Krediler

Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Olur?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Kredi alabilmek elinizde olmayan bir paranın faiz karşılığında belli bir müddet nihayetinde ödenmesi koşulu ile finans kuruluşundan temin edilmesidir. İnsanlar muhtelif nedenler ile kredi gereksinimi duyabilirler. Konut kredisi, taşıt kredisi, gereksinim kredisi veyahut Kobi kredisi tüketicilerin başvurabileceği kredi türlerindendir. Kredi başvurunuzun ardından kredinin onaylanması için kimi koşulların olması gerekmektedir. Şartlar sağlanmadan kredinizin onayı olası olmaz.

Kredi Nedir? Kredi Neden Çekilir?

Kredi onaylandıktan ardından da ödemelerin tamamlanması sürecine geçilir. Kredi alırken verilen kararlar henüz ardından ödemelerin tamamlanması yönünden mühim bir konudur. En başından mantıklı hareket etmek henüz ardından ödemeyle ilgili meselelerin oluşmamasına yardım eder. Ödeme problemleri oluştuğunda ise kredi borcu yapılandırma yoluna gidilmesi tavsiye edilir. BDDK, bu hususta düzenlemeleri yapmış ve araştıran kuruluştur.

Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Kredi alınabilmesi için gerekli olan ilk koşul ödeme gücünün olmasıdır. Ödeme kuvveti bulunmayan bir tüketiciye herhangi bir finans müessesesi kredi vermek istemeyecektir. Sebebi ise ödenmeyeceğini bildiği halde elindeki parayı vermenin doğru bir hüküm olmayacağıdır. Ek olarak kredi notunuzun yüksek olmasına bakılır. Kredi notu yüksek olmayan tüketicinin de kredi onayı alabilmesi çok zor olacaktır. Bunun için kredi notunu arttırmak en etkili formül olacaktır.

Kredi notu bir kişinin bankalar ile olan bağlantılarından doğan puanlamadır. Puanlamanın oluşmasında tesirli olanlar ise temel olarak finansal işlemlerdir. Alınan kredinin ödenmesi, derli toplu kredi kartı tüketimi, otomatik ödeme talimatları, hesabın hareketliliği gibi konular kredi notunu meydana getiren unsurlardır. Başarılı yönetilmesi durumunda notunuz yüksek olurken, yönetilmemesi durumunda ise düşük olacaktır. Bankaların bu puana bakmasındaki sebep ise uzun vadede etkin bir ödeme tablosu oluşmasından korktuklarından dolayıdır.

Kredinin Onaylanma Aşaması

Kredinin onaylanması için resmi olarak çalıştığınıza ya da gelir sahibi olduğunuza değin evrakların sunulması ve kredi notunuzun yüksek olması gereklidir. Ardından merkezden gelen onayın üstüne krediniz verilir. Kredinizin verilmesi neticenin de hesabınıza aynısı gün transfer yapılır. Aktarımın ardından kredinizi alabilir ve ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Kredi Ödemeleri

Kredilerin onaylanmasından ardından bir diğer husus ise ödeme şeklidir. Ödemelerle ilgili problem yaşamamak için kredi onaylanırken ödemelerin planlanması tavsiye edilir. Çünkü gereksinim durumu ile daha çok para çekmek isteyen tüketici ardından ödemeyi kendisinin gerçekleştireceğini unutabiliyor.

Ödemenin gelir ile doğru orantılı olduğu hususu unutulmamalıdır. Ödeme gelir durumunuza göre çoğalan ya da azalan olarak yapabilir. Önceleri düşük ödeme ile başlanması devamında çoğalan taksitleri getirecektir. Artan şeklinde ayarlanması halinde da ardından azalacaktır. Bu konuların ayrıntıları her yönden dikkat arz eder.

Ödeme Yapılamadığı Zaman Ne Olur ?

Kredi alınmasının ardından ödemesiyle ilgili olarak ödeme periyotu içinde problem oluşabilir. Ödeme problemleri net şekilde oluştuğunda bir kaç Aylık süreçte yalnızca ikaz yapması ve faiz işletilmesi olacaktır. Bunun için herhangi bir yaptırım demek hatalı olur. Ardından hala ödeme yapılmaması durumunda banka sizinle iletişime geçerek yardımcı olabilmek yerine teklifle gelecektir.

Bir manada borç yapılandırma sürecine dahil edilmeniz amaçlanır. Yapılandırmadan bir sefer yararlanmanın olası bulunduğu haller bankalara göre değişeceğinden ayrıntıları öğrenmek yarar sağlayacaktır. Ardından yapılandırma makul olduğunda ortak bir ödeme planı oluşturulur.

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırılabilir?

Kredi Borcu Yapılandırma Süreci Nasıl İşler?

Kredi yapılandırma işlemine hüküm verildikten sonra banka ile tüketici arasında ödeme taksitlerinin düşürülmesi ya da uzatılması yoluna gidilir. Tüketicinin kendisini toplamasına müddet verilirken diğer yandan da bankanın hiç ödeme almaması meselesi giderilmeye çalışılır. Kredi borcu yapılandırma sürecine girdikten sonra ödemelerin anlaşılan şeklinde ödenmesi gereklidir.

Ödenmemesi durumunda ise banka bundan sonra süreci avukatlara devredecektir. Avukatlar da ödemenin yapılmasını isteyecek olup, yanıt alınamaması halinde kefile başvuracaktır. Kefilin ödeme yapmaması durumunda de haciz yoluna gidilecektir. Bunların oluşmaması için en başından dikkatli ve ödeme olanaklarına göre hareket etmek epey önemlidir. 30510 sayılı resmi gazetede yayınlanan ve resmileşen nihai bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ikinci El Araç Taşıt Kredisi Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde ikinci el araç kredisi, ikinci el taşıt kredisi nasıl alınır ve taşıt kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı