Banka Dışı Finans

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar

Aslında Kara Liste diye bir liste yok. Kredi sicil kaydı diye bilinen raporlama tüketicilerinin kredi ve kredi kartı ödemelerinin finans kurumları için ileride kullanılmak üzere TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan referans bir uygulama. Burada ödemelerinde gecikmeye düşmüş veya yasal takibe alınmış tüketiciler riskli ve kötü sicilli olarak görülürler. Bu da halk arasında Kara Liste olarak adlandırılmakta.

Detaylı bilgi: Banka Kara Listesi Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu her banka müşterisi için sicil kaydı tutmaktadır. Kredi ile ilgili sorunlar yaşayan, kredisini ödeyemeyen kişileri bir listeye (Kara Liste) alır. Ama hükümet buna gerek kalmayacak bir kanun çıkardı. Buna göre, Kara listede olanlara kredi veren bankalara bazı yazılar gönderildi ve bu listede olan kişilerin de kredi çekebilmesi sağlandı. Birçok banka buna sıcak bakmıyor, Kara listede olan kişiye kredi bir macera olarak görülmektedir. Sonuçta devlet bankalara talimat vermiş olsa da bu kredilere garanti vermiyor.

Kara listedekilere kredi veren bankalar

Burgan Bank

Aktif Bank

Bank Pozitif

Kısmen ICBC Bank

Bunların dışında Çin merkezli faaliyet yürüten ICBC Bank. Tek seferde imkanınız varsa, kefil ve ipotek de sunarak kredi başvurunuzu yapmalısınız. Burada önemli bir durum var siz kara listedesiniz. Kefil, gelir belgesi, ipotek gibi garanti ve güvence veren malzemeler ile bankaya gitmezseniz size kredi “VERİLMEZ” Bu kesin bir durum. Bunun için sicili bozuk olan kişilerin imkanı varsa mutlaka bu bankalardan birine giderek belirttiğimiz gibi kefil, ipotek ve gelir belgesini vermeli.

Kara liste hakkında mutlaka bilinmesi gerekenler

Bankalar, kara listeye girmiş kişilere, tekrar kredi verebilir. Ancak öncesinde, bu kişilerin bankalara olan borçlarını kapatmaları ve kredi notu sorgulama işlemlerindeki kayıtlarının silinmiş olması gerekir.

2013 yılında Merkez Bankası, tüm borçlar kapatıldıktan 5 yıl sonra, kişilerin isimlerinin kara listeden otomatik olarak kaldırılacağını duyurmuştur. Geri ödemesi bitmemiş borçların zaman aşımına uğraması için geçmesi gereken süre ise 10 yıldır.

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğinin 18. maddesine göre, Tüketicinin taksitleri ödemede temerrüde düşmesi durumunda kredi veren, borcun tamamının ifasını talep etme hakkını saklı tutmuşsa, bu hak ancak kredi verenin bütün edimlerini ifa etmiş olması, tüketicinin de birbirini izleyen en az iki taksiti ödemede temerrüde düşmesi halinde kullanılabilir. Kredi verenin bu hakkı kullanabilmesi için tüketiciye en az otuz gün süre vererek muacceliyet uyarısında bulunması zorunludur.

Bu maddeye göre toplam 90 gün (3 taksit) ödeme yapılmaması durumda kişi, kara listeye alınmış oluyor. Belirtilen yasal sürelere ek olarak, kredi veren kurum/banka süreyi uzatabilir. Fakat, kredi veren kurumların yasal süreleri uzatma konusunda pek esnek olmadıkları bilinmektedir. Geçmişte Merkez Bankası’ndan, kara listedeki durumunuzu öğrenebiliyordunuz. Ancak artık sorgulama işlemleri Kredi Kayıt Bürosu’na devredildi. Kara liste sorgulama ve kayıt işlemleri buralardan yapılmaktadır.

Kendi borçluluk durumunuzu kontrol etmek ve kara liste sorgulama işlemini yapmak için Findeks.com’u kullanabilirsiniz. Ayrıca farklı bankalardan da Findeks kredi risk raporunuzu alabilirsiniz. Bazı dönemler, hükümet kişilerin kara listedeki isimlerinin silinmesi için aflar çıkartır. Bu dönemleri takip edebilirsiniz. Bu af sonucunda kara listeden silinmek için 5 yıl beklemenize gerek kalmayabilir. Elbette bu fırsattan faydalanabilmek için öncelikle tüm borcun kapatılması gerekmektedir. Kara listede olan kişilere verilen bir öneri, borçlarını ödedikten sonra isminin silinmesi için genel merkeze bir dilekçe yazarak, adlarının silinmesini beyan etmeleridir. Genel merkezin vermiş olduğu karar doğrultusunda kişinin ismi kara listeden kaldırılabilmektedir.

Göz atabilirsiniz: Banka Kara Liste Sorgulaması

Bankalar, kendilerinden kredi çeken kişilerin takibe düşmelerini veya kara listeye girmelerini istemezler. Bankalar, kara listeye girmeden önce kredi yapılandırmak ya da var olan borcu taksitlendirmek üzere, borçlu olan kişilere yardımcı olmayı seçeceklerdir. Bu sebeple kara listeye girmeniz durumunda bankanızla iletişime geçerek borcunuzu yapılandırmanızı tavsiye ederiz.

Kara listeye giren kişilere yasal olarak haciz işlemi başlatılabilir. Bu durumda, borçlu kişi adına ait gayrimenkul veya araç varsa, bunlara icra gelir. Küçük meblağlar içinse maaşın belli bir kısmına haciz koyma yolunu tercih ediyorlar.

Kara listeden ne zaman çıkarım

Kara listeden çıkmak için öncelikle tüm borçlarını kapatılması gereklidir. Aksi durumunda kara listede kalmaya devam edileceğinden dolayı hiçbir kredi işleminde finansal kurumlar yardımcı olmayacaktır. Tüm borçlar kapatılmış dahi olsa önceden yasal takibe düşüldüğünü kredi veren kurumlar görülebildiği için bir yerde hala kara listede olmaya devam edilecektir. Bu durumda yapılması gereken tekrar finansal ürünler kullanarak kredi notunu yükselmesini sağlayıp, kredi veren kurumlara düzenli ödeme yapılabileceğinin gösterilmesidir. Birde sanılanın aksine kredi veren kurumlar ile düzenli çalışma olmadığı sürece belirli bir süre bekleyerek (5 yıl gibi) kara listeden çıkılamıyor. Bunun nedeni kredi notunuzun finansal çalışmalarınızın analiz edilip değerlendirmesi sonucunda oluşmasıdır.

Detaylı bilgi: Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkma süresi ile ilgili kesin bir şey yoktur. Ama şöyle bir durum var. Aşağıdakileri 3 sene boyunca uygulayan kişiler kredi kartı kara listesin de ise 3 senenin sonda bu listeden kurtulabilir. Kredi kara listesinde olanlar ise bunun için 5 sene boyunca bu çalışmaları yapmak durumunda. Bu süre çok uzun gelebilir; ama aşağıdaki yazılanları yapmaz ve dikkat etmezseniz 10 sene de geçse kara listeden çıkamazsınız.

Kara listeden çıkış yolları

Kullanmış olduğunuz kredi kartları, krediler, kredili mevduat hesabından kullandığınız kredi veya kefil olduğunuz bir kredi ödemelerini 90 gün geciktirmeniz durumunda hakkınızda yasal takip başlar ve TBB Risk Merkezi ve Kredi Kayıt Bürosu tarafından kara listeye alınırsınız.

Bankalar kredi verecekleri kişilerin kredilerini geri ödeyip ödeyemeyeceklerine çok dikkat ederler. Bu nedenle onlara bir sicil notu hazırlamışlar ve belli bir puanın altına düşenleri de kara liste denilen bir gruba dahil etmişlerdir. Kara listeye giren kişiler belli bir süre kredi çekemeyeceği için de birçok kişi banka kara listeden nasıl çıkılır diye araştırma yapmaktadır.

Kara listeden nasıl çıkarım diyorsanız bu yazı tam size göre, Bu yazıyla direkt kara listeden çıkma iksiri vermiyoruz; ama en azından bu durumdan nasıl kurtulacağınızı, kredi sicili nasıl temizlenir sorusunun yanıtını açıklıyoruz.

Merkez Bankası KKB yani kredi kayıt bürosu her banka müşterisinin bir çetelesini çıkarmaktadır. Yani kişilerin bankacılık üzerine nasıl faaliyetleri olduğunu, kredilerini ödeyip ödemediklerini bulup ona göre onlara bir karne hazırlar. Ve bunu bankalara gönderir. Bankalar da bu kredi notu karnesine göre kişilere kredi verir ya da vermez.

Bu noktada Merkez Bankası KKB’nin neye göre not belirlediğini az çok anlayabiliriz. Yani tüm bankacılık işlemleriniz adım adım inceleniyor. Kredi sicilini temizlemek için bu kurumun da çalışma stilini anlamak gerekiyor. Kredi sicili temizlemek için yapılması gerekenleri küçük detaylarına kadar yapmak gerekiyor. Kısa bir örnek; Banka kartınız ile 1 TL’lik alışverişiniz bile incelenmekte ve bu alışveriş sonrası kart borcunuzu ödeyip ödemeyeceğiniz bile takip edilmektedir. Bundan dolayı ilk işiniz bankacılık ile ilgili işlemlerinizi kontrol etmenizdir.

Kara listeden çıkma yolları

Kredi kartı borçlarınız varsa hemen günü gelmiş olanları ödeyin.

Bankada eksi bir hesabınız varsa hemen artıya çevirin ki bu en önemli tedbir.

Kredi kartınız yoksa kesin kart veren bankalara giderek düşük limitli bir tane almaya çalışın.

Bütün alışverişlerinizde mutlaka banka kartı ya da kredi kartı kullanın.

Yapılan alışverişler sonrası günü geldiğinde tüm borçları ödeyin.

Banka hesabınızda fazlaca nakit para tutun.

Banka hesabınız aracılığı ile birçok otomatik ödeme talimatı verin.

Bütün ekonomik faaliyetlerinizi bankalar aracılığı ile yapın.

Asla kredi başvurusu yapmayın.

İlginizi çekebilir: Bankanın Kara Listesine Girince Ne Olur?

2017 Sicil Affı 27.01.2017 tarihinde Resmi Gazete ’ de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kredi borçlarını ödedikleri halde 5 yılı dolmamış kredi müşterileri, kredi kartı ve diğer kredi borçlarını zamanında ödeyemedikleri için Kara listeye alınan kişiler söz konusu borçlarını düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay içinde tamamını ödemeleri veya yeniden yapılandırmaları halinde geçmiş ödeme performanslarına ilişkin olumsuz kayıtlar dikkate alınmayabilecekler. Yeni yasa bankalara tavsiye niteliğinde olduğu için bu yasadan yararlanabilmek için kredi borcunuz olan bankaya borcunuzu ödemek dışında özel bir şey yapmanıza gerek yok.

Bir önceki yazımız olan Faturalı Hatta Kredi Güvenilir mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı