Parafikir

İzlanda İş İmkanları

İzlanda Çalışma İzni İçin Ne Gerekli?

İzlanda iş bulmak için Türk vatandaşları ve birçok dünya vatandaşları tarafından tercih edilen bir ülkedir. Doğal güzellikleriyle ve yaşam standartlarının üstünlüğüyle bilinen bu ülkede çalışmak ve yaşamak da en az turistik gezi yapmak kadar keyifli olacaktır. İzlanda iş olanaklarını araştırırken gerekli prosedürlere de bakılması gerekir. Bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi bu ülkede de çalışmak ve oturum sahibi olmak için vize ve izinler vardır. Konuyla ilgili diğer yazılarımız:

İzlanda İş Bulmak Nasıl Olur ve Yaşam Nasıldır?

İzlanda yaşamak ve çalışmak için oldukça yüksek standartlı bir Avrupa ülkesidir. Yapılan anketlerde çoğu defa dünyanın en huzurlu ülkesi olarak seçilen bu ülkede, halkın düşünceleri ve refahı çok önemlidir. Ülkenin nüfusu yaklaşık 330.000 kişidir. Bu da kalabalık bir ülke olmadığını gösterir. İzlanda’da konuşulan resmi dil İzlandaca dilidir, Türkler için zor olduğu düşünülse de orada çalıştıkça öğrenilir. Ayrıca Danca ve İngilizce de konuşulan ve okullarda öğretilen bir dildir. Bu ülkede yaşayabilmek ve ayak uydurabilmek için bu dili de öğrenmeniz gerekir. Küçük bir ülke olan İzlanda’da genellikle köylerde yaşan sürülür. En büyük şehirleri başkent Reykjavík ve Kópavogur şehirleridir. Çalışmak ve gezmek için daha çok bu şehirler tercih edilir. Ülke genel olarak kendi vatandaşlarının ağırlıklı olduğu bir ülkedir. Çok fazla göçmen bulunmaz. Kaostan uzaklaşıp sakin bir hayat sürmek isteyen birçok dünya vatandaşı bu ülkeyi mutlaka araştırır.

İzlanda’da İş Seçenekleri Nelerdir?

İzlanda iş olanakları bakımından geniş yelpazelere sahip bir ülke değildir. Bu ülkede yapılabilecek işleri maddeler halinde açıklayalım:

 • Dünyanın en huzurlu ülkesi olduğunu duyan dünya vatandaşlarının bu ülkeye ilgisi gün geçtikçe artıyor. Bu da doğal olarak turizmde bir patlama gerçekleştiriyor. Turizm, bu ülkede yapabileceğiniz işlerden birisi. İngilizce ve Türkçe dilinde rehberliğin yanı sıra ekstra başka dillerde de burada turizm rehberliği yapabilirsiniz.
 • İzlanda kıyı şeridi doğal güzelliğiyle manzaranın yanı sıra sizlere iş imkânı da sunar. Sahil turizmine yönelebilirsiniz.
 • Sporla ilgileniyorsanız İzlanda’da su sporları ve futbol alanında da fırsatlarınız bulunmaktadır.
 • Gelişmiş bir sanayi ülkesi olan İzlanda’da çok sayıda fabrika bulunur. Bu fabrikalarda da iş fırsatları bulabilirsiniz.

İzlanda’da Ticaret Yapmak ve İş Kurmak

İzlanda iş kurmak için de tercih edilebilecek ülkelerden biridir. Ülke her açıdan makul standartlara sahip bir ülkedir. Yatırım yapmak, Türkiye ile ticaret yapmak ve hatta maddi kaynağınız varsa iş kurmak için ideal bir ülkedir. Bunun için öncelikle ülkede birkaç ay geçirmeyi, ortamı, sanayisini, tarımını ve tüm iş imkanlarını gözlemlemeniz önerilir. Yapabileceğiniz iş kafanıza oturursa bu ülke diğer birçok büyük ülkeden daha mantıklı bir yatırım ülkesi olacaktır.

İzlanda ile yapabileceğiniz örnek ticaret ve yatırım fikirleri şunlardır:

 • İzlanda iş seçenekleri arasında tarım önerilenlerden biridir. Ülkede tarım çok gelişmiş değildir ve buna bağlı olarak malzeme eksiklikleri çoktur. Tarım ve malzemeleri mantıklı bir ticaret olacaktır.

Ülke sağlıklı beslenmeye ve organik tarıma çok meraklıdır. Bu konuda da iyi bir yatırım yapabilirsiniz.

 • İzlanda deyince akla ilk gelen balıkçılık olacaktır. Balıkçılık sektöründe başarılı olacağınıza inanıyorsanız bu alana da yönelebilirsiniz.
 • İzlanda’nın gelişmiş bir sanayi ülkesi olduğunu söylemiştik. Buradaki fabrikalara yatırım yapabilir ya da ülkeye ticaret yapabilirsiniz.

İzlanda Çalışma Vizesi ve Oturum İzni

İzlanda çalışma izni ve vizesi alabilmek için maalesef ülkemizde bir konsolosluk bulunmamaktadır. Avrupa ülkelerinden biri olan İzlanda’nın da vize türü Schengen vizesidir. Bu ülkeye yapacağınız vize başvuruları için Ankara’da bulunan Danimarka Başkonsolosluğu’na gitmeniz gerekiyor. Farklı çeşitlerde oturum izni için başvurabilirsiniz.

 • Diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi İzlanda’ya da öğrenci olarak gidebilirsiniz. Öğrenci olarak izin alıp aynı zamanda çalışabilir, eğitim bittikten sonra oturum izni alarak orada kalabilirsiniz.
 • Yeterli maddi kaynağınız varsa bu ülkede oturum izni almak kolay olacaktır. İş kurabilir, var olan bir işte çalışabilir ve bahsettiğimiz gibi ticaret yapabilirsiniz.
 • İzlanda iş imkanlarından yararlanabilmek için direkt çalışma izni için ve göçmenlik için başvuru da yapma şansınız vardır.
 • İzlanda erkek nüfusunun az olduğu bir ülkedir. Burada formalite ya da gerçek bir evlilik yaparak vatandaşlık ve oturum izni sahibi olabilirsiniz.

İzlanda’da Çalışma İzni İçin Ne Gerekli?

İzlanda oturum ve çalışma izni için birçok prosedür bulunur. Öncelikle yapacağınız ilk şey göçmenlik bürosuna vereceğiniz belgeleri eksiksiz ve doğru şekilde hazırlamak. Bu belgelerin İngilizce olması gerekir. Eğer mümkünse İzlandaca olarak vermek daha garanti olacaktır. İzlanda iş başvurusu için başlıca gereken diğer şeyler şunlardır:

 • Orada yaşarken geçiminizi nasıl sağlayacağınızı finansal olarak kanıtlamalısınız. Orada özellikle de iş bulana kadar nasıl geçim sağlayacağınızı merak ederler.
 • Oturum iznine başvurduğunuzda yaşamak istediğiniz yeri ve barınacağınız yeri belirtmeniz lazım. Nerede oturacağınız/kalacağınız belli olmalıdır.
 • Amacınızı iyice açıklamalısınız. Çalışma yeriniz belliyse tüm belgeleri eksiksiz iletmeniz gerekir.
 • En az 6 aylık bir Sağlık Sigortası sahibi olmalısınız.
 • Tabii ki sicilinizin temiz olması gerekmektedir. Sabıka kaydınız önemli bir yer tutar.

Bir önceki yazımız olan İtalya İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ