Parafikir

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

Makalenin İçerisinde Neler Var?

KOSGEB tarafından sağlanan girişimcilik destek programlarının amacı genel olarak istihdamda yaşanan sorunların çözülmesi ve ekonomik kalkınmanın sağlanması için gerekli olan girişimciliği desteklemek ve bunun ülke geneline yayılmasına ve başarılı kendinden emin işletmelerin kurulmasını sağlamaktan geçiyor.

Yeni Girişimciler İçin Destek

  • Yeni girişimci desteği proğramına bu programı kapsayarak hazırlanmış olan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini tamamlayan girişimci adaylarının kurdukları işletmeler ve İŞGEM’de bulunan işletmeler başvuru yapabiliyor. İŞGEM’de bulunan sahip veya ortaklarından Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılım şartı aranmıyor. İşletme kuruluş desteğinde giderler için belirlenen geri ödeme şartı aranmayan limit 2.000 TL olarak belirleniyor.
  • Kuruluş döneminde makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım desteği kapsamında olan işletmelerde işletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içinde satın alınan veya alınacak olan her türlü makine, teçhizat, ofis araçları ve yazılım donanımları için geri ödeme şartı aranmadan yapılacak olan destek için üst limit ise 18.000 TL olarak ödeniyor.
  • İşletme giderleri desteği kapsamında yer alan destek programında ise işletmenin kuruluşundan itibaren 24 ay içinde başlayan personel ücreti ve iş yeri kirası için aylık azami olarak 5.000 TL ve toplamda 30.00 TL destek sağlanıyor ve geri ödeme koşulu beklenmiyor. Ayrıca sabit yatırım desteği kapsamında işletmeye kuruluş tarihinden itibaren 24 ay boyunca satıl aldığı/alacağı makine, yazılım malzemeleri, teçhizat gibi giderleri için teminat karşılığında yani geri ödemeli olarak 100.000 TL destek sağlanmaktadır.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi

Bu eğitimdeki amaç ülkede daha başarılı ve kendinden emin şirketlerin kurulması, girişimciliğe ait kültürün yaygınlaştırılması girişimcilerin iş kurma ve bu işin sürekliliğini sağlaması için gerekli bilgi, beceri ve deneyine sahip olmasını sağlamak ve bu eğitim süreci boyunca kendi yetenek ve sorumluluklarının farkına vararak bireylerin kendi iş fikirlerini keşfedip bu yolda adım atmalarına destek sağlamak oluyor. Uygulamalı girişimcilik eğitimine katılmış olmak aynı zamanda yeni girişimci desteği başvurusunda bulunmak için bireylerde aranan ön şartlardan birisi olma niteliğini taşıyor. Üstelik bu eğitim herkesin katılımına açık olarak verilip tamamen ücretsiz bir uygulama olma özelliği taşıyor.

KOSGEB her yıl birçok kişi ve kurumlara hem eğitim hem de maddi destek sağlatarak iş dünyasında herkese yer açılmasını sağlıyor. Üstelik bu eğitimleri ve destekleri tamamen karşılıksız yapıyor.

Bir önceki yazımız olan Girişimcilere Gayrimenkul Sektöründe Fırsat başlıklı makalemizde Fatih Elibol ve Realty Co hakkında bilgiler verilmektedir.

ETİKETLER:
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
    BİR YORUM YAZ