EkonomiKişisel Finans

Kefil olan kişiye icra gelir mi?

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Bankacılık sistemi aslında çok garip uygulamalara sahiptir. Bunu bazı örnekler ile açıklamak isteriz. Bundan 15 -20 sene önce, bankadan kredi alabilmeniz için mutlaka bir veya birden fazla kefile ihtiyacınız olurdu. Finansal statünüz çok iyi değilse, mutlaka herkesten talep edilirdi kefil. O zamanlar İnternet bankacılığı, kredi kartı ve benzeri hizmetler yoktu. Varsa bile sadece bir iki bankanın kullandığın bir servisti. Son 7-8 senede bankacılık sistemi o kadar hızlı gelişti ki, cebinde en az 3 kredi kartı olmayan kalmadı. Kredi kullanmak için artık bırakın kefili, bankaya gitmenize bile gerek kalmadı. Yani kısaca, çok istisna durumlarda kefillik durumu rafa kaldırıldı.

Kefil olan kişiye icra gelir mi diye sorup soruşturanlar, eski günlerdeki bankacılık sistemini bilselerdi keşke. Sonra birden bire rüzgar tersine döndü ve neredeyse yoldan geçen kişileri çevirip, ceplerine zorla kredi kartı sokuşturan ve işsizlere bile kredi veren bankalar, çöken sistemin farkına varınca işi sıkı tutmaya karar verdi. Son 1 sene içerisinde yapılan neredeyse tüm kredi başvurularında, bankalar kefil şartı aramaktadır. Ayrıca kefil olacak kişi veya kişilerin de kredi notlarının olumlu olması gerekmektedir. Kefil olan kişiye icra gelir mi konusuna gelince, bu konuyu aşağıda detaylı açıklayacağız. Ancak ondan önce bilmeniz gereken bir şey var, o da şudur; borca kefil olan kişi borcu kabul etmiş sayılır ve kendi borcuymuş gibi sayılır. Bunu dikkate alarak kefil olma durumunuzu sorgulamanızda fayda var.

İlginizi çekebilir: Maaşta İcra Varken Gelen Diğer İcralar ve Muvafakat

Borca Kefil Olma

Bir borca kefil oluyorsanız, acaba borcu alan kişi öder mi, acaba üzerime kalır mı diye düşünerek kefil olmayın. O borç artık size ait olmuş oluyor. Bunu kabul ederek kefil oluyorsunuz. Acabalar ile kefil olursanız, canınız çok sıkılabilir ve kefil olduğunuz kişi ile insani ilişkileriniz zarar görebilir. Kefil olan kişiye icra gelir mi diye soruyorsanız, elbette gelir. Dediğimiz gibi, borç sizin borcunuzdur. Borcu alan kişi ne kadar sorumlu ise, siz de aynı derecede sorumlu oluyorsunuz bu borç nedeni ile. Üzerinize kayıtlı araç, maaş, menkul veya gayrimenkul ne varsa haciz gelebilir. Borçlu kişi bu borcu ödemez ise tüm sorumluluk size ait olmuş olur. Bu durumdan hiçbir şekilde kurtulamazsınız.

Kefil nedir, nasıl olunur?

Kefilin kelime anlamı çok geniştir. Birçok konuda birilerine kefil olabilirsiniz. Ancak konumuz finans olduğu için, banka kefilliği hakkında konuşuyoruz şu an. Kefil; birinin veya birilerinin bankalar arasındaki finans işlemlerinde sorumluluk alan ve borçlarını üstlenen kişiye denir. Örneğin; bir arkadaşınız bankadan kredi almak için başvuru yaptı ve sizi kefil olarak göstermek istedi. Aslında o krediyi arkadaşınız değil, siz alıyorsunuz. Ancak parayı o alıyor ama borcu siz üstleniyorsunuz. Kefil olan kişiye icra gelir mi sorusuna da bu şekilde cevap vermiş oluyoruz.

Göz atabilirsiniz: İşsizlik Maaşına İcra Gelir Mi?

Kefil olan kişiye icra gelir mi?

Evet gelir. Zaten bunu kefil olurken imzaladığınız sözleşmede açıkça beyan ediyorsunuz. Asıl borçlu siz oluyorsunuz. Her ne kadar sadece yazıda, ismi kefil olsa bile, asıl borçlu olduğunuzu bilmeniz gerekir. Her türlü icra, haciz ve diğer tüm yasal sorumluluk sizin üzerinizdedir. Bunu unutmayın. Birine kefil olacağınız zaman bunları bilmeniz gerekir. Ayrıca kefil olduğunuz kişi borcunu ödemezse, sizin de kredi notunuz olumsuz olarak etkilenmektedir. Borcunu ödeyemeyeceğinden emin olmadığınız kim olursa olsun, kimseye kefil olmayınız. Oluşan borcu ödeyeceksiniz o ayrı. Sizin sorumluluğunuzda olan bir durumdur.

Bir önceki yazımız olan TÜİK işsizlik rakamlarını açıkladı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı