İcra ve Yasal Takip

İşsizlik Maaşına İcra Gelir Mi?

İşsizlik maaşı işini yitiren ancak hayatını idame edebilmesi için asgari geçim düzeyinde devlet tarafından verilen belirli şartlar dahilinde aylık ödenen maaştır. Banka borçlarından dolayı tüm mal varlığına icra gelen tüketicinin maaşının da dörtte birini kesinti konulur. Ancak işsizlik maaşı alan bir kişiye icra gelirse aldığı maaş devlet tarafından güvence altına alınır.

İşsizlik Maaşına Banka El Koyabilir Mi?

Devlet güvencesi verilen işsizlik maaşı İşsizlik Sigortası Kanunu’nun 50. maddesinde açıklanmıştır. Kanun ile güvence altına alınan işsizlik maaşı hiçbir şekilde bloke durumu ile karşılaşamaz. Madde içeriği ise şu şekildedir;

  • Damga vergisi haricinde işsizlik ödeneği herhangi bir şekilde kesintiye yada vergiye tabi tutulmaz.
  • İşsizlik ödeneği temlik edilemez yada başkasına devir edilemez ancak sadece nafaka borçları durumunda haciz gelebilir .

Bu hüküm ile banka borçlarından dolayı işsizlik ödeneği haciz gelemeyeceği net bir şekilde belirtilmiştir. Bankalar kişinin borçlarından dolayı işsizlik maaşına bloke koyamayacağı gibi borca karşılık işsizlik maaşını da otomatik olarak aktarım yapamaz. Ancak hesaba tanımlı bulunan kredi kartı borcu varsa otomatik ödeme talimatınız kesilebilir. Bu durum dışında banka işsizlik maaşına bloke koymuş ise  karara itiraz edebilirsiniz hatta gerekirse SGK’ya yada BDDK’ya şikayette bulunabilirsiniz.

Göz atabilirsiniz: Nafakaya İcra Gelir Mi?

İşsizlik Maaşı Alan Kişilerin İcraları Ne Olur?

Herhangi bir geliri olmayan ancak borçlarından dolayı icra takibi başlatılan kişiler işsizlik maaşı alıyorsa bu kişinin gelir olarak görülmez çünkü bu bir sosyal destektir. Ancak  bu durum borçların ödenmeyeceği ya da borcun düşeceği anlamına gelmez. Varsa eviniz arabanız ya da taşınmaz gayrimenkulünün İcra Müdürlüğü tarafından satılamaz şehri düşünür. Eğer ileriki vadede borcunuzu ödemezseniz avukatlar tarafından bu mal varlıkları satışa sunulur. Tabi bu süre zarfında ödeyeceğiniz borca gecikme faizi de uygulanacağı için icra takibi başladıktan sonra size sorulan borcunu ödeme taahhüdünü ödeyebileceğiniz miktarlarda söyleyin.

İlginizi çekebilir: Kefil olan kişiye icra gelir mi?

Tüm bu konuları genelleyecek olursak işsizlik maaşına hiçbir şekilde icra  gelemeyeceği ancak nafaka ödeme durumlarında nafakanın ödenmemesi halinde işsizlik maaşına bloke koyulabileceğinin bilinmesi gerekiyor. Eğer banka sizin izniniz haricinde işsizlik maaşına bloke koyarsa BDDK ve SGK’ya şikayette bulunarak duruma itiraz edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Nafakaya İcra Gelir Mi? başlıklı makalemizde İcra, Nafaka ve nafakaya icra gelir mi hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı