Krediler

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar 2020

İnsanlar hayatlarında birçok şeyi almak için vakit harcar ve birikim yaparlar. Bunlardan en önemlisi evdir. Çünkü ev insanlar için çok özeldir özellikle bu ev uzun uğraşlar sonucunda alınan bir ev ise daha da özel olur. Yıllar boyu çoğu kişi çalışıp bazı ihtiyaçlarından feragat ederek ev almak için birikim yaparlar. Fakat yüksek ev fiyatları insanları ev almaktan bir adım uzaklaştırıyor. Durum böyle olunca insanlar ev almak için türlü yollara başvururlar. Bunlardan en önemlisi bankadan konut kredisi çekmektir. Fakat konut kredisinin de belli şartları vardır.

Göz atabilirsiniz: Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut Kredisi Nedir?

Bankalar, müşterileri ev sahibi olsun diye çeşitli kredi imkanı sunarlar buna da konut kredisi adı verilir. Bankalara konut kredisi için başvuran müşteriler detaylı bir incelemeden geçmektedirler. Aynı zamanda satın alacakları evde incelemeden geçer. Çünkü alınacak ev krediye uygun bir durumda olmalıdır. Yoksa konut kredisi müşteriye verilemez. Bankalar kredi verirken verdikleri kredi karşılığında evi ipotek ederler.

Eğer müşteri çektiği krediyi ödemez ise bu kredi karşılığında ev bankanın zimmetine geçer. Bu ipotek sayesinde bankalar müşterilerine kredi verirler. Tabi kredi çekmek için sadece evin krediye uygun olması değil sizin de kredi sicilinizin düzgün olması gerekir. Yani kredi harf notunuzun yüksek olması sizi kredi konusunda daha avantajlı bir konuma getirir. Konut kredilerinin vadeleri diğer kredilere göre daha fazladır. Genellikle vade oranları 5-10 yıl arasında değişim göstermektedir.

İlginizi çekebilir: Ev Kredisi Başvurusu

Konut Kredisi Kaç Günde Çıkar?

Konut kredisi için bankaya başvurulduğu zaman müşterileri bekleyen 3 tane aşama vardır. Bu aşamalardan birincisi kredi başvurunuzun onaylanmasıdır. Bankalar başvurulara olumlu veya olumsuz en fazla iki iş günü sürecinde dönüş yapar. Eğer krediniz onaylanırsa bankalar bir eksper tarafından evin gerçek değerinin ölçümü için evde ölçüm yaparlar.

Böylelikle evin gerçek değeri ve krediye uygun olup olmadığı belirlenir. Ekspertiz işlemlerinin sonuçlanması dört iş gününü bulmaktadır. Bu aşamalarda halledilir ise banka en sonunda onay verir. Konut kredisini almış olursunuz. Ekspertiz raporunda evin çıkan değerinin %80ini kredi miktarı olarak çekebilirsiniz. En son olarak banka ile sözleşme imzalanır ve konut kredisi alınır.

Bir önceki yazımız olan Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2020 başlıklı makalemizde Ev Hanımlarına Kredi ve ev hanımlarına kredi veren bankalar hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı