Kişisel FinansKrediler

Kredi borcu olan biri kefil olabilir mi?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankaların aldığı sıkı tedbirler, kredi ve kredi kartı başvurularının değerlendirme süreçlerini çok zorlaştırmaya başladı. Artık hiçbir şey eskisi kadar kolay değil. Bankadan kredi alabilmeniz için, en az 3-4 kritere sahip olmanız gerekmektedir. Bu kriterler, elbette bankaların belirlediği kurallardan oluşmaktadır. Kredi puanının kredi almak için uygun seviyede olması, üzerinize kayıtlı gayrimenkuller, aylık sabit bir gelir (maaş veya kira geliri ) ve hatta bir veya birden fazla kefil şartı öne sürebilmektedirler.  Kefil olan kişilerin temiz bir finans siciline sahip olması aranan ilk şarttır. Kredi borcu olan biri kefil olabilir mi sorusunun cevabını merak edenler için bilgi vermek istedik. İnanın şu dönem,  en çok kredi ihtiyacı duyulan dönemdir. Malum ekonomik kriz, dar boğaz ve geçim sıkıntısı nedeni ile neredeyse herkes nakit ihtiyacı duymaktadır. En az 10 milyon kişinin icralık olduğu ve 15 milyon kişinin finans sicilinin bozuk olduğunu düşünürsek, bu ihtiyacın oluşması çok normal olduğunu görebiliyoruz. Kredi borcu olan biri kefil olabilir mi diye soran kişilere cevabı, yazımızın alt başlığında vereceğiz ancak ondan önce bir kaç farklı noktaya değinmek istiyoruz.

Göz atabilirsiniz: Kredi Kartı Borcu Kaç Defa Yapılandırılabilir?

Banka borcuna kefil olmak

Bankacılık tarihinde kefil terimi her daim var olmuştur. Geçmişten günümüze bu her zaman geçerli bir işlemdi. Bundan 30 sene önce de bankaya kredi başvurusu yaptığınız zaman, banka uygun gördüğü yerlerde sizden bir veya iki adet kefil göstermenizi isteyebilirdi. Şu an günümüzde de bu sistem geçerlidir. Kredi borcu olan biri kefil olabilir mi sorusu farklı bir olaydır. O konuyu aşağıda açıklayacağız. Ama önce banka kefilliği konusunu anlatmak istedik sizlere. Kredi borcuna kefil olacak kişinin, bankaya güven vermesi ve olası bir borç yükünü kaldırabilecek kadar güçlü bir finans geçmişi olması gerekir. Herkes kefil olmaz. Kefil olabilmenin de bazı şartları vardır.

Kefil olmak nedir?

Kefil olmak aslında geniş bir terimdir. Yani her konuda kefil olunabilir. Birinin işe girmesi için ona kefil olabilirsiniz. Bu referans olur. Banka borcuna kefil olmak ise farklı bir olaydır. Bu yazımızda anlatacağımız kefillik, banka kefilliği olacaktır. Halk dilinde anlatmak gerekirse kefillik şudur; Kefil olduğum kişi borcunu ödeyemezse, onun borcu benim borcumdur. Ben onun borcunu ödeyeceğim anlamına gelir. Kısa ve net açıklaması budur. Çok fazla finansal teknik terim ile kafanızı karıştırmak istemiyoruz. Yalın anlatımı ile açıklamak en iyisidir.  Birine finansal açıdan kefil olmadan önce 10 kez düşünmeniz gerekir. En yakın akraba, eş, dostun bile kefillik yüzünden araları açılabiliyor maalesef. O yüzden kefil olacağınız kişinin borcunun kabul ederek bu işlemi yapmalısınız. Yani o kişi bu borcu nasılsa ödeyecek diye düşünmeyin. Ben o kişinin borcunu üstleniyorum diyerek bu işe girmelisiniz. Aksi halde karşınıza hiç beklemediğiniz sürprizler çıkabilir ve bu durum sizi üzebilir.

İlginizi çekebilir: Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi?

Bankaya kefil olma şartları

Bankalar bazı durumlarda bir veya birden fazla kefil isteyebilir. Bu durum tamamen sizin finansal notunuza ve talep ettiğiniz kredi miktarı ile bağlantılıdır. Örneğin çok yüksek miktarda kredi talep ederseniz, banka sizde gayrimenkul teminatı talep eder. Hatta bunu bile yeterli görmeyip bir kefil isteyebilir. Bankalar, parasını garanti altına almadan kredi vermez. Bu borcu sizden alamasa bile, kefil göstereceğiniz kişiden tahsil edeceğine inanırsa krediyi sağlar. Tabi bunun da bazı şartları bulunmaktadır:

  • Kefil olacak kişinin kredi notunun uygun olması gerekir
  • Kefil olacak kişinin aylık sabit geliri olması gerekir ( ücretli veya kira geliri )
  • Kefil olacak kişinin üzerine kayıtlı gayrimenkulün olması banka tarafından avantajdır. Bu tür kefillere daha çok önem verirler

İlginizi çekebilir: Kefil olan kişiye icra gelir mi?

Kredi borcu olan biri kefil olabilir mi?

Ve geldik ana sorumuzun cevabına. Kredi borcu olan biri kefil olabilir mi sorusuna net cevabımız şudur; Eğer yasal takibe alınan bir borç değilse ve taksitleri düzenli ödenen bir kredi borcu ise ve kredi miktarı çok yüksek değilse, bu durum bankanın inisiyatifindedir. Yani son karar bankanın dır. Kredi miktarı çok yüksek değilse kefilliği kabul edilebilir. Çok yüksek kredi miktarı talep ediliyorsa, banka kefilden ek teminatlar isteyebilir.

Bir önceki yazımız olan Banka kredisi sicili nasıl düzelir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı