Parafikir

Kira Beyannamesi Nedir Nasıl Verilir

kira beyannamesi

Kişiler, barınma ihtiyaçlarını sürdürmek için belirlenen evlerde oturmak zorundadır. Belirli birikimi, mirası veya yatırımı olan kişiler için ev satın almak kolay bir durumdur. Bu sayede kendi evinde oturacak olan kişiler, yasal yükümlülük anlamında vergilerini ödemek zorundadırlar. Ev alacak durumu veya gücü olmayan kişiler ise kiraya çıkma uygulaması sayesinde barınma ihtiyaçlarını gidereceklerdir.

Kiracıya sahip olan ev sahiplerinin, ilgili kanunlarda belirtilen yükümlülükleri meydana gelmektedir. Her sene belirlenen dönemlerde ev sahipleri, kira gelirleri belirli bir miktarı aşıyor ise beyanname vermeli ve bu şekilde vergilendirme uygulamasına girmelidir. Bunu yapan ev sahipleri için herhangi bir ceza veya gecikme faizi uygulaması yoktur. Fakat beyanname vermeden kaçak şekilde kira alan kişiler için, çok caydırıcı ve büyük tutarlarda cezalar bulunmaktadır. Bu konuların denetimi Maliye Bakanlığı ekipleri tarafından sıklıkla yapılmaktadır.

Kira Beyannamesi Nedir ?

Gelir Vergisi Kanunu’nda belirlenmiş olan Gayrimenkul Sermaye İradı gelirleri, bir mal varlığı veya hakları üzerinden elde edilecek getirileri kapsamaktadır. Bu sayede kira gelirine konu olacak bütün taşınmazlarda, sahipleri tarafından belirli bir vergi verilmesi gerekecektir. En son düzenleme ile birlikte yıllık 3900 TL’nin altında kira geliri olan kişiler, gelir vergisinden istisna tutulacaktır. İstisna uygulaması sadece konut olarak kiraya verilen gayrimenkuller üzerinde geçerlidir. Mesken ve iş yeri olarak kiraya verilen yerlerde, gelir vergisinden muafiyet söz konusu olmayacaktır.

Kira Beyannamesi Nasıl Verilir?

Konutlarında kiracı bulunduran gayrimenkul sahipleri, kira beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden verebilirler. 3900 TL’nin altında olan kira gelirine sahip kişiler, istisnadan faydalanabileceklerdir. Bu tutarın üzerinde gelir elde eden kişilerin vergi vermesi zorunlu bir uygulamadır. Kira gelirinden hesaplanan ve kişilere tahakkuk edilecek olan vergiler; Mart ve Temmuz aylarında, iki taksit olacak şekilde ödenecektir.

Ödenmeyen her süre boyunca bu vergilere gecikme zammı uygulanacaktır. Ödemeler vergi daireler yapılabilir. Aynı zamanda vergilerin ödenmesi için devlet belirli bankalarla anlaşmıştır. Bu anlaşmalı bankaların herhangi bir şubesine gidilerek, tahakkuk edilen vergi borcu ödenebilir. Aynı zamanda Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesinde ödemeler kabul edilecektir.

Bir önceki yazımız olan Bkm Express Nedir Nasıl Kullanılır başlıklı makalemizde BKM Express ve BKM Express Nasıl Kullanılır hakkında bilgiler verilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ