Krediler

Kredi Borcu Devam Eden Ev Satılabilir mi?

Konut kredileri, ev sahibi olmak isteyen müşterilerin en çok kullandığı uygulamalardan bir tanesidir. Bu sayede ev sahibi olmak için gerekli birikimleri sağlamakta zorluk çeken müşteriler, böylece düzenli bir ödeme planı sayesinde ev sahibi olacaklardır. Ev sahibi olduktan sonra müşteriler, evlerini satmak durumunda kalabilirler. Böyle bir durumda yapılması gerekilen birçok farklı yöntem vardır.

Kredi Borcu Devem Eden Ev Satılır Mı?

Kredi borcu devam eden evlerin satışı, ilgili kanunlarla hazırlanmış olan bir opsiyon olarak kişilerin karşısına çıkmaktadır. Bu sayede kişiler belirli uygulamalara sadık kalarak ve gerekli prosedürleri yerine getirerek kredi borcu devam ederken, evlerinin satışlarını gerçekleştirebilirler. Bu yöntemlerden en çok kullanılanları ise aşağıda açıklanmıştır:

  • Kredi Borcu Devam Eden Evin Kredi İle Satılması: Kredi borcu devam eden evin satılması için, satın alacak kişinin de kredi çekmesi mümkün hale getirilmiştir. Eve gönderilecek ekspertiz uzmanı sayesinde, önce evin bedeli belirlenir. Aynı raporda evin hangi bankaya borcu karşılığında ipotek ettirildiği de belirtilmektedir. Kredisi bulunan kişi, kredisini kapatma durumunda ipoteğin kaldırılması ile ilgili yazı ister ve bu yazıda kapama tutarı da belirtilir.
  • Tapuda satış işlemi gerçekleştirildikten sonra, yeni kredi çeken kişiye bu tapu üzerinde ikinci derecede ipotek konulur. Tapudaki bu işlemler, bankadaki evraklarda belirtilerek yeni kredi açılışı yapılır. Eski borçlu, bu sayede borcunu ödeyeceği miktarı belirler ve buna göre bir ödeme planı oluşturur. Bu sayede yeni borçlu artık ipoteğin birinci derecesinde sahibi olmaktadır.

İlginizi çekebilir: Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Olur?

  • Kredi Borcu Devam Eden Konutun Nakit Bedelle Satılması: Evi satın almak isteyen kişi kalan borcun bankaya ödenmesini sağlar ve bunun karşılığında blokeli bir çek sahibi olur. Bu sayede tapuda gerekli işlemler yapılarak, ev diğer şahsın üzerine geçirilir. Blokeli çek, işlem tamamlandığında bankadan teslim alınır ve ilk borçlu, kredi ödemesini kendi adına kapatır. Bu sayede kredi borcu devam eden evin satışı gerçekleştirilmiş olacaktır. Blokeli çek alınırken bankaya belirli bir masraf yatırılır. Bu ücret taraflar arasındaki anlaşmaya göre pay edilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı Borcu Olan Kişi Ölürse Ne Olur? başlıklı makalemizde kredi kartı borcu olan kişi ölürse ne olur ve ölen kişinin borcu silinir mi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı