Genel

Kırgızistan İş İmkanları

Kırgızistan iş bulmak için Türkler tarafından tercih edilen Türk ülkelerinden biridir. Türkiye ile ilişkileri yakın olan bu ülkeye 30 gün süre ile vizesiz ziyaret etmek mümkündür. Bu sayede Kırgızistan iş hedefleriniz varsa önce vizesiz gidip ülkeyi görebilir, daha sonra istiyorsanız çalışma izniniz için başvuru yaparsınız. Gelin Kırgızistan’da bulunan iş seçeneklerini inceleyelim. Sitemiz içerisinde diğer yazılarımız:

Kırgızistan İş Bulmak ve Türkler İçin Yaşam Şartları

Kırgızistan yaşam ve çalışma şartları Türk vatandaşları için zorlayıcı olmayacaktır. Müslüman bir ülke olmasından ve kültür bakımından bize Türk kültürüne çok uzak olmamasından dolayı alışmak kolay olacaktır ve hemen ayak uydurulabilecektir. Burada Türk kültüründen daha çok zamanında Sovyetler Birliği’ne bağlı olmasından dolayı Rus kültürü ağır basmaktadır. Ayrıca Kırgızistan’ın resmi dili Kırgızca ve Rusçadır. Bu ülkeye çalışmak için gidecekseniz bu dillerden birini iyi bilmeniz, öğrenmeniz tavsiye edilir. Türkler için burada yaşamak oldukça ucuzdur. Türkiye’ye nazaran ucuz bir ülke olarak görülür. Kiralar, yiyecek, giyim ve daha aklınıza gelebilecek her şey oldukça uygundur. Yani amacınız para biriktirmek ise burada yapabilirsiniz.

Kırgızistan’da Hangi Alanlarda İş Bulunabilir?

Kırgızistan iş alanları daha çok tarım alanında ve hayvancılık alanındadır. Ülkenin ekonomisi tarım ve hayvancılık ile sağlanır. Bu alanların yanı sıra madencilik, tekstil, enerji, telekomünikasyon gibi alanlar da gelişmeye başlamıştır.

 • Turizm, Kırgızistan’ın gelişmeye çalıştığı alanlardan biridir. Burada turizm ve otelcilik alanında çalışmalar yapabilirsiniz. Ülke de Rusça ve Kırgızca dilleri ağırlıklı öğrenildiğinden, İngilizce ve diğer dillerde turizm rehberliği şansınız vardır.
 • Tarım ve hayvancılıkta çok gelişen bu ülkede bu alanlarda çok fazla işçi ihtiyacı bulunur.
 • İnşaat sektörü de geliştirilmek istenen sektörlerden biridir. Kırgızistan’da inşaat işçisi, şefi, fayansçı gibi birçok sektör işini yapabilirsiniz.

Kırgızistan’a Yatırım Yapmak

Kırgızistan yatırım olanakları da güçlü bir ülkedir. Türkiye’de yapamayacağınız fiyatlarda bu ülkede büyük yatırımlar yapabilir, iş kurabilir ve ticaret yapabilirsiniz. Kırgızistan iş fırsatlarından biri olan yatırım, sizi ve ülkeyi kalkındırmak için ideal bir tercih olacaktır.

 • Tarım ve hayvancılığın çok olduğu bu ülkeye bu alanda yatırım yapmak oldukça mantıklıdır. Tarım makineleri, tohum ve gübre seçeneklerden bazılarıdır.
 • Sanayi yatırımları yapmak için de bu ülke tercih edilebilir.
 • Bahsettiğimiz gibi inşaat yatırımları oldukça güçlü ve mantıklı olacaktır. Hem de birçok Türk işçiye bu inşaatlarda istihdam sağlanabilir.
 • Karayollarının çok yetersiz olduğu bu ülkeye ulaştırma yatırımları yapılabilir.
 • Madenciliği altından başka alanda geliştiremeyen bu ülkede özellikle de kömür madenciliği yapılması mantıklı olacaktır.

Kırgızistan’da Maaşlar Nasıldır?

Kırgızistan’da çalışan Türkler, yerli çalışanlarından daha fazla maaş kazanırlar. Kendi işçilerine 240 dolar gibi komik bir rakam verirken, Türk işçileri 700 ile 1000 dolar arası para kazanmaktadır. Bu maaş pozisyonunuza göre değişiklik gösterecektir. Örneğin inşaat ya da sanayi şefiyseniz yaklaşık 2 katı maaş alırsınız.

 • Mimarlar, mühendisler ve diğer beyaz yakalı çalışanlar için durum daha idealdir. Bu kişiler 4000 – 5000 dolar gibi maaşlar ile çalışırlar.
 • Üst düzey yöneticiler ve iş verenler daha fazla paralar alırlar. Bu da sektöre göre değişiklik gösterir. 10.000 ile 15.000 arası rakamlar bilinen yönetici maaşlarıdır.

Kırgızistan’da Nasıl İş Bulunur ve Neler Yapılır?

Kırgızistan’da iş bulmak için en çok başvurulan yöntem orada çalışan Türk firmaları ile iletişime geçmektir. Türkiye menşeili bu fabrikalar ve şirketlere direkt olarak başvuru yapılabilir. Özellikle inşaat şirketleri işçileri daha çok Türk işçilerden seçmektedirler.

 • Mimarlar, iç mimarlar ve mühendisler de yerli ve yabancı şirketlere özgeçmişlerini ve portfolyolarını yollayarak iş başvurusunda bulunabilirler.
 • Kırgızistan iş ve işçi ihtiyacı için zaman zaman ilan açmaktadır. Bu ilanlar da resmi ve özel internet sitelerinde yayınlanır. Bu siteleri takip ederek başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Ülkeye girerken vizeye ihtiyacınız yoktur. Bu sebeple de direkt olarak oraya gidebilir ve çalışmak istediğiniz alana göre yüz yüze başvuru yapabilirsiniz.
 • Üniversite eğitimini Kırgızistan’da görmek, mezun olduktan sonra orada kalıp çalışmak için iyi bir fırsat olacaktır. Hem ülkeyi ve kültürünü iyice bilirsiniz hem de diline sahip olursunuz. Okurken yapacağınız stajlar da size yardımcı olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kazakistan İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı