KOSGEB

KOSGEB Yerli ve Milli Üretim Desteği

Türkiye’de üretilmeyen ya da üretildiği halde ülke içerisinde yeterli olmadığı için yurt dışından ithal edilen ara malların Türkiye’de üretilmesi için girişimde bulunan kişilere KOSGEB 5 milyon TL’ye kadar destek veriyor. Üstelik verilen bu destek miktarının %70’i geri ödemesiz olduğu için projenin yüzde yüzüne destek sağlanmış oluyor. Üst limit ise bazı özel koşullarda 5 milyon TL’yi de geçebiliyor.

KOSGEB Stratejik Ürün Destek Programı

Cari açığı azaltmak amacıyla Türkiye’deki ekonomik performansa katkı sağlayacak, ara mal ithalatına ortadan kaldıracak girişimlerin yapılması için KOSGEB girişimcilere projelerinin tamamında destek veriyor. KOSGEB tarafından verilecek desteğin içeriği ise şu şekildedir;

  • Makine teçhizat
  • Yazılım giderleri
  • Personel gideri
  • Kalibrasyon- Bilgi transferi
  • Test-Analiz
  • Referans Numune Desteği

İlginizi çekebilir: Genç Girişimci Desteği

Verilecek olan destek yukarıda belirtilen maddeler halinde yapılan tüm masrafları karşılayacak şekilde yapılıyor. 5 milyon TL’ye Varan destek miktarının %70’i geri ödemesiz 30’i geri ödemeli şeklinde uygulaması yapılarak projenin tamamına destek verilmesi hedefleniyor. Üstelik yatırım gerçekleştirme amacıyla alınacak makine yada teçhizat ve yazılım giderleri gibi yerli malı belgesi kapsamında alınan tüm ürünlere geri ödemesiz destek oranına ek olarak %15 ilave edilecek. İşletmelerin girişimlerinin henüz başındayken destek görebilmesi için verilecek olan toplam tutarın %25’i kadar miktarı erkenden ödeme yapılabilecek.

Göz atın: Kosgeb iş Planı Nasıl Hazırlanır

Proje kapsamında yapılacak olan başvurular dönemsel olarak alınacağı gibi proje süresinin en fazla 36 ay olup olağan dışı durumlarda kurulu kararı ile 6 aya kadar ek süre verilebileceği KOSGEB tarafından açıklandı. Üstelik üst limit olarak belirlenen 5 milyon TL yapılan projenin kalkınma planlarına, yıllık programda belirlenen hedeflere, hükümet programına, bölgesel yada sektörel programlara yada teknoloji düzeyi üst seviyede olan programlara dahil olması halinde iki katını geçmeyecek şekilde üst limit in artırabileceği de belirtiliyor.

KOSGEB Programına Son Başvuru Tarihi

Henüz KOSGEB tarafından son başvuru tarihi belirlenmemiş olup yapılan açıklamada belirli bir tarih verilmeyeceği gibi ayrılan bütçenin gelen talepler doğrultusunda da artırabileceği gibi uzun vadeli bir proje yürütüldüğü belirtildi. Başvuru için KOSGEB veri tabanına kayıtlı ve KOSGEB tarafından yürütülen programlarda alınan girişimcilik sertifikasına sahip olmanız şart koşuluyor.

Bir önceki yazımız olan Maddeler Halinde KOSGEB İş Planı Örneği Hazırlama başlıklı makalemizde İş Planı ve KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı