Genel

Karadağ İş İmkanları

Makalenin İçerisinde Neler Var?

Karadağ iş bulmak ve yaşamak için Türk Vatandaşlarının kolaylıkla ulaşabileceği bir ülkedir. Montenegro adıyla da bilinen Karadağ, gezilecek yerleri, doğal güzellikleri ve sakinliğiyle yaşamaktan keyif alacağınız; ekonomik fırsatları ile de rahatça iş bulabileceğiniz bir ülke. Karadağ iş imkanları, seçenekleri ve yaşamı ile ilgili detaylı bilgileri buradan bulabilirsiniz. Diğer yazılarımız:

Türk Vatandaşları İçin Karadağ’da Yaşam

Karadağ yaşam koşulları gün geçtikçe gelişmektedir. 2021 yılında Avrupa Birliği’ne girmesi planlanan bu ülke, AB yolunda kendini ilerletmekte ve yaşam, çalışma koşullarını genişletmektedir. 2021 yılına kadar Karadağ’da oturma ve çalışma izni almanız biraz daha kolaydır. Şu an Karadağ Vatandaşı olmanız durumunda, Avrupa Birliği’ne katıldıktan sonra diğer Avrupa ülkelerinde de çalışma, oturma ve dolaşma hakkına sahip olursunuz. Bu ülkeye yerleştikten sonra maddi olarak rahat olursunuz. Ülke her konuda uygun bir ülkedir. Gayrimenkul olarak birçok ülkeye göre çok uygundur. Hem kendiniz hem de yatırım için burada gayrimenkul sahibi olabilirsiniz.

Karadağ İş Bulmak ve Çalışma Koşulları

Karadağ çalışmak için seçebileceğiniz ideal ülkelerden biridir. Öncelikle ülkenin iş gücünü arttırma hedefleri bulunur. Fakat Karadağ yeterli işçi sayısına sahip değildir ve araştırmalara göre vatandaşları da işçiliği çok sevmemektedir. İşte bu sebepten dolayı da göçmen ve yabancı işçi alımına pozitif bakmaktadırlar. Karadağ vatandaşları hayatlarını rahatça yaşamayı tercih ediyorlar. Ağır işler, ticaret gibi şeylerden uzak duruyor, kendilerine boş vakit ayırıyorlar. Karadağ bu konudaki eksikleri de göçmenler ile dolduruyor.

Bu ülkenin para birimi Avrupa parası olan Euro cinsidir. Karadağ’da asgari ücret en son 250 Euro olarak belirlenmiştir. Bu ülkede yaşamak için bu para yeterli bulunur. Bunun sebebi de yaşamın ucuz olmasıdır. Bu asgari ücret tutarı en düşük çalışan parasıdır. Yani bir markette, kafede ve bunlar gibi yerlerde çalışırsanız 250 Euro kazanırsınız. Çalıştığınız daha üst yerlerde 400-500 Euro gibi ücretlerle ya da daha fazlasıyla çalışma imkânınız vardır. Çalışma koşulları da ağır değildir. Günde 8 saat gibi bir zaman diliminde bu paraları kazanabilirsiniz.

Karadağ’da İş Seçenekleri Nelerdir?

Karadağ kariyer fırsatları başı turizm ile çekmektedir. Ülkenin en büyük gelir kaynağı turizmden geliyor. Ayrıca turizmin yanı sıra eğlence sektörü de son yıllarda yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir. Bu konuda ilerlemeye çalışan Karadağ’da turizm ve eğlence sektöründe iş bulmanız mümkündür. Karadağ’da işçi önceliği ülkenin kendi çalışanlarında. Ülke kendi vatandaşlarına istihdam yaratmak istiyor ama dediğimiz gibi vatandaşlar çok tercih etmeyebiliyor. O zaman da sizlere iş fırsatı doğuyor.

  • Karadağ’da mevsimlik, geçici ve kalıcı iş fırsatları vardır. Mevsimlik ve geçici işler için oturma izni ihtiyacı duymazsınız. Yalnızca çalışma izni gerekir. Kalıcı bir iş istiyorsanız oturma izni de gerekir.
  • Karadağ’da çok sayıda Türk inşaat şirketi bulunuyor. Buraya yatırım yapan bu şirketlerde de iş bulma şansınız yüksek. Burada bulacağınız işler mevsimsel işler olacaktır.
  • Çalışma izni aldıktan sonra ülkedeki kafe, restoran ve marketlerde vardiyalı olarak iş bulmanız mümkündür.

Karadağ’da İş Kurmak

Karadağ iş kurmak için de Türkler tarafından tercih edilebilecek bir ülkedir. Karadağ iş seçenekleri çok fazla değildir, fakat ülke her türlü yatırıma açıktır. Yani aklınıza gelen ve hayalini kurduğunuz işleri bu ülkede değerlendirebilirsiniz. Mesela şirket kurmak istiyorsanız çok fazla rakip şirketiniz olmayacaktır. Bu sebeple de yükselmeniz kolay olur. Oturum da hızlıca verildiği için, 1 aylık bir süreçte gerekli bütün yetkinliklere ve izinlere sahip olmanız durumunda işinizi kurabilirsiniz. Karadağ devletinin son zamanlarda tek amacı ülkesini kalkındırmak, bu da sizin işinizi kurmanızın çift taraflı bir fayda sağlayacağını gösteriyor. Çok fazla boş arsa bulunan bu ülkede çok ucuz rakamlara arsa satın alabilir, burada iş kurabilirsiniz. Verginizi de düzenli ödediğiniz takdirde işinizi yükseltebilirsiniz.

Karadağ’da Çalışmak İçin Gerekenler

Karadağ’da çalışmak için gerekli evraklar ve prosedürler bulunur. Bunlar diğer ülkeler gibi çok ciddi prosedürler değildir. Bu başvuruları Karadağ Yabancılar Şube Müdürlüğü’ne yapmanız gerekir. Fakat hepsini eksiksiz ve tamamen doğru olarak vermeniz gerekir. Bunlar:

  • Karadağ iş ve yaşam koşullarına ayak uydurabilmek için ülkenin dilini bilmeniz gerekir. Karadağ’ın resmi dili Sırpça dilidir.
  • Karadağ’da en rahat oturma izni ev alarak ya da iş kurarak veriliyor.
  • Diğer tüm ülkeler gibi Karadağ’da da sabıka kaydınızı iletmeniz gerekecektir.
  • Noter onaylı pasaport fotokopisi, nüfus kayıt örneği ve bahsettiğimiz sicil kaydı gibi temel belgeler yeterli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Kanada İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı