Parafikir

Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum Ne Zaman Yükselir

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kredilerde ve kredi kartlarında yaşanan anormal grafik ve bu grafiğin sürekli aşağı doğru olumsuz olması nedeni ile bankaların izlediği politikalarda köklü yenilikler ve değişiklikler yaşanmaktadır. Kredi notu uygulaması yürürlüğe girdikten sonra, tüm banka müşterilerinin finansal durumları ortak bir havuzda toplanmakta ve buna göre kişilere ve kurumlara kredi notu verilmektedir. Banka kredileri bu notların durumuna ve müşterilerin içerisinde olduğu risk gruplarına göre verilmektedir. Kredi notu düşmesin diye veya mevcut kredi notunun statüsünü korumak için, kredi ve kredi kartı ödemelerine özen gösterenler için bir sıkıntı bulunmamaktadır. Ancak kredi taksitlerini ve kredi kartı ekstrelerini geciktiren veya ödemeyen kişilerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri de Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum Ne Zaman Yükselir sorusudur. Bu sorunun yanıtına aşağıda detaylı değineceğiz ancak ondan önce size tavsiyemiz şudur; eğer kredi notunu bu kadar çok önemsiyorsanız, kredi notunuzu istikrarlı tutmak için ödemelerinizi zamanında yapmanız ve borçlarınıza sadık olmanız gerekmektedir. Bunu yapabilirseniz, Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum Ne Zaman Yükselir diye düşünmenize de gerek kalmaz. Kredi notunun finansal yaşantımıza olan etkilerini ve önemini aşağıda detaylı şekilde anlatacağız

Kredi notu hakkında tüm detaylar

1995 senesinde KKB – Kredi Kayıt Bürosu – kurulunca, kredi notu uygulaması yürürlüğe girdi. Böylece bütün şahıs ve şirketlerin tüm finansal verileri, hareketleri tek bir çatı altında toplanmaya başlandı. Bu verilere dayanarak, özel ve tüzel banka kredileri sağlanmaya başlandı ve kredi kartı limitleri bile kredi notuna endeksli düzenlenmeye başlandı. Kredi notu düşük olan kişilerin, Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum Ne Zaman Yükselir sorusunun ana kaynağı KKB’dir. Kredi notlarını düzenleyen ve derecelendiren yetkilendirilmiş kurum olan KKB, kredi notlarını mevcut finans hareketlerine göre güncellemektedir.

Kredi notu nedir?

KKB – Kredi kayıt bürosunun yetkisi dâhilinde kişi ve şirketlere, yapmış oldukları finansal hareketlere ve geçmişe göre puan sistemi uygulamasıdır. Başka bir deyiş ile kişinin ve şirketlerin mali karnesidir. Alınan kredilerin taksit ödemeleri, kredi kartı kullanım grafiği ve ekstrelerinin zamanında ödenmesi ve benzeri bütün hareketler, kredi notunuzu etkilemektedir. Kredi puanınızın durumunu korumak için finans hareketlerinize dikkat etmeniz ve taksit ödemelerini zamanında yapmanız gerekmektedir.

Kredi notu nasıl düşer?

Kredi notunu yükseltmek için taktikler verdik ama kredi notu nasıl düşer konusunda henüz bir şey söylemedik. Aslında bunu anlamak çok zor değil. Aldığınız kredi taksitlerinin ve kredi kartı ödemelerinizin ödeme planlarına sadık kalmazsanız ve borçlarınızı geciktirir ya da zamanında ödemezseniz, kredi notunuz düşer. Unutmayın, kredi notunu düşürmez çok kolaydır. Tek bir olumsuz finansal hareketinize bakar. Ama kredi notunu yükseltmek çok daha zordur.

Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum Ne Zaman Yükselir?

Kredi ya da kredi kartı borçlarının, önceden belirlenen ödeme tarihleri mevcuttur. Bu tarihler banka ile müşterinin aralarında imzaladıkları sözleşmede açıkça beyan edilir. Belirlenen ödeme planı tarihlerinde ödenmeyen borçlar için günlük faiz uygulanır ve tüm bu olumsuzluklar, kişinin kredi notuna eksi olarak yansır. Eskilerden ünlü bir söz vardır. “ 40 gün sırtında taşırsın, 1 gün sırtından indirince kötü sen olursun “ şeklinde. Bu söz tam da bu konu için geçerli bir sözdürJ Borç geciktirme, borç ödememe, kredi kartı ekstresi atlama gibi olumsuz finansal hareketler durumunda düşen kredi notunuz, geçmişte yaptığınız olumlu finansal hareketleri bir çırpıda silebilir ve puanınızı düşürür. KKB, kredi notlarını normal şartlarda aylık olarak güncellemektedir ancak resmi olmasa bile yapılan bir diğer açıklama ise, kredi notlarının 48 saatlik süreçlerde güncellendiği yönündedir. İcra takibinde olan borçlarınız varsa, o borçlar kapanana kadar kesinlikle kredi notunuzda değişiklik olmaz. İcra takibinde olan borçlular, 5 sene süreyle KKB kara listesinde olurlar ve borcu kapatana kadar bu süreç devam eder. Kara listeden çıkma süreci 5 sene olarak belirlenmiştir.

Kredi notu ne zaman güncellenir?

Hayatımızın birçok dönenimde bizleri etkileyen kredi notunun düşmesi, insanların finansal hareketlerini kısıtlamaktadır ve acil nakit ihtiyaçlarında, bankalardan hep olumsuz yanıtlar almaktadır. Kredi Borcumu Yatırdım Kredi Notum Ne Zaman Yükselir diye bekleyen kişiler, kredi puanlarının güncelleme süreçlerini merak etmektedir. Aslına bakarsanız bu konuda kesinleşmiş bir bilgi olmasa da, yetkili finans kaynaklarından alınan bilgiler 2 farklı şekildedir. Bazı kaynaklar kredi notu güncellemelerinin günlük veya 2 günde bir güncellendiğini belirtse de, bazı kaynaklar ise kredi notu güncellemesinin aylık olarak yapıldığını belirtmektedir. Bu durum bankaların sistemleri ile de alakalıdır.

Bir önceki yazımız olan Ölen babanın maaşını kızı alabilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ