KOSGEB

KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ? Şartlar Nelerdir ?

Krediden önce KOSGEB’in bilinmesi şarttır; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın kısaltmasıdır. Büyük fabrika ve sanayi kuruluşları bu kapsam altında değildir. İnternet üzerinde birçok farklı sitede bu konuya dair yazılar yazılmakta ve atılan başlıklarla insanlar kolay şekilde kredi alabiliyor yada iş yeri açmadan kredi alabiliyor gibi anlatılarak abartılı bir merak uyandırılmaya çalışılıyor. Bu yazıyı okuyorsanız eminim bir yakınınızdan KOSGEB ile ilgili bir güzel bir hikaye dinlediniz. Hikaye diyorum çünkü yıllardır ülkemizde böyle bir sistem var fakat özellikle son yıllarda herkesin merak saldığı internette yazılıp çizilmeyenin kalmadığı bir konu haline geldi. En basit ve sade şekli ile size bu konuyu açıklarken en belirgin özelliklerini ve katı kurallarını da paylaşacağım.

KOSGEB Kredisi Kime ?, Nerden ?, Ne zaman ?, Nasıl ?, Kim Tarafından Verilir?

  • KOSGEB kredisi küçük ve orta ölçekli işletme sahibi olanlara verilir.
  • Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı KOSGEB kuruluşu tarafından sağlanır.
  • Bir işletme açıldıktan sonra yani hali hazırla işleyen bir dükkan varken (Yeni bir iş yeri açmak için başvuramazsınız.)
  • İşletmenizin bağlı bulunduğu belediye sınırlarında bulunan KOSGEB bürosuna başvuruda bulunmanız gerekiyor.
  • KOSGEB tarafından sağlanan kredi, devlet güvencesi ile anlaşmalı bankalardan alınır.

KOSGEB Kredisi Almanın Şartları

Bu kadar teferruatlı ve kafa karıştıran bir konunun tek şartı KOSGEB tarafından verilen toplam 32 saatlik girişimcilik kursuna katılmış olmak.‘ Bankalar bile kredi verirken daha fazla şart istiyor demek yersiz olmayacaktır. Kredi için tek şart bu olsa da unutmamanız gereken en önemli şey KOSGEB kriterlerine uyum sağlamaktır. KOSGEB mantığı; bir işletme açmış olan girişimciyi desteklemek için; dükkan açarken yapılan masrafın bir kısmını yada daha geniş ürün seçeneği, kaliteli hizmet, daha fazla üretim, istihdam sağlamak için masrafa giren girişimcilerin omuzlarındaki yükü hafifletmektir. Bölgelere göre hatta cinsiyet ve yaşa göre kredi miktarı değişmektedir. Genç girişimcilere ve bayan girişimcilere daha yüksek oranda kredi verilmektedir. Ayrıca kredi dediğime bakmayın hem hibe hem de faizsiz geri ödemeli olarak finansman sağlayan KOSGEB birçok girişimciye umut ışığı oldu. Son olarak; işinizi kurun, yaptığınız masrafı faturalandırın, KOSGEB’e başvurun, harcamalarınızın en az %70’ini geri alın. (Oran yaş, cinsiyet ve bölgeye göre değişiklik göstermektedir.)

İlginizi çekebilir: Maddeler Halinde KOSGEB İş Planı Örneği Hazırlama


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı