Banka Dışı FinansGenelKişisel Finans

Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır

Kredi kartları yada kredi borçlarını ödemeyenlerin en son aşama olarak karşılaşacağı durum bankanın kara listesine girmektir. Bu durum sadece tek bir banka için değil tüm bankalar için geçerli olduğundan dolayı kara listeden ne zaman ve nasıl çıkılır konusunda bir arayış sürer. Bankanın verdiği ödeme imkanları doğrultusunda yapılan ödeme sonucu kara listeden çıkan kişiler yeniden tüm bankacılık hizmetlerinden faydalanabilirler.

Bankacılık sektöründe son yıllarda köklü değişiklikler göze çarpmaktadır. Gerek kendi mevcutlarını korumak, gerekse müşterilerin finansal hareketlerini kontrol altında tutup, müşteri risk gruplarına göre hareket etmek için çeşitli yaptırımlar uygulamaktadırlar. Finansal hareketlerinde problem olan ve gelecekteki kredi fırsatlardan yararlanamayacak durumda olduğu tespit edilen kişileri, halk arasında “ kara liste “ tabir edilen risk grubuna dâhil etmektedirler. Bu bilgileri aynı çatı altında toplayan ve raporlayan 2 resmi kurum bulunur.

Göz atabilirsiniz: Banka Kara Listesi Nedir?

TBB Risk Merkezi (Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ) ve KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ). Almış olduğunuz kredilerin taksitlerini ödememezlik ederseniz veya kredi kartı kullanımında borç ödeme aşamasında sorunlar yaşarsanız, kara listeye dâhil olmanız işten bile değildir. Bu risk grubunda olan kişilerin sıkça dile getirdiği soru ise, Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım sorusudur. Bu sorunun cevabını, yazımızın ilerleyen bölümlerinde detaylı anlatacağız tabi ancak şunu belirtmeden geçmeyelim, kara listeye giren bir kişi, kara listeden çıksa bile, onun izi bir ömür boyu kalır. Belki tekrardan kredi alabilir bankalardan ama bankaların kara listede yer alan kişiler bakış açıları hep farklı olur. O yüzden Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım sorusunu sorma seviyesine gelmeden önce, kredi notunuzu korumanın yollarını geçmiş yazılarımızdan bulup okumanızı tavsiye ediyoruz.

Kara liste hakkında her şey

TBB Risk Merkezi (Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi) ve KKB ( Kredi Kayıt Bürosu ) adlı yetkili kurumlar, tüm vatandaşların ve şirketlerin finansal hareketlerini rapor edip takip ederler. Kredi puanı ve mali analizi düşük ve risk grupları arasında en alt düzeyde olan kişi ve şirketler, “ kara liste “ olarak adlandırılan kategoriye dâhil edilirler. Kara liste tanımı, mecazi anlamda kullanılmaktır. Aslında gerçek tanımı  “ çok riskli finansal gruptur “. Bu 2 kurumun yanı sıra, her bankanın kendi müşteri veritabanı bulunmakta ve müşterileri buna benzer risk gruplarına katıp, ona göre müşteri değerlendirme analizi yapmaktadırlar. Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım diye merak eden kişiler, yazımızı okumaya devam etmelidir. Bunun için bazı ipuçları vermeye çalışacağız.

Kara liste nedir?

Kara liste adında bir uygulama aslında yoktur. Bu isimde bir bankacılık terimi de bulunmamaktadır. Ancak “ yasaklı liste “ tabir edilen, en yüksek finansal risk grubuna ait kişilerin ayrıldığı gruptur. Halk dilinde kara liste olarak günümüze kadar gelmiştir. Ve kullanımı devam etmektedir. Kredi veya kredi kartı borcunu, yasal sınırlar kapsamında 90 gün boyunca ödemeyen kişiler, kara liste grubuna dâhil edilmektedir. Bu gruba dâhil olanların listeden çıkışı, borç ödense dahi 5 sene boyunca mümkün olmamaktadır.

Kara listede olup olmadığımı nasıl anlarım

Kara listede yani yasaklı listede olup olmadığınızı anlamanın 2 yolu bulunmaktadır. Kredi çekmek istediğiniz bankadan bunu öğrenebilirsiniz, ya da 444 99 69 adlı telefondan veya iletisim@riskmerkezi.org mail adresinden TBB Risk Merkezi (Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi ) ile iletişim kurarak, TC kimlik numaranızla sorgulama yapabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Banka Kara Liste Sorgulaması

Borcumu Ödedim Kara Listeden Ne Zaman Çıkarım?

Kara listeye girmek o kadar basit ki, 1 adet borcunuzu bile 3 ay içerisinde ödememeniz yeterlidir. Anında listeye dâhil edilirsiniz ve 5 yıl süresince tüm finansal haklarınız elinizden alınır. Kara listeye giren kişi veya şirketlerin, listeden çıkış süreleri borç kapatıldıktan sonraki 5 senedir. Yani mevcut borçlarınızı ödedikten 5 sene boyunca kara listede kalmaya devam edersiniz.

Öncelikle bankayı arayarak kara listede olup olmadığınızı kontrol etmeniz gerekiyor. Daha sonrasında ise borcunuzu tamamı ile kapatmanız gerekiyor, bu durumlar sağlandığı zaman ise bankanın kara listesinden çıkabilirsiniz. Ancak burada bilinmesi gereken bazı durumlar vardır, bu durumlar ise şu şekildedir;

  • Bankaların kara listesinden borcu ödemeniz halinde çıkarsınız ancak bankaların verileri arasında kara listeye girmiş olduğunuz uzun bir müddet kalır.
  • Borç ödendikten sonra tamamı ile bankacılık sicillerinizin temizlenmesi oldukça uzun bir zaman alacaktır.
  • Kara listede ismi bulunan kişiler borçlarını ödeseler dahi 1 yıl kayıtları silinmez.
  • Kredi borcunu ödeyenler için sicilinin temizlenmesi 5 yıl sürer.
  • Kara listeye girdiği halde borcunu tam olarak ödemeyenler 10 yıl sonra listeden çıkarlar. Ancak bu süre zarfı içerisinde borcun tamamen ödenmiş olması gerekiyor.

Bankaların hangi tarih aralığında ve neden kara listeye girdiğinizi uzun bir süre görmesi yeniden kredi çekmek istediğinizde karşınıza çıkar. Bu durumu toparlamanın en kısa yolu kredi notunu yükseltmekten geçer.

Kredi Notu Yükselterek Kara Liste Sicilinden Etkilenmemek

Borcunu ödedikleri zaman kara listeden çıkan kişiler düşük kredi notu ve kara listede görünmelerinden dolayı yeni bankacılık işlemlerinde bu sicil durumu ile karşılaşırlar. Yaşanan bu durum karşısında yapılabilecek en doğru işlem kara listeden çıktıktan sonra düzenli olarak banka ödemelerini yapmaktan geçiyor. Yapılan ödeme zaman içerisinde kredi skorunu yükselttiği için yeni kredi başvurularında yüksek faiz ile karşılaşmaktan kurtulabilirsiniz.

Kredi skorunu yükseltmenin bir diğer yolu ise büyük miktarlarda para yatırıp çekmek yada vadeli mevduat hesabı kullanmaktan geçiyor. Yapılan bu işlemler kredi skorunu yükselttiği için kara listeden ne zaman çıkılır sorunu kalktıktan sonra sicilinizin en kısa sürede düzelmesini sağlar.

Bir önceki yazımız olan Kredili Mevduat Hesabı Nedir ? başlıklı makalemizde ek hesap ve Kredili Mevduat Hesabı hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı