Parafikir

Kazakistan İş İmkanları

Kazakistan Asgari Ücret

Kazakistan iş bulmak isteyen ve Türkiye dışında çalışmak isteyen vatandaşların araştırdığı ülkelerden biridir. Kazakistan, ülkemizden bağımsız da olsa bir Türk devletidir ve bu sebeple de Türkler tarafından daha çok tercih edilir.  Ayrıca Müslüman bir ülke olması da Türk vatandaşları tarafından tercih sebebidir. Kazakistan iş seçenekleri çeşitlidir ve Türkiye’den göç kabul eder. Diğer yazılarımız:

Kazakistan İş Bulmak ve Türkler İçin Yaşam

Kazakistan yaşamak ve çalışmak için tercih edilebilecek ülkelerden biridir. Dünyanın en büyük 9. Ülkesidir ve oldukça kalabalık nüfusludur. Kendi para birimi olan Tenge’yi kullanmaktadır. Ayrıca kira gibi durumlarda Dolar da kullanılmaktadır. Bazı şirketler maaşları da Dolar ile öder. 1 Türk Lirası yaklaşık 66 Tenge yapar. Yani Türkler için orada yaşamak çok da pahalı değildir. Zaten orada çalışıldığı zaman oranın para birimiyle kazanırsınız. Şehir oldukça düzenli ve moderndir. Hatta Kazakistan için şehir yapısından dolayı ‘Küçük Dubai’ de denmektedir. Herkesin bütçesine göre evler bulunur, kira ödemekte zorluk çekmezsiniz. Yemek çeşitleri de oldukça fazladır. Bazı yemekleri bizim mutfağımıza benzer. Yemek ve yiyecek de pahalı değildir. Giyim için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Yani Kazakistan’a çalışmak için gittiğinizde pahalı bir yaşamla karşılaşmazsınız.

Kazakistan’da İş Seçenekleri

Kazakistan iş fırsatları bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Sovyetler Birliği’nden 1991 yılında ayrılmasıyla beraber kısa zamanda ekonomik özgürlüğünü kazanmış ve kendini geliştirmiştir. Orta Asya’nın yatırım alan en büyük ülkesi olması, işçi istihdamını da fazlasıyla sağladığını gösterir.

Kazakistan’da yerin altı da üstü kadar değerli ve zengindir. Uranyum, kömür, hidrokarbon ve doğalgaz yataklarının evi olan bu ülke küresel gücünü tüm dünyaya kanıtlamaktadır. Tabii bu kaynakların çıkarılması ve işlenmesi için de çok büyük paralar ve iş gücü gerekir. Birçok ülkeden şirketler bu ülkeye yatırım yapar. Yatırımın yanı sıra oldukça fazla işçi sayısına ihtiyaç duyulur. Kendi vatandaşlarının yanı sıra göçmen işçiler de kabul etmektedir.

Türkler İçin Kazakistan’da İş İmkanları

Kazakistan Türklere iş imkânı sağlayan ülkelerden biridir. Bunun sebebi de ülkede çok sayıda faaliyet eden Türk şirketlerinin olmasıdır. Bu Türk şirketler, çalıştırmak için Türk işçileri tercih etmektedir. Bu sayede de ülkemizden çok sayıda göçmen çalışmak için Kazakistan’a gider. Ülkede 600’den fazla Türk şirket bulunmaktadır ve sayıları her geçen gün artmaktadır. Sayıları artan bu şirketler sayesinde işçilere de iş fırsatı doğar.

 • Türkler için Kazakistan iş fırsatlarından biri de inşaat sektörüdür. Mevsimsel olarak inşaat projelerinde işçi olarak çalışabilir. Orada kazandığınız parayla ülkenize dönebilirsiniz.
 • Madencilik de Kazakistan’da yapabileceğiniz işlerden biridir. Taş ocağı ve madenlerde çok sayıda Türk işçi çalışır.
 • Petrokimya endüstrisi de bu ülkede rağbet gören işlerden biridir.
 • Sadece işçiler değil beyaz yakalılar da Kazakistan’da geniş iş imkanlarına sahiptir. Mimarlar ve iç mimarlar bu ülkede oldukça yüksek standartlarda çalışabilirler.
 • Kuaförlük, aşçılık, sanayi, kaporta, dizayn gibi her türlü alanda da iş başvuruları kabul edilmektedir.

Kazakistan’da Maaşlar Nasıldır?

Kazakistan kariyer yapabileceğiniz ya da işçi olarak çalışabileceğiniz ülkeler arasında iyi gelişmişlik sahibi bir ülkedir. Bu ülkede kazanacağınız maaş çalıştığınız yere göre değişiklik gösterebilir. Farklı bir durum olmadığı takdirde maaşlar Dolar ile verilmektedir.

 • Madencilik ve taş ocağı en çok rağbet gören alanlardan biridir ve burada çalışan bir kişi ortalama 4000 – 5000 Dolar maaş kazanır.
 • Petrol, doğalgaz gibi alanlarda çalışan yerli işçilerin en düşük alacakları maaş 500 dolardır. Fakat yabancı bir işçi 3000 dolar gibi bir para kazanabilir.
 • Şantiye şefi, yönetici, inşaat şefi gibi alanlarda ise 5000 dolar maaş vardır.

Kazakistan’da Çalışmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Kazakistan iş seçenekleri ve fırsatlarından yararlanabilmek için belli şartlar bulunmaktadır.

 • Öncelikle bu ülkede konuşulan dillere hâkim olunması istenir. Kazakistan’da Kazakça ve/veya Rusça dilleri bilinmelidir.
 • Burada çalışacak kişilerin kesinlikle seyahat engeli bulunmaması gerekir.
 • Firmaların büyük bir çoğunluğu en az 5 yıl alanında deneyim ister. Bu yine firmanın kendisine göre değişmektedir.
 • Kazakistan iş ya da diğer konularda vize ihtiyacı duymadan girebileceğiniz bir ülkedir. Bu da giriş ve çıkışlarda rahat olacağınız anlamına gelir.

Bir önceki yazımız olan Katar İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ