Genel

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır? 2018 Yılı İşsizlik Maaşı Şartları

Mevcut işlerinden ayrılmak zorunda bırakılan ve kısa süre içerisinde iş bulamayan kişilerin gündelik yaşamlarını idame edebilmeleri için çalıştıkları dönem boyunca yapılan kesintilerden elde edilen fon ile işsizlik maaşı bağlanıyor. Bu işsizlik maaşı şartların yerine getirilmesiyle kolaylıkla alınabilirken bazı durumlarda hak kaybına yol açarak kişiyi maaştan mahrum bırakabiliyor.

2018 İşsizlik Maaşı Şartları

işsizlik maaşının ilk şartı herkesin bildiği gibi işten çıkarılmış olmaktır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus ise kendi isteğiniz ile değil işletme tarafından çıkarılmış olmanız gerekiyor. Kendi isteği ile işten çıkan kişiler işsizlik maaşından faydalanamazlar. Diğer şartlar ise şu şekildedir;

  • Çalışılan yerden ayrılmadan önce 120 prim gününü ödeyerek çalışmak gerekiyor.
  • 120 gün dışında son 3 yıl içerisinde toplamda 600 gün işsizlik sigortası primlerini ödemek zorunluluğu var.
  • İşten çıkarıldıktan sonra 30 gün içerisinde İş-Kur resmi internet sitesi üzerinden işsizlik maaşı başvurusu yapılması gerekiyor.

Bu şartların karşılanması halinde 10 aya kadar işsizlik maaşından faydalanabiliyorsunuz.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar ve Maaş Süresi Nasıl Hesaplanır?

İşten ayrılan kişiye verilecek olan işsizlik maaşı için son 4 aylık kazancına dikkat ediliyor. Bu kazancın %40’ına kadar işsizlik maaşı ödemesi yapılıyor. Ancak verilen işsizlik maaşı brüt asgari ücret miktarının %80’ini aşmıyor. Maaş miktarının süresi se son 3 yıl içerisindeki yatırılan sigorta primlerine bakılarak belirleniyor. Prim günü arttığı sürece alınacak olan işsizlik maaşının günü de artıyor. 600 gün sigortalı olarak çalışan bir kişinin işsizlik sigortası primi ödemiş ise 180 gün işsizlik maaşı bağlanabiliyor. Bunun yanı sıra 900 gün sigortalı çalışıp işsizlik sigortası primlerini ödeyenlere 240 ve son olarak 1080 gün sigortalı çalışan ve primlerini ödeyenlere de 300 gün işsizlik maaşı veriliyor.

Resmi internet sitesinde İş-Kur tarafından gerekli kurallar yazıyor ancak en önemli nokta işten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde başvuru yapılmaması durumunda işsizlik maaşı hakkından mahrum kalınıyor. Bunun yanı sıra ödenecek olan işsizlik maaşı 711 TL ile 1422 TL olarak değişiklik gösteriyor. Bu rakam 2018 yılı içerisinde yapılan değişiklikler ile artacağı da belirtildi.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı