KOSGEB

KOSGEB AR-GE ve İnovasyon Destek Programları

KOSGEB tarafından verilen destek programlarından inovasyon ve Ar-Ge programının amacı teknoloji ve bilime dayalı yeni fikir ve buluşlara sahip olan küçük ve orta ölçekli girişimci ve işletmelerin fikirlerine destek verilmesi, geliştirilmesi, yeni ürün ve süreçlerin değerlendirilmesi, bilgi ve/veya hizmetlerin üretilmesi konularında yürütülen projelerin KOSGEB tarafından desteklenmesini amaçlıyor.

Desteklenen Proje Giderleri

KOSGEB tarafından düzenlenen Ar-Ge ve inovasyon destek programı kapsamında şirket ve bireylerin projelerinin desteklenmesi için tüm KOSGEB desteklerinde olduğu yine geri ödeme beklenmeyen destek alanları bulunuyor. Bunlar;

  • Bu proje kapsamında işlik giderleri için bedel alınmıyor. Proje kapsamında kira desteği olarak yüzde 75’lik bir destek uygulanıyor ve destek üst limiti 30.000 TL teknopark içi, 24.000 TL teknopark dışı olarak belirlenmiş bulunuyor. Makine, teçhizat, donanım, hammadde, yazılım ve hizmet giderleri desteği için yine %75’lik bir oranla 150.000 TL destek veriliyor. Verilen bu destekler geri ödemesiz olarak sağlanıyor.
  • Personel gider desteği olarak KOSGEB yine %75 oranında 150.000 TL karşılıksız destek veriyor. Bu kapsamda başlangıç sermayesi desteği olarak %100 destek oranında 20.000 TL, proje danışmanlık desteği olarak 25.000 TL ve fikri mülkiyet hakları desteği olarak ise 20.000 TL destek veriyor.
  • Projede proje geliştirme desteği adı altında proje tanım desteği olarak 5.000 TL geri ödemesiz, yurt içi ve yurt dışı kongre/konferans/ fuar ziyareti/ teknolojik işbirliği ziyareti desteği olarak 15.000 TL destek veriyor. Yine bu kapsamda test analiz ve belgelendirme desteği için 25.000 TL’lik desteği hepsini %75’lik destek oranı kapsamında sağlıyor.

Göz atabilirsiniz: Kosgeb iş Planı Hazırlama
İlginizi çekebilir: Genç Girişimci Desteği

Geri Ödemeli Destek

KOSGEB tarafından verilen destekler içinde sadece makine, teçhizat, donanım, hammadde, yazılım ve hizmet giderleri desteği olarak geri ödemeli olarak tam olarak 300.000 TL desteği %75 destek oranında veriyor. Bunun dışında diğer ödenen hiçbir destekten geri ödeme beklenmiyor.

Teknolojik ve katma değeri yüksek olan ülkemize prestij kazandıracak ürünü veya projesi olan KOBİ’lere fikirlerini hayata geçirme ve ülkeye katkı sağlamak amacıyla inovasyon ve Ar-Ge desteği sağlanmaktadır. Proje kapsamında projenin başlangıç aşamasından hayata geçirmeye kadar tüm aşamalarında destek verilmektedir.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Girişimcilik Destek Programı başlıklı makalemizde İŞGEM ve KOSGEB hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı