Güncel

Kentsel Dönüşüm İçin 784 Milyon TL Kira Yardımı Yapıldı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan istatistiklere göre riskli alanlarda bulunan ve riskli olarak tespit edilen yapıların kentsel dönüşüm kapsamına alınarak yapılan kira yardımında 783 milyon 910 bin TL kira yardımı yapıldı. Güvenli ve sağlıklı yaşam alanları oluşturmak amacıyla 31 Aralık 2012 tarihinde 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun sayesine başlayan kentsel dönüşüm en çok 2017 yılında dönüşüm sağladı.

60 Bin 896 Riskli Yapı

Bakanlık riskli oldukları tespit edilen yapıların dönüşüm amacıyla yıkıldığı ve yeniden yapılana kadar geçen süreç için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri aracılığıyla toplamda 308 milyon 46 bin TL kira yardımı yaptı. Bu yardımın 281 milyon 804 bin TL’si İstanbul’daki riskli alanlar için geri kalan 41 milyon 402 bin TL’si ise diğer riskli yapılar için kira yardımı olarak kullanıldı. Özellikle terörden zarar gören bölgelerde yatırımlar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı terör mağduru olan vatandaşlara da 152 milyon 657 bin TL kira yardımı yaptı.

Bakan Mehmet Özhaseki yaptığı açıklamada ‘’Ülkemizi kentsel dönüşüm sayesinde depreme hazır hale getireceğiz.’’ Dedi. Her yıl 500 bin konut dönüştürmeyi amaçladıklarını söyleyen Özhaseki 15 yıllık bir süreç belirleyerek bu süreç sonunda toplamda 7.5 milyon binayı kentsel dönüşüm ile yenileyeceklerini söyledi. Ayrıca bakanlık tarafından 2017 yılında belirlenen rakamlar şu şekilde;

  • 98 bin703 bina
  • 12 bin 950 iş yeri
  • 111 bin 653 bağımsız birim riskli olarak tespit edildi.

Yapılan tespitler sonucunda toplamda 60 bin 896 riskli binanın yıkımı gerçekleşti. Kentsel dönüşüm sonunda vatandaşların başka yerlere göç etmemesi için aynı mahallesinde yada sokağında yaşayacak şekilde kira yardımı yapılıyor.

Kentsel Dönüşümde Kira Yardımı Kaç Ay Yapılıyor?

Bakanlık tarafından belirlenen kurallara göre kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı almayı tercih eden vatandaşlar 18 ay boyunca kira yardımından faydalanabilecek. Ayrıca kentsel dönüşümde evlerini yenileyen kişiler evlerinin üzerine verecekleri para için sıfır faizli kredi imkanından faydalanırsa kira yardımından faydalanamayacağı da bilinmesi gerekiyor. Eğer kredi yardımı tercih edilirse bankalara faiz ödenmeden sıfır evlerine sıfır faiz ile taksitler ödeyerek sahip olunabilecek.

Bir önceki yazımız olan Maliye Bakanlığı BES’te Süreyi 3 Katına Çıkardı başlıklı makalemizde BES, Merkez Bankası ve Naci Ağbal hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı