

Araba almak isteyen kişilerin, maddi anlamda birikim ve yatırımlarına katkı sağlamak amacıyla bankalar tarafından oluşturulmuş kredi türüdür. İsteyen herkes bankalar üzerinden taşıt kredisine başvuruda bulunabilir. Ancak; Bankalar tarafından aranılan bazı şartlara uyum gösterilmek zorundadır. Bu şartlara uyulduğu sürece hayalinizde yer alan araca kolay bir şekilde sahip olabilirsiniz. Biraz önce de bahsettiğimiz gibi başvuruda bulunan kişiler başvuru öncesinde bu şartları yerine getirmek zorundadırlar. 

Kredi İle Araba Almak
Kredi İle Araba Almak

Kredi miktarı satın alınacak araca göre belirlenirken ödeme miktarı kişilerin ekonomik planlarına göre planlanmaktadır. Banka kredileri ile sıfır kilometre bir araç alınacak ise herhangi bir şart aranmadığını söyleyebiliriz. Ancak alınacak araba ikinci el bir araba ise yaş konusunda bankalar bir kısıtlama getirmiştir. Alınacak ikinci el arabanın yaşı, güncel kredi çekme tarihinde 5 yaşından fazla olmamalıdır. 5 yaşından büyük olan ikinci el araçlara, yüksek ihtimalle taşıt kredisi çıkmayacaktır. Tabi; bu durum bankadan bankaya göre de değişiklik gösterebilmektedir. Bazı bankalar 5 yaş sınırı koyarken bazı bankaların ise 7 hatta 8 yaşa kadar imkan verdiğini söyleyebiliriz.

Göz atabilirsiniz: İkinci El Araç Taşıt Kredisi Nasıl Alınır?

Kredi ile Araba Almak Detaylar

Kredi İle Araba Almak
Kredi İle Araba Almak

Hem araba sahibi olup hem de bütçesine zarar vermek istemeyen kişiler, bu yüzden bnakalardan taşıt kredisi çekmek için gerekli başvurularını yaparlar. Kredi notu ve gelir belgelerinde bir sıkıntı olmadığı takdirde, bu kişilerin taşıt kredisi almalarının önünde sadece birkaç engel kalmıştır. Sıfır araba almak isteyen kişiler, gerekli şartları sağladıklarında araba değerinin %70’i ile %90’ı arasındaki bir değerde kredi imkanına sahip olacaklardır. Bu duru ikinci el araba almak isteyen kişiler için daha farklı olacaktır. İkinci el araba bedelinin %60’ı ile %80’i arasında bir kredi miktarı çıkartan bankalar, bu yüzden kişilerin ellerinde belirli miktarlarda peşinat olması gerektiğini aktarmaktadır. Bu taşıt kredilerinde, genel olarak bankaların uyguladığı vade ayı 60 aylık bir süreci içerir. 

Göz atabilirsiniz: Peşinatsız Araba Almak İçin Öneriler

Taşıt Kredisi Alırken İstenilen Belgeler

Bankalar üzerinden kredi alabilmek için öncelikle bazı konularda hesap verebilir olmanız gerekiyor. Hangi kredi türüne başvurursanız başvurun ilk olarak sizden düzgün bir sicile sahip olmanız istenecektir. Eğer kredi notunuz istenilen seviyenin altında ise bankalar üzerinden doğrudan kredi çekmeniz imkansızdır. Bununla birlikte her şeyden önce belgelenebilir bir gelire sahip olmanız gerekiyor. Maaş bordrosu ya da SGK dökümü kredi başvurularında sunmanız gereken önemli belgeler arasında yer almaktadır. Bu belgeler ile beraber kimliğinizi de yanına alarak bankaların kapısını çalabilir, istediğiniz araba için taşı kredisine başvuruda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Esnek İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar başlıklı makalemizde esnek ihtiyaç kredisi ve ihtiyaç kredisi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı