Genel

Japonya İş İmkanları

Japonya kariyer yapmak için son yıllarda özellikle üniversite öğrencilerinin en büyük tercihlerinden biridir. Yaşam kalitesi, değişik kültürü, mutfağı, festivalleri ve ülkenin her detayı hem turizm hem de kariyer açısından gençlerin ilgisini çekmektedir. İş gücü oldukça yüksek olan ve özellikle teknoloji alanında dünya devi olan Japonya iş seçeneklerine ve Japonya’da yaşamın nasıl olduğuna gelin hep beraber bakalım. Diğer yazılarımız:

Japonya Kariyer Yapmak ve Yaşam Koşulları

Japonya yaşamak ve çalışmak için sizlere çok fazla yenilikler sunacaktır. Her zaman büyük ilgi gören bir ülke olan Japonya, iş gücünün çok yoğun olduğu, yeni seçenekler bulabileceğiniz bir ülkedir. Burada yaşam koşulları da iş koşulları da oldukça ciddi ve otoriterdir. Tüm bu otoritenin yanında oldukça keyifli bir ülkedir. Yemek kültürü tüm dünyada sevilerek takip edilir. Değişik festivalleri ve kostümleri de bulunur. Sokaklarında gezerken sürekli farklı bir kültür sizi karşılar. Okuma oranının %100 olduğu bu ülkede insanların kültür seviyesi de oldukça yüksektir. Anadili Japonca olan bu ülkede neredeyse herkes İngilizce bilmektedir. Eğer Japonya’da kariyer ve yaşam planlarınız varsa mutlaka İngilizceyi çok iyi seviyede bilmeniz gerekir. Japoncayı öğrenmeniz de hem Japonya’da hem de dönerseniz ülkenizde oldukça işinize yarayacaktır.

Japonya’da Kariyer Fırsatları

Japonya kariyer fırsatları açısından hem Asya’nın hem de tüm dünyanın en büyük ve gelişmiş ülkelerinden biridir. Her yıl hem Türkiye’den hem de dünyanın dört bir yerinden insanlar buraya eğitim ve kariyer için gelirler. Japonya oldukça kalabalık bir ülkedir ve devlet de bunu destekler. Hatta azalan nüfusu önlemek için her sene 15.000 kadar kişiye vatandaşlık fırsatı sunar. Bu fırsat da eğitim ve kariyerle değerlendirilir. Dünyanın en büyük şirketlerine sahip olan bu ülkede birçok kariyer fırsatı bulunur.

 • Teknoloji ve otomotiv alanında Japonya tüm dünyada birinci sıralarda bulunur. Özellikle mühendislik, otomotiv gibi alanlarda çalışıyorsanız burada kariyer yapabilirsiniz.
 • Teknoloji gelince akla ilk Japonya gelir. Yeni buluşlar ve bilim alanında en iyi çalışmalar bu ülkede yapılır.
 • Son yıllarda oldukça popüler olan Blogger/Influencer işleriyle uğraşan kişiler için Japonya oldukça revaçtadır. Değişik içerikler üretmek ve videolar çekmek için bu ülkeye yerleşen onlarda kişi bulunuyor.
 • Dünyanın en büyük şirketleri olan Nintendo, Toyota, Toshiba, Honda, Fujifilm ve Panasonic gibi şirketlerde kariyer hayaliniz varsa adresiniz Japonya olmalıdır.
 • Endüstriyel tasarım, mimari, mühendislik ve grafik tasarımı alanlarında yeteneğinize ve yaratıcılığınıza güveniyorsanız Japonya tam size göre!

Uluslararası Öğrencilere Japonya’da Kariyer Fırsatı

Japonya uluslararası öğrencilere kariyer fırsatı sağlayan ülkelerden bir tanesidir. Göçmen kontenjanının yanı sıra eğitime fazlasıyla önem veren Japonya, başarılı öğrencilere hem iş hem staj hem de güçlü bir akademik kariyer sunar. Dünyanın en önemli akademisyenlerine sahip bu ülkede kendinizi ve kariyerinizi güçlü bir şekilde geliştirme fırsatınız bulunur.

 • Japonya iş seçeneklerinden orada lisans ya da yüksek lisans öğrencisiyken de yararlanabilirsiniz. Başarılı öğrencilere her şekilde destek olan bu ülkede kendi alanınızda staj yapma ve çalışma imkânı sağlarlar.
 • Japonya üniversitelerinden mezun olacak öğrencilere istihdam sağlamayı da ihmal etmiyor. Mezun olmaya yakın sizlere danışmanlık sağlıyor ve iş hayatına atılmanızda yardımcı oluyorlar.
 • Bu ülke yabancı öğrencileri kendi himayesi altında da çalıştıran bir ülkedir. Yani Japonya’da var olan fabrika ve şirketlerin yanı sıra belediyelerinde, üniversitelerinde ve tüm yerel şirketlerinde iş sahibi olabilirsiniz.

Japonya’da Çalışmak İçin Gerekenler

Japonya kariyer prosedürleri için burada bilgiler vereceğiz. Bu ülkede eğitim ve kariyer sahibi olmak için yapmanız gereken şeyler bulunmaktadır.

 • En başta tabii ki dil bilmek gerekir. İngilizce dilini daha önce de söylediğimiz gibi çok iyi konuşmanız ve ülkenin resmi dili olan Japoncaya hâkim olmanız beklenir. Hangi işi yapacaksanız yapın Japonca çok önemlidir.
 • Çalışacağınız alana uygun olan eğitimler görmüş olmanız gerekir. Eğer üniversiteyi Japonya’da okuduysanız işiniz daha kolay olacaktır. Başka ülkeden gelenler için de iyi bir eğitim gerekir.
 • Burada yaşayabilmek için oturma ve çalışma izniniz olması gerekir. Japonya göçmenlik konusunda hevesli bir ülkedir. Bu sebeple başvuruları takip etmeli ve başvuru yapmalısınız.
 • Japonya’ya eğitim ya da kariyer fark etmez konaklayacağınız yeri bularak gitmeniz gerekir. Başvuru yaparken bunu belirtmenizi isterler.

Japonya’da İş Başvurusu Yapmak

Japonya’da iş bulmak için birçok farklı şekillerde iş başvurusu yapma imkânınız vardır. İşinizi ya da okulu bulduysanız ve sizin için her şey tamam ise geriye sadece başvuru yapmak kalıyor. Japonya iş başvurularını yapabileceğiniz birçok site ve platform vardır. Bunlardan başlıca olanları size vereceğiz. Hepsinden önce kapsamlı bir CV hazırlamanızı öneriyoruz. İngilizce ve Japonca dillerinde hazırlayacağınız bu CV size yardımcı olacaktır.

 • Hello Work’, Japonya’da iş bulmak için başvuracağınız resmi bir platform. Devlet Hello Work ile iş arayan insanların iş bulmasına yardım ediyor. Burada yerel, özel çok sayıda şirket bulunuyor.
 • Her zamanki gibi LinkedIn, Japonya’da da sizlerin iş ararken yararlanabileceğiniz bir platform olacaktır. Burada tüm dünyadaki gibi Japon firmalarla iletişim sağlayabilirsiniz.
 • ‘Jobs in Japan’ İngilizce dilinde hizmet veren bir iş bulma programıdır. Ayrıca yine İngilizce olarak Yolo Japan ve Career Engine gibi platformlarda da iş arayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İzlanda İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı