Genel

isviçre Para Birimi isviçre Ekonomisi

isviçre Para Birimi Nedir?

Ekonomik olarak dünyanın en güçlü ekonomilerinden birisi hiç kuşkusuz İsviçre’dir. Güçlü ve kararlı Pazar yapısı ile İsviçre insanların en çok itibar ettiği ülkedir. İsviçre’nin para birimi franktır. İsviçre frangı finans piyasalarında en çok işlem gören para birimlerinden birisidir. Uluslar arası ekonomi arenasında CHF şeklinde kısaltılarak yazılır. Sembolü ise F harfidir. Frank’ın kuyruğunda ülke bayrağını anımsatan çizgiler yer alır.

Frank’ın alt birimleri ise rappendir. 100 rappen 1 franka eşittir. Alt birim dünya ülkelerinde farklı isimlerle anılır. Almancada rappen, Fransızcada centimes, İtalyancada centesimi Romanca da raps şeklindedir. İsviçre ekonomisinin temeli 1789 yılında atılmıştır. Federal Cumhuriyet yapısına geçildikten sonra Frank dünya ekonomisinde yerini almaya başladı. Federal Cumhuriyet öncesinde 860 farklı madeni para kullanıldı. Dünya ülkeleri içinde yaşam kalitesi en yüksek ülke İsviçre’dir. Bu endeks belirlenirken suç seviyesi, yaşam kalitesi, sağlık şartları, eğitim imkânları ve insanların mutluluk durumlarına bakıldı. Ülke 8 milyon nüfusa sahiptir. Ülkenin liberal bir yasası vardır. Silahlanmanın en fazla olduğu ülke olmasına rağmen suç oranı oldukça düşük ülkelerden birisidir.

isviçre Ekonomisi

Ülkenin resmi bir başkenti yoktur. Herkes tarafından fiili başkent olarak Bern bilinir. Devletin devlet başkanı bulunmaz. Devletin 7 üyeli bir konseyi bulunur. Ekonomisinin % 73üni hizmet sektörü oluşturur. Ülke ekonomisinde bankacılık, sigortacılık, turizm ve ticaretin önemli etkisi vardır. Avrupa’nın Euro’ya geçtikten sonra piyasada kullanılan tek para türü İsviçre Frangı’dır. Dünya para birimi rezervinde % 0,2lik paya sahiptir. İsviçre frangı her zaman güvenilir bir liman özelliği olarak yatırımcıların en çok tercih ettiği yatırım aracı olmuştur. İsviçre Frangını Lihtenstayn ülkesi de kullanmaktadır.

İsviçre Federal cumhuriyet öncesinde ülkede kullanılan yerel para birimleri; Basel thaler, Berne thaler, Fribourg gulden, Geneva thaler, Geneva genevoise, Luzern gulden, Neuchâtel gulden, St. Gallen thaler, Schwyz gulden, Solothurn thaler, Valais thaler ve Zurich thaler olarak sayılabilir. 1798 yılıyla birlikte bu paralar değiştirildi. Frank, Berne thaler temelli bir döviz olarak tanıtıldı. 1803 yılında tamamen franga geçilmeden önce kantonlar içinde arabuluculuk dönemi yaşandı. 19 kantonal birim kullanılmıştır. Bu paralar ise Appenzell, Argovia, Basel, Berne, Fribourg, Cenevre, Glarus, Graubünden, Luzern, St. Gallen, Schaffhausen, Schwyz, Solothurn, Thurgau, Ticino, Unterwalden, Uri, Vaud ve Zürih adlarıyla anıldı.

Yaygın kullanılan İsviçre frangı banknot ve madeni paraları: 10, 20, 50, 100, 200, 1000 franktır. 5,10,20 rappen bulunu

Bir önceki yazımız olan Bankalar Bana Neden Kredi Vermiyor? başlıklı makalemizde bankalar neden kredi vermiyor, kara liste ve Kırmızı Kalem hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı