KOSGEB

KOSGEB KOBİ TEKNOYATIRIM Programı

KOBİ’lere verilen teknolojik ürün yatırımı destekleri KOSGEB tarafından yeni bir program ile farklı bir boyut kazanıyor. İşletme giderleri desteği 1 yıl süren KOBİ destek programında proje üst limiti 5 milyon TL olarak belirleniyor. İşletmelerin büyüklüğüne göre %60 yada %70 olarak iki farklı şekilde destek verilebiliyor.

KOSGEB Teknoloji Yatırımı Destek Programı

Teknolojik ürünler alanında Ar-Ge yada yenilik getirecek faaliyetler için gerekli olan finansman KOSGEB tarafından işletmelere veriliyor. Özellikle yurtdışında mevcut olan ancak Türkiye’de olmayan projelerin yerli olarak yapılması durumunda verilen destek miktarının artırılacağı da bildiriliyor. Patent belgesi ile koruma alan, teknolojik ürün deneyim belgesi bulunan yada doktora çalışması neticesinde ortaya çıkan ürünler için KOSGEB’e başvuru yaparak projenizi hayata geçirebilirsiniz. Program ayrıntıları ise şu şekildedir;

  • Mikro işletmeler için %70 geri ödemesiz %30 geri ödemeli olarak destek sağlanıyor. Üstelik yüksek teknoloji kullanılması halinde ise %5 ekstra geri ödemesiz destek de veriliyor.
  • Orta ve küçük işletmeler için KOSGEB tarafından belirlenen geri ödemesiz destek miktarı ise %60 olarak hesaplanıyor. Yine yüksek teknoloji ürünleri kullananlar için %5 ek geri ödemesiz destek verilirken %40 geri ödemeli destek de verilerek projenin tamamına destek sağlanmış oluyor.

Göz atabilirsiniz: Kosgeb iş Planı Nasıl Hazırlanır Kosgeb iş Planı Nasıl Hazırlanır

Verilen KOSGEB destekleri yapılacak olan yatırımların yerli malı belgesi bulunan ürünler ile karşılanması durumunda %15 ilave geri ödemesiz kredi imkanı veriliyor.

Teknoloji Yatırımı İçin Öncelikli Alanlar

Geliştirme yada yenilik kazandırma amacı ile yapılan hemen her projeye verilen destek bazı durumlarda öncelikli olarak onaylanıyor. Bu projelerin başında ülkemizde en büyük eksikliği yaşanan yazılım sektörü geliyor. Özellikle siber güvenlik alanında hem kamu hem özel sektörün istihdam yapması ve eleman açığının bulunması bu alanda verilen destekleri daha da artırıyor. Devlet tarafından beyaz şapkalı hacker istihdamı yapılması bu kişilerin KPSS’ye girmesi dışında herhangi bir şartı bulunmuyordu. Yine de kamu sektöründe dahi açığı bulunan bu alan yıllık 120.000 TL’ye varan geliri vaat ediliyor.

Diğer yandan hastane hizmetlerinde ithal edilen teknoloji ürünlerinin yerli olarak yapılması için başlatılan girişimler KOSGEB desteklerinden daha öncelikli bir şekilde faydalanabiliyorlar. Verilen ödemeler ise hükümet programı yada sektörel ve bölgesel öneme sahip olan projelere dahil olması halinde verilen destek miktarı 10.000 milyon TL’ye kadar çıkartılıyor.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Yerli ve Milli Üretim Desteği başlıklı makalemizde KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı