Parafikir

KOSGEB’den ‘’İş Birliği- Güç Birliği’’ Projelerine Destek

KOSGEB’den ‘’İş Birliği- Güç Birliği’’ Projelerine Destek

KOSGEB tarafından başlatılan ve 2016 yılından beri toplamda 246 işletmeye 82 milyon TL destek veren İş Birliği-Güç Birliği projelerine verilen destek 2018 yılında da devam ediyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı olan Faruk Özlü ve KOSGEB’in yaptığı anlaşmaya göre işletmelerini birleştirerek büyüyenlere 1 milyon 500 bin TL’ye varan destek verilecek.

KOSGEB’den 1 Milyon 500 Bin TL Destek

Verilecek olan destek için işletmelerin bir takım şartları yerine getirmesi gerekiyor. Bu şartların başında en az 5 işletmenin bir araya gelmesi bulunuyor. Ancak orta-yüksek yada yüksek teknoloji alanlarında ortak imalat yapmak amacıyla bir araya gelecek olan 3 işletme destekten faydalanmak için yeterli oluyor. KOSGEB tarafından verilen desteğin detayları ise şu şekildedir;

  • İlk etapta projelere 300 bin TL geri ödemesiz hibe verilecek
  • Daha sonraki aşamada ise 700 bin TL geri ödemeli destek verilecek
  • Ancak orta- yüksek yada yüksek teknoloji alanında yapılacak işbirliği için 300 bin TL geri ödemesiz ve 1.2 milyon TL de geri ödemeli olarak toplamda 1.5 milyon TL destek verilecek.

Program kapsamında yerli mal alımını artırmak amacıyla makina ve teçhizat alımlarında yerli markaları tercih edenlere masrafın %15’ine kadar destek vereceği açıklandı.

Program Kapsamında Verilmiş Olan Destek Ayrıntıları

2017 yılının Ekim ayına kadar KOSGEB İş Birliği –Güç Birliği programı kapsamında 31 işletici kuruluşa 8.5 milyon TL’den fazla destek verildi. Bu şirketler LTD yada A.Ş statüsünde tüzel kişilik olarak destek almayı hak ettiler. 2010 yılından beri baktığımızda ise toplamda 246 işletmeye 82 milyon TL destek verildi.

İlginizi çekebilir: Kosgeb iş Planı Nasıl Hazırlanır?

Destekten Daha Fazla Faydalanma Yolları

Şartları sağlayan pek çok birleşme projesine KOSGEB tarafından destek sağlanıyor ancak verilen destek miktarları dikkat edilecek bazı durumlar ile daha fazla miktarlara çekilebiliyor. Özellikle yerli malı ürün alımlarında birleşen işletmeler yeni kuruluşlarının masraflarını %15 daha aza indirebiliyorlar. Bunun yanı sıra en az 3 işletmenin yettiği orta-yüksek yada yüksek teknoloji imalatı için yapılan birleşmelerde eğer 5 ve üzeri işletme birleşirse piyasadaki ihtiyaç daha fazla karşılanacağı için KOSGEB tarafından verilen destek hem 1.5 milyon TL’ye kadar çıkıyor hem de bunun yanı sıra bir takım KOSGEB desteklerinden daha faydalanılabiliyor.

Göz atabilirsiniz: KOSGEB Yerli ve Milli Üretim Desteği

Bir önceki yazımız olan KOSGEB KOBİ TEKNOYATIRIM Programı başlıklı makalemizde KOBİ ve KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ