Genel

2020 Köy Korucusu Maaşı Ne Kadar, Kimler Olabilir?

Köy korucularına 2020 yılı itibari ile verilen maaş asgari ücret olarak belirlenmiştir. Köy korucusu maaşı esas olarak asıl işleri güvenlik görevlisi olmayan ancak özellikle terörle mücadele bölgelerinde güvenlik birimlerine destek sağlamak amacı ile gönüllülük esasına göre görevlendirilmiş kişilere verilen bir nevi katkı şeklindedir.

Köy korucuları 2019 yılından bu yana yayınlanan bir kanun hükmünde kararname ile güvenlik koruyucusu olarak adlandırılmaya başlanmıştır. Köy koruyucuları ancak görevlendirildikleri zaman güvenlik güçlerine destek olurlar ve bunun haricinde kendileri bağımsız olarak herhangi bir güvenlik harekatı icra edemezler.

Kimler Köy Korucusu Olabilir?

Köy korucusu olabilecek kişiler devlet tarafından terörle mücadele bölgesi kabul edilmiş yerlerde ikamet eden kişilerdir. Korucu olacak kişilerin şu şartları sağlıyor olması gerekir:

  • TC vatandaşı olmak,
  • Türkçe okuyor ve yazıyor olmak,
  • Terörle ilgili bir suç veya olaya karışmamış olmak,
  • Koruculuk yaptığı köyde ikamet ediyor olmak,
  • Askerliği yapmış olmak ve 60 yaşını geçmemiş olmak,
  • Hiçbir suçtan hüküm giymemiş olmak,
  • Alkol ve madde bağımlısı olmamak,
  • Kötü üne sahip olmamak ve suçla alakalı olarak tanınmamak.

Gerekli bu özelliklere sahip kişiler köy muhtarının önerisi ile korucu olarak tavsiye edilir. Kaymakamlık tarafından yapılan inceleme uygun bulunursa kişiler korucu olarak alınır. Korucu olan kişiler yaşadıkları yere bağlı jandarma komutanlığının emri altına girerler ve güvenlik güçlerine destek verirken ancak bu jandarma komutanlığının izni ile hareket edebilir.

Köy Korucusu Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Köy korucusu olmak için yapılması gereken şey kişinin şayet ikamet ettiği bölgede koruculuk uygulaması varsa yaşadığı yerdeki muhtara başvurmaktır. Köy muhtarları korucu olmak isteyen kişilerin uygun olup olmadığını ön kontrolünü yaptıktan sonra bir uygunsuzluk yoksa kişi için kaymakamlığa koruculuk başvurusu yapacaktır.

Nihai karar ise kaymakamlık tarafından yapılan inceleme ile verilecektir. Bundan sonra korucu olan kişiye her ay düzenli olarak köy korucusu maaşı verilir. Diğer yandan koruculuğun sadece maaş için yapılamayacak ve ciddi riskler içeren bir iş olduğunu söylemek gerekir.

Ayrıca kısmi emeklilik maaşı bilgilerine bakabilirsiniz.

Köy Korucusu Kaç Para Alır?

Köy korucularını aldığı maaş tutarı asgari ücretle eşdeğer olduğu için 2020 yılı itibariyle güvenlik korucularının maaşı aylık 2.324,70 TL ödeme almaktadırlar. Diğer yandan bu bir ek ödeme olduğu için koruculara asgari geçim indirimi gibi ödemeler yapılmaz. Korucuların silah bakım ve tamiri ve görevlerde kullanacakları cephanenin temini ise bağlı oldukları jandarma komutanlığı tarafından yapılır ve korucu silah ve mühimmatlarının envanteri de balı oldukları jandarma komutanlığında tutulur. Korucular belirli dönemlerle bağlı oldukları jandarma komutanlığına çağırılıp silah sayımı ve kontrolüne tabi tutulurlar.

Köy Korucusu Emekli Olur Mu?

Köy korucularının emeklilik durumu koruyuculuk işi ile alakalı olarak söz konusu değildir. Köy korucusu maaşı devlet tarafından verilen bir maaş değil daha çok bir ödenektir. Dolayısıyla köy koruyucularına görev yaptıkları süre boyunca ödeme yapılsa bile sigorta primlerinin ödenmesi söz konusu değildir. BU sebeple ne kadar süre koruyuculuk yapmış olurlarsa olsunlar ve köy korucusu olabilecekleri azami yaş sınırı olan 60’ı da geçmiş olsalar bile emeklilik durumları söz konusu değildir. Köy korucuları ancak koruculuk dışında yapmakta oldukları tarım, çiftçilik, hayvancılık ve diğer faaliyetlerden dolayı yatırılmış olan primlerine göre yaşları geldiğinde emekli olabilirler.

Diğer yandan şayet görev sırasında malullük yaşarlarsa veya şehit olurlarsa köy korucuları devlet tarafından malul ve şehit kabul edilir ve hem kendileri veya hayatlarını kaybetmeleri halinde yakınları diğer güvenlik görevlilerinin yararlandığı gazi veya şehir ailesi haklarından yararlanabilir.

Bir önceki yazımız olan 2020 Kısmi Emeklilik Maaşı Ne Kadar, Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı