Genel

İtalya İş İmkanları

İtalya kariyer yapmak ve yaşamak için oldukça keyifli olan bir Avrupa ülkesidir. Mimarisi, köklü tarihi, doğal güzellikleri, lezzetleri ve daha birçok özelliğiyle İtalya son yıllarda insanların yaşamak için hayalini kurduğu bir şehirdir. İtalya iş imkanları için yapmanız ve bilmeniz gerekenleri bu yazımızda vereceğiz. Üniversite eğitimini İtalya’da gören, uluslararası öğrenci diplomasına sahip olan ya da Türkiye’den İtalya’ya işçi olarak gitmek isteyenlere birçok seçenek bulunmaktadır. Diğer konularla ilgili yazılarımız:

İtalya Kariyer Yapmak ve Yaşam Sürmek

İtalya’da yaşamak ve çalışmak hayatınızı keyifli sürmeniz için oldukça güzel bir fırsattır. İtalya, orada yaşayan insanlara tam bir açık hava müzesi ve kültür merkezi etkisi yaratır. Ayrıca sanat, edebiyat, kültür, sinema ve tarih gibi şeyleri de doyasıya yaşarsınız. Dünyaya ün salmış İtalyan stilini ve modasını sokaklarda yaşarsınız ve muhteşem lezzetleri ile kendinizi her zaman şımartabilirsiniz.

Tabii orada yaşayabilmek için de ya öğrenci olmak ya da çalışmak gerekir. Bu güzel ülkede kariyer sahibi olmak, sizler için yaşamayı ve çalışmayı keyifli hale getirecektir. Tabii ülkenin tüm bu güzelliklerin yanında özellikle büyük şehirlerinde yaşamın pahalı olduğunu da belirtmek gerekir. Gelişmişlik düzeyi daha üst olan bu şehirlerde yaşamak da çalışmak kadar ilgi çekicidir. Roma, Milano, Venedik ve Floransa eğitim, turistik gezi, yaşam ve çalışma amaçlı en çok ilgi gören şehirlerdir.

İtalya’da Kariyer Fırsatları

İtalya’da kariyer yapmak için farklı çalışma alanları bulabilirsiniz. Bu ülkede çalışmak için moda, gastronomi, endüstri, otomotiv, turizm gibi birçok alanda iş fırsatı bulabilir. Gelin iş imkanlarını beraber inceleyelim:

 • İtalya’da moda her zaman ilk akla gelendir. Dünya’nın her yerinden modacılar eğitim almak ve çalışmak için İtalya’ya gelirler. Birçok büyük markanın doğduğu yer olan İtalya’da modayı doyasıya yaşayabilirsiniz.
 • İtalya’da İngilizce bilen insan sayısı azdır ve halk öğrenmeye heveslidir. Bu ülkede İngilizce Öğretmenliği de revaçta olan bir meslektir. Ayrıca mütercim tercümanlık da bu ülkede yapabileceğiniz bir iştir.
 • İtalya iş seçenekleri arasında Gastronomi ve Gıda Mühendisliği de büyük ilgi görür. Tüm dünyaya nam salmış İtalyan Lezzetlerinin eğitimini burada alabileceğiniz gibi kendinizi geliştirip kariyer de yapabilirsiniz.
 • Endüstriyel tasarım alanında çalışanlar ve makine mühendisleri için de İtalya birçok büyük şirkete ev sahipliği yapar. Fiat ve Ducati markaları bu şirketlerden sadece birkaçıdır.
 • Yine İngilizce bilen sayısı az olduğu için Turizm Rehberliği işi de revaçtadır. Ayrıca Türk turistler için Türkçe dilinde de rehberlik hizmeti verebilirsiniz.
 • Ve İtalya deyince direkt akla gelen Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Arkeoloji de bu ülkede kariyer yapabileceğiniz alanlardır.

Uluslararası Öğrenci Olarak İtalya’da Çalışmak

Uluslararası öğrenci olarak İtalya’da çalışmak da mümkündür. Okumak için İtalya’yı tercih ettiyseniz para birimi olarak Euro cinsinden harcama yapmanız gerekir. İtalya’nın haricinde herhangi bir ülkede de bu konumda okuduysanız yine bu ülkede çalışma imkânınız vardır. İhtiyacınız olan tek şey uluslararası öğrenci olmak. Hem okurken çalışarak harçlığınızı kazanmak hem de deneyim kazanmak için burada çeşitli iş fırsatları da sizi bekliyor. Ayrıca zorunlu ya da tercihe bağlı olarak staj da yapabilirsiniz. Ücretli ya da ücretsiz bu stajlar ile deneyim kazanır ve kariyerinizi daha sağlam planlarsınız. Okuduğunuz ya da kendinizi geliştirmek istediğiniz bölüme göre yukarıda da bahsettiğimiz iş imkanlarında yararlanabilirsiniz.

İtalya’da Akademik Kariyer Yapmak

İtalya Akademik Kariyer de yapabileceğiniz ülkelerden birisidir. İtalya’da kariyer yapabilmenin en kolay yolu lisans ya da yüksek lisans eğitimini orada görmektir. Bu sayede hem İtalyanca dilini iyi bilirsiniz hem de İtalya diplomasına sahip olursunuz. Üniversitede okuduğunuz sürede de ülkeyi ve şehri tanıyabilme şansınız olur. Hem okurken hem de okuduktan sonra ülkede yaşamak ve çalışmak daha kolay olacaktır.

Lisans eğitiminizi herhangi bir ülkede gördükten sonra uluslararası öğrenci olarak İtalya’da Yüksek Lisans eğitimi görebilirsiniz. Bu ülkede oldukça büyük üniversiteler bulunur. Bilim, tıp, hukuk, astronomi gibi alanlarda büyük çalışmalar yapılır ve ciddi araştırmalara ev sahipliği yapar. Ayrıca yine güzel sanatlar, edebiyat, mimarlık ve gastronomi gibi alanlarda da akademik kariyer yapmak için en çok tercih edilen ülkelerden biridir.

İtalya’da Kariyer İçin Yapılması Gerekenler

İtalya’da çalışabilmek için yapılması gerekenler vardır. Bunlar gerekli olan şartlar, belgeler ve uyulması gereken prosedürlerdir. İtalya iş fırsatları için eğer eğitiminizi İtalya’da gördüyseniz şartlar daha kolay olacaktır. Başka ülkelerden gelenlerin uyması gereken daha ciddi prosedürler bulunur. Bunlar:

 • Eğer Avrupa Birliği ülkelerinden birinin vatandaşıysanız vize ya da oturma izni ihtiyacınız yoktur. Türk Vatandaşı olarak başvuru yapıyorsanız çalışma izni ve oturma izni gerekecektir.
 • İtalya’da bir üniversiteden mezunsanız, mezun olduktan sonra 12 ay boyunca öğrenci vizeniz üzerinden oturma ve iş arama hakkınız bulunur.
 • İtalya’da kariyer için sahip olmanız gereken iyi derecede İngilizcenin yanı sıra ülkenin kendi dili olan İtalyancayı bilmeniz de tavsiye edilir.
 • Kariyerinizi İtalya’da oluşturmak istiyorsanız mezun olmaya yakın staj başvurularınız için bu ülkeyi tercih edebilir ve kariyerinize buradan devam edebilirsiniz.
 • Çalışmak için İtalya’ya geldiğinizde hayatınızı direkt yoluna sokamayabilirsiniz. Bu sebeple en azından birkaç ayı geçirebilecek bir maddi kaynağınızın olması tavsiye edilir.
 • İtalya’da iş başvurusu yapabileceğiniz birçok site bulunuyor. En kapsamlı olanlarda kendinize bir CV oluşturmanız tavsiye edilir. Clicca Lavoro, Cambio Lavoro ve Lavorore bu sitelerden bazılarıdır. Ayrıca uluslararası bir platform olan LinkedIn üzerinden de iş arayabilirsiniz.
 • Kaliteli bir CV size her zaman yardımcı olacaktır. İngilizce ve İtalyanca olarak dolu ve ilgi çekici özgeçmiş oluşturup, dilediğiniz şirketlere yollayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İsviçre İş İmkânları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı