Parafikir

Kkdf nedir ?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankaya kredi başvurusu yapmaya gittiğimizde, önümüze koyulan sayfalarca maddeden oluşan ve hiç birini okumadığımız sözleşmeler var ya, işte o sözleşmelerde daha önce hayatımız boyunca duymadığımız finansal terimler ve teknik açıklamalar bulunur. kkdf nedir sorusunun yanıtını vereceğiz tabi ama ondan önce şunu belirtelim. kkdf terimi aslında o sözleşmelerde sıkça geçen bir terimdir. Belki de gözden kaçan detaylar arasında yer alan bir terimdir. kkdf nedir cevabı için sizlere birkaç bilgi vermek amacıyla, bu konuyu ele aldık.

Kkdf Hakkında

Finansal işlemlerde sıklıkça karşımıza çıkan terimlerden bazıları kkdf, bsmv gibi kelimelerdir. Çoğumuzun bunların ne olduğu konusunda bir fikri olmadığına eminiz. Buna istinaden, sizlere kkdf nedir konusunda bazı bilgiler vermek istedik.

kkdf nedir

Kısaca kkdf; Kullandığınız bir kredinin faizleri tutarından %15 kadarının devlete vergi olarak verilmesidir. Biraz garip gibi durdu değil mi?) Yani siz hem borç alıyorsunuz bankadan, hem de o borca istinaden devlete vergi ödüyorsunuz. Şaka gibi geliyor biliyoruz ama maalesef gerçek. kkdf nedir sorusunun teknik cevabı ise şu şekildedir; KKDF yani – Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu – anlamına gelir. Bankadan aldığınız kredilerin (İhtiyaç kredisi – taşıt kredisi)  faiz ve anapara kur farkı üzerinden %15 oranında tahsil edilerek bu fona aktarılır. Sadece konut kredilerinde kkdf tahsil edilmez. Ticari krediler dâhil diğer tüm kredilerde kkdf tahsilatı yapılmaktadır.

kkdf geri alınabilir mi?

Kkdf devlet tarafından tahsil edilmektedir. Geri alınması mümkün olmayıp, geri alınması olayının düşünülmesi bile mümkün değildirJ

kkdf hesaplama

Kkdf anlamını yukarıda açıkladık. Kredi faizlerinden %15 kesinti tahsilatı olduğunu anlattık. Buna göre size kısa bir hesaplama örneği göstermek isteriz. Mesela bankaya aylık 1500 TL kredi taksiti ödüyorsunuz. Ve aylık 150 TL faiz tutarı olduğunu varsayalım. 150 x 0.15: 22.80 TL aylık kkdf ödersiniz. Formül bu şekildedir: Ödediğiniz aylık faiz tutarını 0.15 ile çarpıyorsunuz ve ortaya aylık ödeyeceğiniz kkdf tutarınız çıkıyor. Kkdf hesaplama formülü oldukça kolaydır. Aldığınız kredi miktarına, ödediğiniz aylık takside ve faiz tutarına göre değişiklik göstermektedir.

Bir önceki yazımız olan Mersis no nedir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ