Güncel

Kadın ve Gençlere Tarım Sigortası İndirimi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı olan Ahmet Eşref Fakıbaba yaptığı açıklamada getirdikleri yeni uygulamanın detaylarını anlattı. Bu uygulamaya göre kadın ve genç çiftçilerin devlet sigortası sistemine katılmalarını teşvik etmek için sigortanın tüm branşlarında oluşan primin %5’ine indirim getirdiklerini açıkladı.

Yüzde 5 Tarım Sigortası İndirimi

Tarım alanında genç işlerini ve kadınların girişimciliğini artırmak için bakanlık tarafından verilen teşvik miktarlarını ek olarak sigortada uygulanan %5’lik indirim gençlerin bu alanda daha çok etkinlik göstermesini sağlamayı amaçlıyor. Fakıbaba yaptığı açıklamada her yıl tarım sigortası kapsamına giren durumların daha da artırıldığını belirtti. Bunun yanı sıra 2017 yılında 1,6 milyon tarım sigortası poliçesi düzenlendiğini anlatarak 23 milyon dekar alanın ve 1.8 milyon arılı kovanın sigortalandığını açıkladı. Üstelik üreticiler 739 milyon TL Prim ödemesi yaparken bunun karşılığında üreticilere 850 milyon TL hasar ödemesi yapıldı ve 29 milyar TL’lik tarımsal değeri teminat verdiklerinde açıkladı. 2016 yılına göre büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısının 2017 yılında daha fazla sigorta kapsamına alındı ve bu bağlamda %50’lik bir artışla 2,4 milyon rakamına ulaştığı belirtildi. aynı dönem için 300 bin hasar dosyası işlemi de görüldüğü yapılan açıklamalara eklendi.

İlginizi çekebilir: Kuveyt Türk Bankası Tohum Kart ve Tarım POS

İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası

Çiftçilerden yoğun talep gelmesi üzerinde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre 2018 yılında devlet destekli tarım sigortalarının daha fazla yaygınlaştırılması amacıyla poliçe sayısının ve sigortalılık oranlarını yükseltilmesi için değişiklik yapıldığı belirtildi. Özellikle 2017 yılı için buğday ekimi yapılan kuru tarım alanlarında ilçe bazlı kuraklık verim sigortası uygulaması 2018 yılında hayata geçirildi. Yeni uygulama ile çavdar, arpa, yulaf ürünleri, tritikale ve bu ürünlerin tohumlukların da sigorta kapsamına dahil ettikleri bakanlık tarafından açıklandı. belirtilen ürünler için dolu paketi dışında kuraklık başta olmak üzere sıcak hava dalgası, sıcak rüzgar, don, aşırı yağış yada aşırı nem risklerine karşı güvence altına alınmış oldu.

Verilen tüm bu imkanlar gençlere ve kadın girişimcilere ekstra %5 indirimli tarım sigortası imkanı ile sunulduğu için tarıma katkıda bulunan gençlerin her geçen yıl artırılması ve iyi tarım uygulamalarının da bu bağlamda daha doğru bir şekilde uygulanması sağlanmış olacak.

Bir önceki yazımız olan Emekli Maaşına Ek Yüzde 4 Ödeme Yapılacak başlıklı makalemizde BAĞ-KUR, Emekli Maaşı ve SSK hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı