KOSGEB

Kadın Girişimcilere KOSGEB Destekli Girişimcilik Kredisi

Kendi girişimcilerini yapmak isteyen kadın girişimcilere KOSGEB tarafından verilen 50.000 TL’ye kadar mikro kredi işletme giderlerini sağlamak amacı ile kullanılabiliyor. Bu kredi ile kadınların kendi işlerini kurmak için gösterdikleri çabaya devlet tarafından destek verilmiş oluyor.

KOSGEB Eğitimleri

Kadınlar için verilecek olan kredi için öncelikle KOSGEB tarafından verilen eğitimlere katılmanız gerekiyor. Uygulamalı girişimcilik eğitimi olarak verilen eğitimler belediyelerde, meslek odalarında yada halk eğitim merkezlerinde veriliyor. Başvuru yapmak için ise aşağıdaki yolları izlemeniz gerekiyor;

  • KOSGEB’in resmi sitesi üzerinden karşınıza çıkan iller listesinden eğitimi almak istediğiniz ili seçin,
  • Seçim yaparken başlangıç ve bitiş tarihlerine dikkat etmeniz gerekiyor.
  • Eğitimlere ait bilgi ekranı üzerinde İŞKUR’a kayıtlı olarak kendi işini kurmak isteyen kişiler için açıklama yapılmış olmasına dikkat edin.
  • Bu eğitime katılabilmek için İŞKUR’a kayıtlı ve işsiz olmanız gerekiyor.
  • Yoğun talep yok ise sizi kabul edildiğinize dair arayacaklardır ancak yoğun başvuru varsa sizi sözlü ve yazılı sınava tabi tutabilirler.

Toplamda 32 saatlik bir eğitim sonucunda girişimcilik sertifikası alan kadınlar KOSGEB birimlerine iş yeri kuracaklarına dair bilgi verebilirler. Bu bilgiyi verirken ilk olarak KBS sistemine girerek kullanıcı adı ve şifre belirlemeniz gerekiyor.

İlginizi çekebilir: KOSGEB Desteği ile iş Kurma Ev Hanımlarına Kosgeb Desteği

KOSGEB’den Kredi Alma Şartları

En son aşama olarak proje sunumuna geldiğiniz zaman sizden isteyecekleri bazı şartlar bulunuyor. Bunlar;

  • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olunması,
  • Taahhütname imzalanması,
  • Kobi bilgi dokümanı ile beyanname doldurulmasıdır.

İlginizi çekebilir: En uygun kredi veren bankalar hangileri

Toplamda verilecek 50.000 TL kredi için 2 bin TL si işletme kuruluş desteği, 18.000 TL’si kuruluş döneminde teçhizat, makine, ofis donanım ve yazılım desteği olarak veriliyor. Daha sonrasında ise 30.000 TL işletme giderleri desteği olarak veriliyor. Alınan kredi olarak 100.000 TL ise geri ödemeli şekilde sabit yatırım desteği veriliyor.

Kadın girişimcilere erkeklere göre %20 daha fazla destek veriliyor. 100 bin TL’ye kurulacak işletme için 80 bin TL’sini geri alabilen kadın girişimcilere göre erkek girişimcilere sadece 60 bin TL hibe veriliyor. Bu rakamlara bakıldığında kadın girişimcilerin işletme giderlerini daha aza indirdiği için yatırımlarını amorti etmeleri daha hızlı bir süreçte gerçekleşecektir.

Bir önceki yazımız olan KOSGEB Kredisi Nasıl Alınır ? Şartlar Nelerdir ? başlıklı makalemizde KOSGEB ve Kredi Şartları hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı