Genel

Kamu İhalelerinde Tahkim Merkezide Kullanılabilecek

Yeni değişiklik ile Kamu İhale Kanunu artık taraflar arasında yaşanan uyuşmazlık sorunlarının çözümü için sadece mahkemeleri değil Tahkim Merkezi’ni de kullanma yolunu açıyor. İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) yaptığı açıklamada KİK İhale Uygulama Yönetmeliklerinde değişikliğe giden düzenlemeyi 30 Aralık 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımladı.

İhale Uyuşmazlıklarına Alternatif Çözüm

Danışmanlık Hizmet Alımı, Hizmet Alımı, Mal Alımı ve Çerçeve Anlaşma ile Yapım İşleri ihaleleri için yapılan düzenleme 20 gün sonra yürürlüğe gireceği için 19 Ocak 2018 tarihinden sonra yapılan ihale sözleşmelerinden doğacak olan uyuşmazlıklar için İstanbul Tahkim Merkezi taraflar arasında yaşanan uyuşmazlığın çözümü için işlem yapabilecek. Kurumsal web sitesi ve Resmi Gazete aracılığıyla kamuoyuna duyurulan yeni düzenleme 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu’nda belirtilen sözleşmelerin yürütülmesi aşaması için taraflar arasında doğan uyuşmazlıkların çözümünde mahkemelerde yoğunluk olduğu için alternatif seçenek olarak tahkim yolunu açtı. Bu şekilde alınan karar sonrasında ihale uyuşmazlıkları için beklenen mahkeme süresi daha kısa olacağı için yaşana uyuşmazlıklar da daha hızlı bir şekilde çözüme kavuşacak.

Yeni Uygulamanın Detayları

KİK tarafından yapılan açıklamaya göre yeni uygulama kamu ihale sözleşmelerinin yürütülmesi aşamasında Türk Mahkemeleri yada Tahkim yolundan birisi seçilebilecek. Yani mahkemeler kendilerine yapılan başvuruları izinsiz bir şekilde tahkime aktaramayacağı gibi tahkimler de mahkemelere aktaramıyor. Yaşanan ihale uyuşmazlıkları için başvuruda bulunan taraf hangi seçeneği tercih ederse o kurum da çözüm bulunacak. Tahkim kurulunun tercih edilmesi durumunda şu yol izlenerek çözüm bulunacak;

  • Tahkim tercih edilerek çözüm aranması durumunda yaşanan uyuşmazlık yabancılık unsuru taşıdığı zaman İstanbul Tahkim Merkezi Tahkim Kuralları çerçevesinde yada 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu hükümlerinde belirtilen çözümlerden birisi seçilerek çözüm bulunacak. Ancak yabancılık unsuru bulunmuyorsa sadece İstanbul Tahkim Merkezi Kuralları geçerli olacak.
  • Tahkim kuruluna başvurulan ihale uyuşmazlıkları için sözleşme ve eklerinin belirttiği maddeler ilk önemli unsur olarak değerlendirilecek.

Yapılan bu düzenleme ile böylelikle uyuşmazlık sorunları uzmanlar tarafından daha az masraf ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturularak yabancı yatırımcıların ülkemize gelmesi kolaylaştırılması hedefleniyor.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı