Genel

Kanser Hastalarına Maaş İmkanı

Sosyal Güvenlik Mevzuatları’na göre engelli bireylere emeklilikte kolaylıklar sağlanırken aynı şekilde çalışırken hastalıklara bağlı iş gücü kaybına uğrayan bireyler içinde erken emeklilik yani malulen emeklilik hakkı yer alıyor. Bu durum kanser hastaları içinde yeniden düzenlenerek malulen emeklikte kanser hastalarının kanserin türü ve hastalığın süresine göre farklı sürelerde emeklilik hakkını doğuruyor.

Aranan Şartlar

Düzenlenen malulen emeklilik şartlarında kanser hastalarına da yer verilmesi kanserliler için büyük destek oluyor. Bu doğrultuda kanserin türüne göre değişiklik gösteren süre zarfında gerekli sigorta ve prim koşullarını sağlayan sigortalı bireyler belirli bir süre malul sayılarak emekli maaşı alabiliyor. Bu süre genel olarak 18 ay olarak yer alırken bazı özel durumlarda 12 ay veya 24 aya kadar değişiklik gösterebiliyor.

Kanser hastalarının bu uygulamadan yararlanabilmesi için teşhisi aldıktan sonra 1 yıl içinde malulen emeklilik için başvuru yapması gerekiyor. Bu sürede diğer malulen emeklilik koşullarında uygulanan yüzde 60 sağlık kurulu raporu aranmıyor ve kişiler aylığa bağlanabiliyor.

Maaş alınan süre sonunda kanser hastalığı doğrultusunda çalışma gücünün kaybı değerlendiriliyor. Eğer bu aşamada iş gücü kaybı %60 ve üzeri ise kişinin malul aylığına devam ediliyor. Yüzde 60 yada daha altında ise ve kişinin hastalıktan iyileşmesi söz konusu ise maaş ödemesi kesiliyor.

Göz atabilirsiniz: SSPE ve Verem Hastalarına Aylık Bağlanıyor

Hangi Kanser Türlerini Kapsıyor

  • İyi huylu derinin bazal hücreli kanseri ve tiroid kanseri dışında olan tüm malign kanser hastalıkları teşhis tarihinden itibaren başlayan 18 aylık süre boyunca malul olarak kabul ediliyor ve 18 ayın sonunda sağlık durum değerlendirmesi yapılarak maaşına devam ediliyor yada kesiliyor.
  • Kök hücre nakli yada kemik iliği ile birlikte olan lenfomalar ise nakil tarihinden itibaren en az 12 aylık süre içinde malul olarak kabul edilerek maaşa bağlanıyor.
  • Akut lösemi hastaları tanı aldıktan sonra veya replas tarihinden itibaren en az 24 aylık süre boyunca, kemik iliği yada kök hücre naklinden sonra ise 12 ay malul sayılarak maaş alabiliyor.
  • Bazı hastalar ise Allojenik transplantasyon işlemi geçirmiştir bu hastalarda ise nakil tarihinden itibaren en az 12 ay malul olarak sayılmaktadır.

Birçok kanser hastası tarafından bilinmeyen bu uygulama yeni düzenleme ile çok daha verimli hale getirildi.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı