KOSGEB

Kosgeb iş Planı Nasıl Hazırlanır

Yeni iş kurmak isteyen girişimcilerin ve Kobi – Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler – olan işletmelerin devletten destek alabilmek için bazı prosedür ve şartları yerine getirmesi gerekmekledir. Bu desteği sunan kurumun adı Kosgeb’tir. Kosgeb’in kısa açılımı; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olarak geçer. Bazıları geri ödemesiz olan maddi desteklerin bazıları da düşük faizli krediler halinde sağlanmaktadır. Bu desteklerden faydalanabilmeniz için Kosgeb iş planı hazırlamanız ve kurum komisyonuna onay için sunmanız gerekmektedir. Sadece kurum tarafından onaylanan iş planları değerlendirilmektedir. Kâğıt ve evrak işleri gibi görünse de, hazırlanışı kolay olmayan bir sunumdur. Dikkat edilmesi gereken çok ince detaylar vardır. Peki, Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır. Birçok girişimcinin ve destek almak isteyen Kobilerin merak ettiği soru budur. İş planının amacı, aslında sadece Kosgeb kurumunu kendinizi kabul ettirebilmeden ziyade, sizin açınızdan da çok faydalıdır. Çünkü bu sayede, kendinize ve iş hayatınıza yön vermiş oluyorsunuz. Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır konumuzun detayına girmeden önce, sizlere Kosgeb işleyişi ve destekleri hakkında birkaç bilgi vermek isteriz.

Göz atın: Genç Girişimci Desteği

Kosgeb desteği ve iş planı hakkında her şey

Kosgeb; yeni girişimcilerin ve Kobilerin destekçisi olan devlet kurumudur. Ofis kurulum desteğinden, eğitim desteğine kadar birçok konuda maddi destek sağlamakta ve bu desteğin geri ödemesini de uygun faiz oranları ile geri talep etmektedir. Bazı durumlarda bu maddi desteğini geri ödemesiz olarak sunmaktadır. Kosgeb desteği almak kolay değildir. Şartları hem biraz karışık, hem de biraz detaylıdır. Çok fazla evrak ve prosedür ile ilgilenmek istemiyorsanız, Kosgeb destek programları için yardımcı olan danışmanlık firmalarından yardım alabilirsiniz. Belli bir ücret karşılığında size ne yapmanız gerektiğini, hazırlayacağınız evrakların nasıl olması gerektiğini ve Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır konusunda yardımcı olmaktadırlar.

İlginizi çekebilir: KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

Kosgeb nedir, ne işe yarar?

Kosgeb; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığadır. Kuruluş amacı, yeni iş kurmak isteyen girişimcilere ve işini büyütüp geliştirmek isteyen kobilere hem maddi destek vermek, hem de kısa eğitimler ile onları iş hayatına hazırlamaktır. Kurumun şartlarına uygun herkes başvuru yapabilir ve eğitim destek programlarına katılabilir. Hızlandırılmış eğitim veren kurum, kursiyerlerine yeni kuracakları işler konusunda danışmanlık ve kredi desteği sunmaktadır. Yalnız şunu ifade etmeden geçemeyeceğiz. Bazı durumlarda maddi desteği işe yarıyor gibi görünse de, bankadan kredi çekmiş gibi bir durum söz konusudur. Yani Kosgeb’i iyi analiz etmek lazım burada.

Havadan para geldiğini zanneden girişimciler ve iş kurmak isteyen bu konuda hayal kırıklığı yaşayabilirler. Kosgeb ’ten aldığınız veya alacağınız kredilerin, banka kredisi ile bir farkı yoktur. Hatta Kosgeb’in şartları biraz daha ağırdır. Bazı teminatları göstermeniz gerekmektedir. Örneğin ofis kurulum desteği aldınız diyelim. Üst limit olarak belirlenen 5000 TL desteği var. Ofisinize satın alacağınız malzemelerin fiyatları Kosgeb desteğine uygun olması gerekir. Kafanıza göre her şeyi alamıyorsunuz. Mesela 3000 liraya bilgisayar aldığınız zaman, Kosgeb bunu ödemeyebilir. Neden daha uygun fiyata bilgisayar almadın diyerek ret edebilir. Keza ofis malzemelerinin kaliteleri de öyle. Yani Kosgeb’in belirlediği şartlarda bu destekleri alabiliyorsunuz.

Kosgeb girişimcilik kursları

Hızlandırılmış girişimcilik kursları başvurusu E-Devlet üzerinden yapılmakta olup, Türkiye’nin hemen hemen tüm il ve ilçelerinde bu kurslara başvuru yapabilirsiniz. Eğitim listesine bu sayfadan ulaşabilirsiniz: http://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/ugeliste Bu eğitimler genelde 3 ila 5 gün sürmekte olan, katılımcılara sertifika verilmektedir. Kosgeb iş planı sunabilmeniz için bu kurslardan birine katılıp, sertifika almanız gereklidir.  Sadece bu kurslardan birini tamamlayanların iş planları kabul edilmektedir.

Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır

Aslında her girişimcinin, kendine özel bir iş planı olmalıdır. İş planı yapanlar, başarıya daha hızlı ulaşabilmektedir. Yapılacak olan işin mahiyeti, mali durum, ürün ve hizmet analizleri, izlenilmesi gereken yol programı, analizler ve tüm program kâğıda dökülür. İş planı kısaca bu şekilde tanımlar. Kosgeb, yeni girişimcilerden böyle bir iş planı talep etmektedir. Nasıl bir iş kurmak ve ne yapmak istediğinizi anlamaları açısından iş planı muhakkak hazırlanmalıdır. Kosgeb iş planı hazırlayan danışmanlık ve aracılık firmaları bu işi 1500 -2000 lira arasında değişen fiyatlarla yapmaktadır. Biz size ücretsiz olarak Kosgeb İş Planı Nasıl Hazırlanır konusunda yardımcı olmaya çalışacağız.

Kosgeb iş planı yedi bölümden oluşur ve Word dosyası halinde sunulur. Gelin bu 7 ana başlığı hep beraber inceleyelim:

  • Girişimci bilgileri ve iş fikri

İlk bölüm sizinle yani girişimci ile alakalıdır. Kimsiniz, nesiniz, daha önce ne işler yaptınız, özgeçmişiniz, mesleğiniz, tahsiliniz, adresiniz, kişisel bilgileriniz, Kosgeb kurslarına ne zaman ve hangi ilde katıldığınız vs gibi bilgileri yazmanız gerekir. İşte bu bölüm, en önemli kısımdır. Kosgeb’e başvuru yaptığınız işin içeriği nedir, planınız nedir, yapacağınız iş neleri kapsıyor. İş planınız hakkında her şeyi bu bölümde açıklıyorsunuz.

  • Sektör bilginiz ve planlarınız

Yapmayı planladığınız iş hakkında ne biliyorsunuz? Pazarı tanıyor musunuz? Nerede ve nasıl bir işyerinde yapmak istiyorsunuz? Nedenleri ile belirtmeniz ve detaylandırmanız gerekmektedir. Üretmek istediğiniz ürün tanıtımları, sunmak istediğiniz hizmet tanımı ve benzeri her şey bu bölümde açıklanmalıdır.

  • Üretim iş planı

Kurduğunuz işletme ve firma bilgilerinin yanı sıra, üretim yapacağınız ya da hizmet sunacağınız işin detaylı plan ve programını bu kısımda açıklıyorsunuz.

  • İş Yönetimi

Bu bölümde mesleki belgelerinizi, işletmenizde çalışacak olan personel sayısı ve detayını belirtmelisiniz. Yani kısaca, iş arkadaşlarınızı tanıtacaksınız.

  • Finans planlaması

Kosgeb’in en merak ettiği bölüm budur. Bu işyerini açtığınızdaki mali hedefleriniz nelerdir, aylık gelir gider planınız nedir. Hepsini kalem kalem yazmalısınız.

  • Talep ettiğiniz maddi destek

Ve işte iş planının ana maddesi. Kosgeb ‘ten talep ettiğiniz paranın miktarını, mantıklı açıklamaları ile yazmalısınız. Her şeyi maddeler halinde açıklayıcı ve etkileyici bir şekilde yazmalısınız. Kurumu bu konuda ikna etmeniz gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Genç Girişimci Desteği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı