İş Fikirleri

Karlı ve Zekice İş Fikirleri

Ülkemizin ekonomik yönden iyiye gitmediği herkesin malumudur. Geçtiğimiz 2018 yılında yaşanan döviz kuru şoku sonrasında pek çok insan işsiz kaldı ve yeni iş bulamadılar. Özel sektörde yaşanan tıkanıklık yeni personel alımlarının durmasına neden oldu ve bugün işsiz kalan milyonlarca vatandaş kendi işini kurmak istiyor. Fakat ceplerinde sermayeleri yok. 100.000 dolar ile ben de iş kurarım cebimizde para yok diyorsanız bu yazıdaki iş fikirlerini incelemelisiniz.

İlginizi çekebilir: İş Kurma Fikirleri ve Başaran Kişilerin Özellikleri

Özel Bisiklet Kaskları

Bu fikir yıllar önce belki Türkiye’de asla tutmayacak bir fikir olsa bile son zamanlarda insanların yönelimine bakınca Türkiye’de bisiklet kaskı satmak oldukça zeki bir fikir. Üstelik klasik bisiklet kaskları değil özel yapılmış bisiklet kasklarını Türkiye’ye getirerek ciddi bir atılım yapabilirsiniz. Bu bisiklet kaskları İndegogo markası tarafından üretiliyor olup birçok ülkeye seri bir şekilde ticareti yapılıyor. Bu kasklar yüksek teknolojisi ile kaska karşı önyargıları olan kişilerin bile kask kullanmasını sağlıyor. Kask hem gerekli sağlık önlemlerini sağlıyor hem bisiklet sürücüsüne yol hakkında, yolculuk hakkında hız, navigasyon gibi hizmetler veriyor. İş fikirleri arasında oldukça yaratıcı ve kaliteli bir fikir olan özel bisiklet kaskları sizin için güzel bir girişim olabilir. Satış için Türkiye’de doğa ile ilgilenen gruplardan başlamak ise basit fakat işe yarar bir ipucu olacaktır.

Emlak Ofisi

Emlak ofis açma fikri insanlara her zaman karlı bir iş olarak görünmüştür çünkü ortada fazla miktarlarda bir emek sarfiyatı olmadığı gibi para akışı bir hayli fazladır ve tabi bunun yanında insanlara rehberlik yapmayı seviyorsanız zevkle yapacağınız bir iş buldunuz demektir. Başlangıç aşamasında maliyetleriniz biraz yüksek olabilir lokasyon yani dükkan yeri satın alma eğer kiralarsanız maliyetiniz ona nazaran düşecektir reklam tabelaları, internet sitesi,ofis malzemeleri, siğorta gibi giderleriniz olacaktır. Bağlı olduğunuz belediyeden işletme ruhsatı alın daha sonra Bağ-Kur’a meslek odasına kayıt olmanız gerekir, gerekli bütün izinleri aldıktan sonra kendinize profesyonel görünen bir internet sitesi alın çünkü insanların % 90 nı emlak alımı yaparken emlak sitelerinden araştırma yapmayı tercih ediyorlar. Yukarıda da dediğimiz gibi 2019 yılında bankalar ve inşaat firmaları tarafından yapılacak anlaşmalar sonrasında ev satışlarında öngörümüze göre büyük bir patlama olacaktır. Siz de bu fırsatı değerlendirebilmek için emlak ofisi açabilirsiniz.

Elektriksiz Buzdolabı

Evet yanlış duymanız ‘elektriksiz buzdolabı. Bu teknoloji hakkında hiçbir fikriniz yokken size satmaktan bahsetmek elbette biraz zor. Buna rağmen elektriksiz buzdolabı satışlarının Avrupa’da satış rekorları kırdığını söylemek gerekiyor. Elektriksiz buzdolapları bir buzdolabı kadar iyi soğutmasa bile ciddi bir soğuk tutma hacmini barındırıyor. Bu buzdolapları elektriksiz ve herhangi bir şarj ihtiyacı bulunmuyor. İçinde bulundurduğu teknoloji sayesinde içine soğuk olarak yerleştirilen maddelerin ısısını koruyabiliyor. Makineyi çalıştırmak için içine su koyulması yeterli oluyor.

Fotokopi Dükkanı

Siz de düşük sermaye ile kazançlı bir iş dalı düşünüyorsanız fotokopi dükkanı açmak tam size göre diyebiliriz, fotokopi dükkanları düşük sermaye ile açabileceğiniz en güzel iş dalları arasın da yer almaktadır tabi lokasyon seçiminiz bu konuda bir hayli önem kazanıyor. Açacağınız iş yerinin özellikle okul çevresinde olmasına dikkat edilmelidir zira gelirlerin büyük bir kısmı öğrencilerden gelecektir, özellikle okul sezonlarında öğrenciler ödev, kitap vs ihtiyaçları için bir hayli fotokopi çektirme gereksimin de bulunmaktadırlar üstelik fotokopi dükkanı açmak sanıldığı kadar zor değil aksine bi hayli basit bir iştir, eğer iş yeriniz okul veya üniversitelerin çevresinde ise okul dönemlerinde size fotokopi çektirmek için sıraya giren bir çok öğretmen ve öğrenciyle karşılaşacaksınız buda demek oluyor ki gelirleriniz bu dönemlerde bir hayli artacaktır. Fotokopicilik ayrıca güzel bir iştir insanlar sayenizde önemli işlerini hallederler yani her anlamda güzel kazançlı bir iştir diyebiliriz.

Bitki Hatırlatıcı

Mobil uygulama geliştirerek para kazanma son zamanların en ciddi gelir noktalarından, Bitki hatırlatıcı bunlardan biri. Üstelik bu uygulama için şu an tam bir Türkçe ve kaliteli şekilde çalışan bir veri olmadığını görüyoruz. Siz kendiniz bitki hatırlatıcı mobil uygulaması kodlayabilir veya bu programı sizin için ayrıntılı olarak kodlatabilirsiniz. Google para kazanmanız konusunda oldukça bonkör davranacak. Zekice iş fikirleri arasında mutlaka değerlendirilmesi gerekiyor.

Youtuber Olmak

Özellikle internet girişimlerini de yakından takip ederek bu işlerin püf noktalarını da sizlere iletiyoruz. Türkiye’de reklamcılık sektörü gelişiyor, haliyle her girişimci reklam sektörüne “sıfır parayla” giriş yapabilir. Bildiğiniz bir konuda videolar çekerek Youtube’ye yükledikten sonra reklamlar yoluyla para kazanabilirsiniz.

Açık Hava Yorganları

Isı yalıtımına sahip olan bu yorganlar açık hava için tasarlanmış oluyorlar. Çok kullanımlı olan açık hava yorganlarının satışı Türkiye’de yok. Kamp ve piknik seven bir toplum yapısı olduğunu düşündüğümüzde açık hava yorganları ciddi talep görebilir. Üstelik sadece perakende değil toptan satışta yapabileceğiniz bir alan. Para kazanmanın yolları için arayış içerisindeyseniz bu seçeneği mutlaka değerlendirin!

İstiridye Mantarı

Henüz sektörde büyük bir boşluk olduğundan dolayı siz de istiridye mantarı üretimi yaparak güzel paralar kazanabilirsiniz. Mantarı ektikten sonra 10 ton komposttan yüzde 30 mantar alacağımızı düşünürsek hasat sonunda 3 ton mantarımız olur. 10 TL’den satışı yapıldığında ise 30 bin tl hasat sonu kazanç elde edilecektir. Ancak giderleriniz de olacağı için bu işi derinlemesine araştırabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Girişimci fikirler ve iş kurma

Akıllı Telefon Denge Halkası

Dijital dünya ile beraber akıllı telefonların kameraları oldukça gelişmiş durumda. Hatta iphone 6S kamerası ile çekilmiş bir film bulunuyor, bu tür filmlerin kurtarıcısı ise akıllı telefon tutucuları. Bunlar elde bir kamera aparatı gibi tutuluyor ve Türkiye’de satışı şu an için bulunmuyor. Zekice iş fikirleri arasında mutlaka değerlendirilmeli.

Makale Yazarak

Belirli bir yaşa gelmiş her kişi kısa yoldan para kazanmak ister. Az çalışıp çok kazanmak için kafa patlatılır ve sonuç olarak hiçbir şeye ulaşılmaz. Para kazanmak demek çalışmanın sonucudur. O yüzden sizler için en doğru seçenek minimum sermaye ile kurulabilecek işletmelere yönelmektir. Sizler seçtiğiniz sermayesiz iş fikri sayesinde belki de binlerce tl harcayan işletmelerin kazançlarını geride bırakacak noktalara gelebilirsiniz. Bunun için de mutlaka sizler için önerdiğimiz lokasyonları dikkate almalısınız. Bu tezgahınızın ya da işletmenizi nereye kurmanız gerektiği konusunda kaba taslak fikir verecektir. Ancak temel adım olması açısında oldukça önem arz eder.

Sermayesiz iş fikirleri içerisinde para kazanma yolları oldukça çeşitlilik gösterdiğinden yola çıkmadan önce ilgi alanınızı ve gelecek planlarınızı iyi yapmalısınız. Düşük sermaye olması evet bir avantaj olabilir ancak vaktinizin de ne kadar değerli olduğunu unutmayın. Deneyim kazanma düşüncesi oldukça sağlıklı bir düşüncedir elbette ve sizlerin kuracağı işletmelerin zaman içinde geleceği noktalardaki pozisyonunuz sizlere gerekli deneyimleri aktaracaktır. Ayırdığınız zaman oldukça değerli olduğu için kazandığınız deneyimler de sizler için oldukça değerli olacaktır.

Sermayesiz yapılabilecek çok sayıda iş bulunmakta. Bu tür işleri yaparak kısa sürede gelir elde etmeye başlayabilir ve herhangi bir sermaye gerektirmeden, sermayesiz bir şekilde ek işler yapabilirsiniz.

Bu tür işlerden para kazanmak için yapmanız gereken tek şey bahsettiğimiz konular için az da olsa zaman ayırmak.

İlginizi çekebilir: Kuruyemiş Dükkanı Açmak

Bir önceki yazımız olan İş Kurma Fikirleri ve Başaran Kişilerin Özellikleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı