Parafikir

Kanada İş İmkanları

Kanada İş Sahası

Kanada iş seçenekleri ve imkanları en geniş ülkelerden birisidir. Toronto, Vancouver ve Montreal gibi büyük şehirleri bulunan Kanada yaşam standartları biraz pahalı bir ülkedir. Fakat iş bulduktan sonra çalışmalarınızın karşılığını da alıyorsunuz. Her gün daha da artan iş gücü beraberinde işçi ihtiyacını da getirmektedir. Kanada’nın çalışacak işçi sayısı yeterli olmadığı için fabrikalar, şirketler ve firmalar yabancı işçi alımı yapmaktadır. Ayrıca Kanada iş bulabileceğiniz, akademik kariyer yapabileceğiniz en geniş yelpazeli ülkelerden de biridir. Yaşam kalitesinin oldukça yüksek olduğu bu ülke son yıllarda öğrenciler ve işçiler tarafından büyük alaka görmektedir. Diğer çalışma izni alınabilecek ülkeler:

Kanada’da Yaşam ve Göçmenlik

Kanada yaşam koşulları açısından tüm dünya vatandaşlarının göçmek, yaşamak ve çalışmak için tercih ettiği ülkelerden biridir. Bu ülkeye göçmek için birçok sebebiniz olabilir. Ülkenin ekonomisi, yaşam standartları, eğitim ve iş seçenekleri bunlardan yalnızca birkaçıdır.

 • Çalışırken ya da okurken aynı zamanda birbirinden güzel kültürleri ve etkinlikleri Kanada’da tanıyabilirsiniz. Grönland buzullarını görebilir, kano yapabilir, birbirinden çeşitli festivallere gidebilir farklı yemekler deneyebilirsiniz.
 • Sıcak ve nazik insanları ile beraber yaşayabilir, göçmen olmanın farklı ülkelerdeki sıkıntılarından uzak yaşayabilirsiniz.
 • Eğitime verilen destekle beraber beyin göçü yapabilir, burada akademik kariyer sahibi olabilirsiniz.

Kanada’da Kariyer Seçenekleri

Kanada’da kariyer yapmak isteyenleri farklı iş seçenekleri beklemektedir. Bu ülkede eğitim görebileceğiniz birçok kaliteli üniversite bulunmaktadır. Farklı alanlarda hem eğitim görebilir hem de çalışabilirsiniz. Burada üniversite okuyorsanız daha sonrasında iş bulmak daha kolay olacaktır. Eğer başka bir ülkeden gidecekseniz de Kanada Hükümeti her yıl 250.000 kişiye kadar göçmen alımı yapıyor. Gelin Kanada’daki iş seçeneklerine beraber bakalım.

 • Kanada iş gücü yüksel olan bir ülke olmakla birlikte kendini birçok alanda geliştirmektedir. Son yıllarda petrol alanında büyük çalışmalar yapan bu ülkenin en büyük ihtiyacı Petrol Mühendisleri. Bu alanda oldukça iyi kazançla çalışabilirsiniz.
 • Çok sayıda göçmenin bulunduğu bu ülkede yemek kültürü de oldukça gelişmiştir. Gastronomi alanında iyiyseniz ve yatırım da yapacak durumdaysanız burada bir restoran açabilirsiniz.
 • Kanada da en çok tavsiye edilen çalışma alanı mühendisliktir. Her türlü mühendislik bölümü mezunları bu ülkede iş bulabilir. Yazılım, Bilgisayar, Makine ve daha birçok mühendislik alanında iş bulmak mümkündür.
 • Sağlık sektörü de Kanada’da istihdam sağlanan bir sektördür. Doktor, hemşire, anestezi uzmanı gibi alanlardaysanız Kanada’da kariyer yapabilirsiniz.

Kanada’da İş Seçenekleri ve Nasıl Bulunur?

Kanada iş çeşitleri arasından kendinize en uygun olanını bulmak için iyi bir araştırma yapmanız gerekir. Bunun için neler yapabilirsiniz burada anlatacağız.

 • Kanada’da ya da başka bir ülkede okuduğunuz üniversitenin uluslararası ofisleri size bu konuda yardımcı olabilir.
 • İş bulmak için kullanılacak en uluslararası platform LinkedIn platformudur. Burada kendinize bir hesap oluşturabilir ve Kanada’daki tüm firmalarla iletişim kurabilirsiniz.
 • Kanada, resmî sitesinden de zaman zaman iş ilanları yayınlamaktadır.
 • Farklı alanlarda iş ilanlarını bulabileceğiniz bazı internet siteleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları: Job Canada, Talent Egg ve Monster siteleridir.
 • Kendi alanınıza uygun iş arama siteleri de vardır. Örneğin eğer tasarım alanında iş arıyorsanız özgeçmişinizi Behance sitesine ekleyebilirsiniz.

Kanada Da Çalışmak İçin Ne Gibi Koşullar Vardır?

Kanada çalışma koşulları ve uymanız gereken bazı prosedürleri burada anlatıyoruz.

 • Kanada’da çalışmak istiyorsanız en az 8 ay sürmüş bir eğitim almış olmanız gerekir.
 • Kanada’da bir lisans ya da lisansüstü eğitim almak burada çalışma izni almanızı kolaylaştırır.
 • İngilizce ya da Fransızca dilini iyi seviyede konuşuyor olmanız gerekir.
 • Ülkenin göçmen alım tarihlerini iyi takip etmeniz ve başvurmanız önerilir.
 • Tabii ki sabıka kaydınız incelenecektir. Bu sebepten dolayı temiz bir sicile sahip olduğunuzdan emin olmanız gerekir.
 • İşe başlangıç ve ilk zamanlarınızı atlatabilmek açısından belli bir geçim kaynadığınız y da maddi kaynağınız olması beklenir.

Kanada’da İş Başvurusu Yapmak ve Çalışmak

Kanada iş bulmak aşamasından sonra yapacağınız ilk şey başvurularınızı yapmak olacaktır. Tabii ki bunun için öncelikle Kanada’da çalışma ya da oturma izniniz olması gerekir. Eğer orada öğrenciyseniz işiniz daha kolaydır. Başka bir ülkeden gidecekseniz konsolosluk tarafından istenen prosedürlere sahip olmanız gerekir.

 • Burada çalışma izni alabilmek için önceden işinizi bulmanız gerekir. Çalışacağınız yer size gerekli evrakları sunduğu zaman konsoloslukta başvurunuz kolaylaşacaktır.
 • Çalışacağınız yeri bulduktan sonra konaklayacağınız yeri de belirlemeli ve konsolosluğa sunmalısınız.
 • Kanada’da yaşamadan önce orada bulunmak ve keşfetmek önemlidir.
 • CV her yerde olduğu gibi Kanada’da başvuracağınız iş yerlerinde de büyük önem taşır. İngilizce dilinde hazırlayacağınız kapsamlı ve güzel bir CV ile firmaları etkileyebilirsiniz.
 • Kanada iş ilanlarına başvurmadan önce daha önce yaptığınız tüm işleri, eğitiminizi ve özgeçmişinizde görülmesini istediğiniz tüm detayları CVye eklemelisiniz. Portfolyonuz ne kadar güzel olursa işe alınma şansınız da o kadar yüksek olur.

Bir önceki yazımız olan Japonya İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ