Genel

KGF Kadın Girişimcilere Destek Sağlıyor

Ekonomiden sorumlu olan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, kadınların iş hayatına ve ekonomiye daha çok katılımını sağlamak için onlara bir pozitif ayrımcılık yapacaklarını ve bu konu ile ilgili çalışma başlattıklarını bildirdi. Buradan yola çıkarak kadın girişimci sayısını artırmak ve onları desteklemek amacı ile Hazine Destekli Kredi Kefalet Uygulaması için gerekli çalışmalara hız verdiklerini belirtti.

Kadınlara belirli oranlar ile kefalet limiti tahsis etmeleri sayesinde KOBİ’ler ve diğer tüm işletmeler finansmanlara daha kolay erişecek ve ekonomi üzerine oldukça fazla olumlu etkiye neden olacaktır. Önümüzdeki dönem içinde başlatılan bu uygulama kapsamında kullanılabilecek olan 50 milyarlık kefalet bedelinin bir kısmı bu konu ile ilgili olarak kadın girişimcilere ayrılacaktır.

KGF 202.000 Kişiye Destek Sağladı

  • Hazine desteği ile sağlanan kefalet sisteminde bu zamana kadar toplam kredi kefalet miktarı Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşeğin açıklaması ile 197 milyar liraya ulaşmışken, kredi portföyünün toplamı ise 220 milyar lira kadar olmuştur.
  • Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek bugüne kadar KGF kefaletleri kapsamında toplam 356.000 kredi verme işleminin gerçekleştiğini belirtti. Bu kredilerden yararlanan firma sayısının ise 202.000’e kadar çıktığını açıkladı.
  • Hazine desteği ile verilen kefalet uygulamasında bugüne kadar KOBİ’ler % 74’lük paya sahip olmuştur. Verilen bu kredilerin yaklaşık % 86’sı ise Türk Lirası olarak tahsis edilmiştir.
  • Hazine destekli kefalet uygulaması sisteminde bugüne kadar %38 ile en çok ticaret sektörü yararlanmıştır. Sistemden yararlanmayı % 30’luk pay ile imalat sektörü takip etmektedir.

İlginizi çekebilir: Kadın Girişimcilere KOSGEB Destekli Girişimcilik Kredisi

Hazine destekli olan bu kefalet uygulaması sadece KOBİ’lere destek vermiyor, aynı zamanda ihracat sektörü ve döviz kazandıran bir faaliyete sahip olan firmalar ve işletmeler, finans işletmelerine ulaşmada da büyük bir kolaylık sağlandığını da bildirmektedir.

Hazine destekli kefalet uygulaması sayesinde kadın girişimciler sektörde daha fazla yer edinecek ve ekonomiye olan katıları daha çok artacaktır. Kadın girişimcilere destek için uygulamaların başlatıldığı duyurulmuştur ve kadınlara sağlanacak olan bu destek için yeni dağıtılacak olan paydan ilk destek miktarının ayrılacak olması üzerine en kısa zamanda piyasada kadın girişimci sayısının arttığı görülecektir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı