Krediler

Kredi Başvurusu Neden Reddedilir ?

Kişiler, uzun zamanlardan beri standart ihtiyaçlarını yerine getirmek için belirli yatırımlarda ve birikimlerde bulunurlar. Bu sayede belirli zaman aralıklarında gerekli harcamaları yapabilirler. Düzenli geliri olan kişiler de, bu gelirleri sayesinde birikime gerek duymadan ihtiyaçlarını karşılarlar. Günümüzün globalleşen dünyasında, artık yaşam standartlarının yerine getirilmesi için gerekli olan ihtiyaçlar listesi, eski zamanlara göre oldukça şişmiştir. Eylül 2018’de TÜİK tarafından açıklanan dört kişilik ailenin açlık sınırı 1800 TL miktarı da, bu durumun ciddiyetini göstermektedir.

Yoksulluk sınırının 6500 TL civarında olduğu ülkemizde, artık ihtiyaçların giderilmesi için düzenli gelir de yeterli olmamaktadır. Bankalar da bunun farkında olmakta ve müşterilerinin bu ihtiyaçlarını karşılayabilmek için farklı uygulamalar oluşturmaktadır. Bu uygulamalardan en popüler olanı ise kredi imkanıdır. Bankalar müşterilerinin bütçelerine katkı sağlamak ve finansal anlamda sürekliliklerini devam ettirmeleri için kredi fırsatı yaratırlar. Ödeme gücüne göre oluşturulacak kredi miktarı, ödeme planı ile beraber sözleşme dahilinde imzalanmaktadır.

Kredi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Kredi başvurusu yapan kişiler, öncelikle başvurdukları kredinin özelliklerini ve istenen şartlarını iyi bilmek zorundadırlar. Bu sayede kendilerini bu şartlara göre güncelleyebilirler. Şartların yanında, kişiler öncelikle kendi ödeme güçlerini belirlemeli ve finansal anlamda özelliklerini iyi analiz etmelidir. Bu sayede kredi başvurusu esnasındaki pürüzlerden kurtulabilirler. Aynı zamanda bankalara olan borçlar varsa kapatılmalı ve düzenli ödemeler sayesinde kredi notu belirli bir seviyenin üzerinde tutulmalıdır.

İlginizi çekebilir: internetten kredi başvurusu yap

Kredi Başvurusu Neden Onaylanmaz?

Kredi başvurusunun reddedilmesi birçok farklı sebebe bağlıdır. Öncelikle kredi almak için kanuni başvuru yaşı olan 18’i doldurmamış olan müşteriler, kredilerden faydalanamaz. Tabi ki bu durumda öğrenci kredisi ve ihtiyaç kredileri, ailelerinin kefil olması durumunda istisna olacaktır. Müşterilerin kredi notlarındaki düşüşler, bankaların kredi başvurularını reddetme sebeplerindendir. Aynı zamanda düzenli geliri olmayan kişilerin, yine kredi başvuruları reddedilecektir.

Göz atın: Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kendisi çalışmayan ve hiçbir geliri olmayan kişiler, bu yüzden kredi notu yüksek bir kefil bulmak zorundadırlar. Kredi notu düşük şekilde başvuruya katılan kefiller, kredi başvurusunun ret yemesine sebep olacaktır. Ayrıca bankanın kredi başvurusu esnasında istediği belgelerde eksiklik veya yanlışlık varsa, kredi başvurusu yine otomatik olarak reddedilecektir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Borcu Yapılandırma Nasıl Olur? başlıklı makalemizde kredi alma şartları, Kredi Borcu ve kredi borcu yapılandırma hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı