Banka Dışı Finans

Kara Listeye Kredi Kartı Alınabilir mi?

Kara listede olsanız da sizin de kredi kartı için bir şansınız olabilir bunu öğrenmek için tek yapmanız gereken yazımızı okumaya devam etmek. Kredi notu düşük kişilere kredi kartı çıkması için bazı bankaların özellikle tercih edilmesi gerekmektedir. Bunların başında Aktif Bank gelmektedir. Aktif Bank diğer bankalara göre daha kolay kredi kartı veren banka olarak bilinmektedir. Aktif Bank haricinde; Yapı Kredi Bankası, HSCB Bank ve Burgan Bank kredi kartı verirken kolaylık tanımaktadır. Bankalar birine kredi ya da kredi kartı verirken düzenli ödeme yapıp yapmadığını kontrol eder. Eğer düzenli ödeme geçmişiniz yoksa, kendi bankasına da düzenli ödeme yapamayacağınızı düşünür ve bu ürünlerini vermek istemez.

Kara Listeye Kredi Veren Bankalar yazımızı okumalısınız.

2016 yılında sicil affı gündeme geldi ve bankalara olan borcunu kapatanların kötü sicili affedildi. Bankalar düzenli ve yeterli bir gelire sahip olduklarını belgeleyen müşterilerine kara listede olsalar da kredi kartı vermeye başladı. Sicilinin affedildiği söylense de tüm banka kullanıcılarının sicil kayıtları silinmeyip saklanır. 5 yıl gibi bir süre sonrasında sicil affı yapılsa da bankalar kara listeye alınmış tüketicilere karşı her zaman temkinli yaklaşır. Daha önce bankaların kara listesine girdiyseniz, kredi notunuz da doğal olarak düşüktür ve bankalardan herhangi bir finansal destek sağlama konusunda zorlanırsınız.

Adını sıkça duyduğumuz kara listenin ne olduğunu biliyor muyuz? Kara liste, daha önce ödemelerini uzun süre aksatmış, borcu yasal takibe alınmış ve borcundan dolayı avukata verilmiş kişilerin yer aldığı bir listedir ve daha sonraki banka ihtiyaçlarınızda, aradan yıllar da geçse karşınıza çıkar. Bu listenin olmasının nedeni, bankaların; kimlerin düzenli ödeme yapıp kimlerin yapmadığını, uygun müşteri profiline kimlerin uyup, kimlerin uymadığını belirlemektir. Maddi konuda sıkıntı yaşadığınız bir dönemde, kredi ve kredi kartı borçlarınızı ödeme konusunda sıkıntılar yaşayıp bankalarla sorun yaşadıysanız ve bir şekilde kara listeye alındıysanız, yeniden bankalara ihtiyaç duyduğunuzda ne yapacaksınız?

Göz atmanızda fayda var: Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır

Kredi kartları hem çok avantajlı hem de amacına uygun kullanılmaz ise çok riskli araçlardır. Çünkü kredi kartlarından alınan faizler diğer kredili ürün faizlerine göre daha fazladır. Ayrıca bankalar sürekli olarak müşterilerinin kredi kartlarını kullanmaya teşvik etmek için limit artırırlar ya da kampanya düzenlerler. Bu kampanya ve limitlere aldanmak aslında borç batağına sürüklenmenin ilk aşamasıdır. Kişiler gelirleri doğrultusunda kullanmadıkları kredi kartı borcu yüzünden kara listeye girebiliyor hatta icra şoku ile karşı karşıya kalabiliyor. Kara listede olanlar için bankalardan kredi kartı ve kredi almak neredeyse imkansızdır fakat mümkün de olabilir. Geçmişte banka ödemelerini düzenli yapmayan, verdiği ödeme sözlerini tutmayan veya icralık olanlar bankalar tarafından kara listeye alınır.

Kara listedekilerin kredi puanı kredi kartı almak ve kredi çekmek için uygun olmayıp kredi veya kredi kartı kullanamazlar.  Ancak bunun bir yolu vardır. Kara listeye giren birinin kredi kartı alabilmesi için bankaya belli bir miktar para yatırması durumunda bazı bankalar müşterisine kredi kartı vermektedir.  Bankadaki parayı teminat olarak gören banka yetkilileri ile şahsen görüşüp kredi kartı talebi iletilmeli, bankadaki paranın teminat olarak gösterilmesi ile belli limitlerde kredi kartı alınabilir.

Kredi Kartı Borcu Kapatma

Kredi kartı başvurusu yapılırken; kişinin kredi sicili, gelir durumu, kredi kartı limiti gibi önemli kriterler ön plana çıkmaktadır. Bu kriterlerin bazılarını taşımayan kişilere kart çıkmaması gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Üstelik her yapılan kredi kartı başvurusunda ret cevabı alınması kişinin mevcut kredi notunu daha da düşürdüğü için kart alması daha da zorlaşmaktadır. Bu nedenle kredi kartı almak isteyen kişiler tek seferde yapacakları başvuruda kart sahibi olursa kredi sicili de olumsuz etkilenmez. Kredi kartı borçları biriktikçe ve ödenmedikçe yansıyan faizler çığ gibi büyüyor. Üstelik bankalar kredi kartları 2 ya da 3 dönem gecikmeye girmeden yapılandırmaya yanaşmıyor. Bu noktada da kart sahipleri kara liste şokunu yaşamadan kartlarının borcuna ilişkin çare arıyor. Ülkemizde faaliyet yürüten pek çok büyük banka borç kapama kredileri ile kredi ya da kredi kartı borcu olanlara el uzatıyor.

İlginizi çekebilir: Banka Kara Liste Sorgulama

KKB notunun çok önem arz etmediği ancak kişinin geliri olduğundan emin olunduğu ve gerektiğinde kefil istendiği bu kredili ürünler 48 aya kadar da bölünebiliyor. Ayrıca kişi bunu kredilerden genellikle yalnızca kart borcu kadar faydalanabiliyor. Kişi krediyi çektiği bankaya borç kapama kredisi kullanmak istediğini iletir ve kullandırılan kredi banka tarafından borçlu bankaya gönderilir. Yani kişinin bu krediyi, kendisinin alıp kredi, kartına yatırmasına izin verilmez.

Borç kapama kredileri diğer ihtiyaç kredilerine göre biraz daha yüksek faizler karşılığında kullandırılıyor. Ancak 48 ay vade seçeneği sayesinde kullanıcılar derin bir oh çekebiliyor. Ödenmeyen ve çığ gibi büyüyen kredi kartı borçları bu krediler ile birlikte sıfırlanıyor ve kişi bu kredi taksitlerini her ay rahatlıkla ödeyebiliyor. Bu sayede milyonlarca insan hem kart borcundan hem de kredi bilgilerinin kara listeye düşmesinden kurtuldu. Ancak bu kredilere bilgilerin kara listeye girmeden başvurulması son derece önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeye Kredi Veren Bankalar başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı