Parafikir

Konut Sigortası Zorunlu Mu? DASK İle Farkı

Konut Sigortası Zorunlu Mu? DASK İle Farkı

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Tüm yaşamımızı kurduğumuz ve hatta yılların birikimini ile ev alanlar birçok olumsuzlukla karşılaşılabiliyor. Bunların başında hırsızlık, deprem, yangın ve sel baskını geliyor ancak bu risklere karşı evimizi korumak için konut sigortası yapmamız en azından maddi zararların karşılanmasını sağlıyor. Ev sigortası yaptıran kişiler doğal afetlerden, terörden ve kazalardan dolayı oluşan zararlarda evdeki eşyaları ve evlerini garantiye alırlar.

Konut Sigortasının Faydaları ve Sıkça Sorulan Sorular

Sadece felaket anlarında değil evdeki tesisat problemlerinde elektrik arızalarında ve kombi bakımlarında da ücretsiz hizmet verilebiliyor. Bu durum pek çok kişi tarafından bilinmez. Ancak konut sigortası ve DASK sıkça birbirleriyle karıştırılır. DASK sadece doğal afetlere karşı ev ve iş yerlerini teminat altına alır. Ancak konut sigortası DASK sözleşmesine dahil olan ancak prim miktarlarının yetmediği kısmı karşıladığı gibi DASK dahili olmayan konulardan oluşan zararları da karşılar.

Konut sigortası iptal ettirilir mi denildiği zaman poliçe süresi olan 12 aylık süre içerisinde iptal başvurusunda bulunabiliyorsunuz. Bunun için şirketinize başvuruda bulunabileceğiniz gibi sigorta şirketinin zorluk çıkarması durumunda da Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığı’na da başvuruda bulunabiliyorsunuz.

Kiracılara Konut Sigortası

Konut sigortası yaptırmak için ev sahibi olmaya gerek bulunmuyor. Kiracı olanlar da kira sözleşmesi ve konutun metrekaresi ile başvuruda bulunabiliyorlar. Olası bir yangın durumunda zarar gören eşyaların karşılığı ödendiği gibi kombi bakımı, tesisat arızalarında ücretsiz tamirat gibi imkanlar da veriliyor.

Ev sahipleri yada kiracıların herhangi bir şekilde konut sigortası yaptırması zorunlu değil. Ancak ev kredisi çeken kişilerin yada ev sahiplerinin DASK yaptırma zorunluluğu bulunuyor. Bazı bankalar konut kredisi kullanma esnasında konut sigortasının da zorunlu olduğuna dair konuşmalar yaparak sigorta poliçesi imzalatıyor. Yasal herhangi bir zorunluluk bulunmadığı gibi sözleşme süresi boyunca iptal başvurusunda da bulunabiliyorsunuz.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

DASK dışında kapsadığı birkaç alandan yukarıda bahsedilse de konut sigortası şu durumları da kapsar;

  • Sel/su baskını
  • Cam kırılması, ferdi kaza ve hırsızlık
  • Yardım hizmetleri
  • Kargaşalık, grev ve lokavt hareketlerinden doğan kötü niyetli hareketler
  • Aile reisi sorumluluğu, deprem ve yanardağ püskürtmesi ile diğer tüm doğal afetler konut sigortasına dahildir.

Bu gibi durumların yaşanmasında hem ev zararı karşılanır hem de eşyalarda oluşan zararlar ile yenisinin temini gibi yardımlarda bulunulur. Üstelik afet sonrası kira yardımı da yapılarak kişilerin mağduriyeti ortadan kaldırılır.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ