KOSGEB

KOSGEB Desteği ile iş Kurma Ev Hanımlarına Kosgeb Desteği

Makalenin İçerisinde Neler Var?

KOSGEB son zamanlarda yeni bir iş kurmak isteyen genç girişimcilere iş olanakları sağlamak, enflasyon değerlerine katkıda bulunmak ve bu arada piyasadaki rekabeti çoğaltmak sebebiyle muhtelif krediler ve teşvikler sunan kurumdur.
KOSGEB desteği ile sizlerde yeni bir sektöre geçiş yapabilir ve hayalinizi kurduğunuz işin patronu olabilirsiniz. Tabi ki öncelikli olarak bunun nasıl olacağını çözmüş olmanız ve yöntemleri makul bir şeklide takip etmek gerekmektedir.
KOSGEB müessesesi kredi ve teşvik vermeden evvel muhtelif şartları ve değerlendirmeleri tabi tutuyor. Şimdi sizlere KOSGEB üstünden hibe ve krediler nasıl alınır ve işyeri nasıl kurulur gibi suallere ayrıntılı cevap vereceğiz.

KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB tahminen 3 seneyi aşkın bir yıldır 50 bin TL hibe ve 100 bin TL tutarında faizsiz kredi imkanı sunuyor. Bu teşvik ve krediyle yeni bir işyeri kurmak isteyen girişimcilere ve ev hanımlarına kredi gibi olanaklar sunuluyor. Kosgeb desteklerinden yararlanmak içinde öncelikle yapılması gereken prosedür, İŞ-KUR ya da KOSGEB kurumlarına başvuruda bulunmaktır.Başvurular sadece şubeler üstünden alınmaktadır. Başvuruyu yaptıktan sonra şayet onay gelirse, zorlu bir zaman zarfı başlıyor diyebiliriz. KOSGEB müessesesi onay verdikten sonra sizlere telefon yolu ile ulaşım sağlıyor. Başvuru gerçekleştireceğiniz dayanağı de ayrı olarak göstermeniz gerekiyor. Sonrasında girişimcilik kursuna katılmanız gerekmektedir.
Girişimcilik kursu 32 saatten kısa bir zaman önce 70 saate çıkarıldı ve bu kurstan etkin bir şeklide netice alabilmek gerekmektedir. Yani sertifikasını alan genç girişimciler, hibe ve krediler içersinde ilk aşaması bitirmiş oluyor.

Kosgeb iş Planı Oluşturma

KOSGEB desteklerinde bir başka işlem ise, iş planı oluşturmaktır. KOSGEB müessesesi hibeleri verirken öncelikli olarak ayrıntılı bir iş planı meydana getirmenizi istiyor. Bunu da internette kısa bir inceleme yaparak, onay almış dosyalara bakabilir ve ona göre değerlendirme yapabilirsiniz. Çünkü müessese herkese hibe vermediği gibi, her projeye de imkan sunmuyor. Doğal olarak hangi iş sektörlerine ne kadar hibe veriliyor ile ilgili iyi bir inceleme yapmanız gerekmektedir. İş planı oluştururken kesinlikle doğru adımlarla ilerlemeli, icabında KOSGEB danışmanlarından ücret karşılığında takviye alabilirsiniz. İş planı hazırladıktan sonra iş yerinizi açmış olmanız gerekmektedir.

Göz atabilirsiniz: KOSGEB Girişimcilik Destek Programı

KOSGEB iş Yeri Açma Kredisi

İlk olarak takviye almak için sizlerin iş yerinizi açmış olmanız gerekmektedir. Yani para sizlere iş yeri açmadan önce verilmiyor. Başvuru yaptıktan sonra iş yerinizi açtıktan tam 2-3 ay ardından sizlere aktarılıyor. Bu da tek tek olarak veriliyor başka bir deyişle, çalışanlara takviye ayrı, şirket giderlerine ayrı olarak sağlanıyor. Toplu bir ödeme yapması mevzu bahis değildir. Şirketinizi açtıktan sonra kesinlikle aldığınız toplu iğneye kadar faturalandırma yapmanız gerekli. Yani şirketinize giriş yapmış her şeyin hibe olarak desteğini alabilmek için, kesinlikle fatura alınız ve bunu müesseseye ibraz ediniz. Hizmet  faturaları bu hususta geçerli değil ve buna kosgeb desteği verilmiyor.

Mutlaka hizmet faturası değil de, bir mal faturası olması gerekmektedir. KOSGEB desteğinden sonra ise, çalışanların 1 sene süresince ödemesinin yarısı müessese tarafından veriliyor ve ayrı olarak giderler içinde bir destek veriliyor. KOSGEB kredi desteği de bu yolla ilerliyor. Kredinin geri ödemesi faizsiz olarak belirlenecek olan vade sayısına göre talep ediliyor. Bunun içerisinde de ayrı olarak şartlar ve değerlendirmelerin olduğunu sizlere söylemek isteriz. KOSGEB kredilerine müracaat edebilmek ve ayrıntılı bilgilere ulaşabilmek içinde, buraya tıklayabilirsiniz. Başvurular kosgeb şubeleri üstünden uygulanacağı için hangi evraklar isteniyor ve ne gibi şartlar var bütün ayrıntılı detaylar, link üstünde bulunmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kosgeb iş Planı Nasıl Hazırlanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı