Genel

Katar İş İmkanları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Katar iş bulmak isteyen Türkler tarafından son yıllarda en çok tercih edilen Orta Doğu ülkelerinden biridir. Yüz ölçümü açısından küçük olan bu ülke, Orta Doğu’nun ve dünyanın en zengin ülkelerinden biridir. Özellikle Türkiye’den birçok insan Katar’a işçi olarak gitmekte ve para kazanmaktadır. Peki Katar iş seçenekleri nelerdir ve Katar’da neler yapılır? Diğer yazılarımız:

Katar İş Bulmak ve Yaşam Nasıldır?

Katarda yaşam ve çalışma diğer Avrupa ülkelerine göre biraz daha kurallı ve disiplinli olacaktır. Fakat Orta Doğu ve Arap ülkelerine nazaran baktığımız zaman refah seviyesi en yüksek ve en modern olanıdır diyebiliriz. Ülkenin kişi başına düşen gelir seviyesinin yüksek olması, yaşamın da pahalı olduğunu gösterir. Örneğin kiralar oldukça yüksektir. Yani Katar’da hayat pahalıdır diyebiliriz. Yine kıyafet ve alışveriş oldukça pahalıdır. Oraya gidecek olan işçilere kendi ülkelerinde alışveriş yapıp gitmeleri tavsiye edilir. Ülkede yaşamak için oranın dilini yani Arapçayı bilmeniz tavsiye edilir. Ülkede İngilizce bilen sayısı fazladır, özellikle gideceğiniz işlerde genellikle İngilizce bilen insanlar vardır. Fakat yaşam için Arapça bilmek kolaylık sağlar.

Katar’da İş İmkanları Nelerdir?

Katar iş seçenekleri sınırlı olan bir yer. Katar coğrafik açıdan bakıldığı zaman doğal kaynaklarla zenginleşmiş bir ülkedir. Bu ülkenin en büyük gelir kaynağı petrol ve doğal gazdan sağlanmaktadır. Bu iki kaynak ülkeyi zenginleştiren kaynaklardır. Genel olarak 3 Milyon nüfusun çoğu da bu tarz işlere yönelmiştir. Bu Katar’ı en zengin ülke yapmakla birlikte kişi başına düşen gelir sayısını da oldukça yükseltmektedir.

Türkiye’den Katar’a çok fazla işçi gitmektedir. Bunun sebebi de son yıllarda Katar ve Türkiye arasında ilişkilerin iyi olmasıdır. Bu iyi ilişkiler onların da çalışmak için Türk Vatandaşı işçileri tercih etmelerini sağlar. Katar’da şu an 3.000’den fazla Türk işçi bulunmaktadır ve bu sayı gittikçe artmaktadır.

  • Katar’a yalnızca işçi olarak değil, beyaz yakalı olarak da göç edilmektedir.
  • Mühendisler için de oldukça ideal olan bu ülkeye; Maden Mühendisi, Makine Mühendisi, Yazılım ve Bilgisayar gibi mühendislik alanlarından göçler bulunur.
  • Petrol ve doğalgazın yanı sıra demir ve çelik de oldukça büyük bir çalışma alanıdır.

Katar’da Türklere İş İmkanları

Katar Türk çalışan ve iş verenlerin tercih ettiği zengin bir ülke. Yukarıda verdiğimiz yaklaşık oran olan 3.000’in içerisinde çalışanlar, girişimciler ve iş verenler de bulunmaktadır. Dünya’nın en fazla işçi göçmen alan ülkelerinden olan Katar, inşaatlar, madenler ve diğer iş gücü olan yerler çoğaldıkça işçi almaya devam edecektir. Türkler Katar’a genellikle geçici ve mevsimsel işler için gitmektedir. Daha çok inşaat ve madenlerde çalışarak para kazanırlar ve ülkelerine geri dönerler. Katar’a işçi olarak giden Türk erkeklerinin büyük çoğunluğu ailelerini götürmezler, para kazanıp onlara gönderirler. Bunun başlıca nedeni bir Orta Doğu ülkesi olmasıdır.

Katar’a çalışmaya gelen işçiler arası sınıflandırma bulunur. Amerika ya da Avrupa’dan gelen işçiler birinci sınıf olarak görülür. Türkler, Mısırlılar ve Libyalılar gibi ikinci sınıf çalışanlardır.

Katar’da Maaşlar Nasıldır?

Katar işçi maaşları oraya gidecek olan işçilerin en çok merak ettiği şeylerden biridir. Bu ülkede maaşlar, göç edilebilecek diğer ülkelere oranla oldukça yüksektir. Katar’da çalışan insanlara dolar cinsinden maaş verilir.

  • Katar iş için oraya giden beyaz yakalı ve mühendisler için oldukça iyi maaşlar sunar. Örneğin bir beyaz yakalı en az 3000 dolar parayla çalışmaktadır.
  • İş verenler, yöneticiler ve uzmanlar için bu para 4000-5000 civarıdır.
  • Birinci sınıf çalışan olan Amerika ve Avrupa vatandaşları en yüksek maaşı alırlar. İkinci sırada da Türkler bulunur.

Katar’a İş Başvurusu Yapmak

Katar’a iş başvurusu yapmak ve çalışmak için izin almak için birtakım prosedürlerden geçersiniz. Öncelikle burada iş bulmanız gerekir. Çoğu şirket için Arapça bilmeniz oldukça önemlidir ve sizden dil bilmenizi isterler.

  • Ülkemiz ve Katar iş ilişkileri bakımından iyi olduğu için resmi sitelerde de sık sık Katar’a iş ilanları görebiliriz. Mesela İŞKUR’da dönem dönem Katar için iş ilanları açılır.
  • Ayrıca internette bulunan çok sayıda Türk ve Katarlı firmaya bireysel olarak başvuru yapabilirsiniz.
  • LinkedIn Katarlı şirketler ile iletişim ağı sağlayabileceğiniz bir sosyal ağdır.
  • Katar iş seçeneklerinden biri olan inşaat sektörü yalnızca Katarlı olan firmalar tarafından yapılmaz. Katar’da çok sayıda Türk şirket de bulunur. Burada onlarla iletişime geçebilir ve sizi de Katar’da çalıştırmaları için görüşebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Karadağ İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı