İş Fikirleri

İş Kurmak İstiyorum Ne Yapabilirim?

İş kurmak istiyorum ne yapabilirim? Gibi sorular günümüzde yeni mezun olmuş ya da meslek değiştirip, yeni atılımlar yapmak isteyen insanların sürekli olarak kendilerine ve yakınlarındaki insanlara sordukları, cevabı net olarak verilip, bu hedef doğrultusunda hareket edilmesi gereken en önemli soruların başında gelmektedirler. Üniversiteden yeni mezun olan bir birey iseniz özellikle iş dünyasına adım atmanın ne denli zorlu olduğu ile direkt olarak karşı karşıyasınız demektir. İlk önce hangi işi nasıl yaparak kazanç elde edeceğinizi belirlemeniz gerekiyor. Hedef şiş kurma sürecinde oldukça önemlidir hedefinizi koyarak ne istediğinizi bilmeniz gerekiyor. Ne istediğinizi bilmeden yola çıktığınız andan itibaren emin olun ki boşa kürek çekmiş olacaksınız.

Göz atabilirsiniz: İş Kurma Fikirleri Nelerdir?

Kurmak istediğiniz iş alanını belirledikten sonra detaylı bir şekilde bilgi ile eve dönmek üzere piyasa araştırmasına çıkarak bu iş hakkında bu işi kurup işleten işletmeciler ile konuşa bilirsiniz. Genel maliyetler hakkında bilgi sahibi olmanız sizin için iyi olacaktır. Bu iş için gereli olan sermaye miktarını bilmeniz ve bu sermayeyi hazırlamanız gerekir. Sermayenizi hazırlamak için ülkemizde ki birçok köklü firmadan kredi desteği alabilirsiniz. Sermayenizi temin ettikten sonra yapacağınız işi kura bilmek adana tekrardan bir piyasa turuna çıkarak iş için gereli olan araç gereçlerin maliyetlerini belirlemeniz gerekli bu durumda en önemli konu yapmış olduğunuz piyasa araştırmalarının sonucunda size yeterli olan sermayeyi belirlemektedir.

Bir iş fikriniz olsun. İş kurmada ilk adım bir iş fikri bulmaktır. Var olan iş fikirleri seçeneklerinden birini seçebilirsiniz veya yeni bir tane yaratabilirsiniz. Bu fikirler için internetten araştırma yapın. Ayrıca aile üyelerinizden, arkadaşlarınızdan, akrabalarınızdan ve meslektaşlarınızdan tavsiyeler alabilirsiniz. Ciddi anlamda araştırma yapmadan bayilik veya internetteki iş fırsatlarına atlamayın. Kaynakları, referansları hesaba kattığınızdan ve bir şeye imza atmadan veya katılmadan önce gizli maliyetleri hesapladığınızdan emin olun.

İş planınızı hazırlayın, iş planı hazırlamak oldukça önemlidir çünkü sizin ve diğerlerinin işletmenizi değerlendirmesini kolaylaştırır. Diyelim ki yeni bir iş kredisine başvuracaksanız. Kredi sağlayıcılar sizden iş planınızı isterler ve başvurunuzu onaylayıp onaylamadan önce iş planınızı okurlar. Yeterli sermayesi olanlar içinde iş planı oldukça önemlidir. Çünkü iş planı sayesinde daha fazla iş stratejisi ve finansal tasarı geliştirebilirler. İş planınızda ki önemli bölümlerden biri pazarlama planıdır. Pazarlama planı ürünlerinizin veya hizmetlerinizin reklamı ve tanıtımı için yararlanacağınız farklı pazarlama tekniklerini ve araçlarını açıklar. Ayrıca amaç veya amaçlarınızı da belirtmelisiniz. İş planına ileride işletmenizin başarısını değerlendirirken de ihtiyacınız olacaktır.

Finansal kaynaklarınızı geliştirin, iş planınız hazır ve sıra sermayeyi gözden geçirmeye geldi. Küçük işletme sahiplerinin üç tane finansal seçeneği vardır.
Unutmayın yatırımcılar ve bazen de aile üyeleri ve arkadaşlar işletmenin sahipliğini veya kendi paylarına düşen kısmın kontrolünü almak isterler.

Aile üyelerinden veya arkadaşlardan ödünç para almak

Yatırımcılar bulmak veya

Kredi için bankaya başvurmak

Doğru olan yasal işletme yapısını seçin, şahıs işletmesi, anonim şirket veya adi şirket mi kuracaksınız?

Şahıs işletmesi ticari işletme türlerinden biridir. Bireysel olarak sahip olunur ve yönetilir.

Adi şirket işletme kar ve zararları ortaklar arasında bölüştürülen ticari bir işletme türüdür

Adi şirket sermayesi belirli ve paylara bölünmüş ve borçlarından dolayı yalnız malvarlığıyla sorumlu bulunan ticari bir işletme türüdür.

İlginizi çekebilir: En Karlı İş Fikirleri

İşyeriniz için yer bulun, bir ofis mi yoksa ticari bir yer mi kiralayacaksınız? Veya evinizde bir alanı ofis olarak mı kullanacaksınız? İşyeriniz için mekân belirlerken ulaşılabilir ve şehrin içinde olmasına dikkat edin.

Çalışanlarınızı bulun, size yardımcı olması için çalışanlar mı alacaksınız? Eğer alacaksanız bu sizin için zorlu bir görev olacaktır. Çalışkan ve dürüst çalışanlar bulmalısınız. Ayrıca defterlerinizi tutması için bir muhasebeciyle anlaşmanız gerekecektir.

Vergiler hakkında bilgi sahibi olun, yasal sorunları engellemek için konu hakkında ilgili resmi kurumlardan detaylı bilgi alın.

İhtiyacınız olan bütün yasal belgeleri tamamlayın. İşletmeniz için gerekli olan işletme ruhsatı ve izinler gibi belgeleri aldığınızdan emin olun.

Bu tür sorulara cevap verirken bir birey kendini tanımasının yanında içinde yaşadığı ülkenin ekonomik, sosyal, iş dünyası gibi dinamiklerini son derece iyi bilmesi gerekmektedir. Yeni iş alanları yaratma anlamında son derece sıkıntılı olan, istihdam oluşturmada zorlanan ve ekonomisi üst düzey olmayan bir ülkede iseniz işiniz daha da zor diyebiliriz. Girişimcilik ve yeni iş kurma anlamında imkânlarınız kısıtlı olduğu gibi, adım attığınız sektörde de hüsrana uğrama şansınız oldukça fazladır. Ancak yine de her türlü olumsuzluğu bilip, açıkta duran fırsatları değerlendirmeyi başarabilirseniz, istediğiniz başarıya ulaşma şansınız yüksektir diyebiliriz. İş kurmak aslında belirli bir tecrübe gerektirmektedir. Bazen sermaye sahibi kişiler, girmek istediği sektöre bir çalışan olarak girip tecrübe sahibi olup, piyasayı yakından tanıyım gerçekten o işin yapılabilirliğini öğrenerek daha sonra kendiişlerini tecrübe sahibi olarak daha kolay kurabiliyorlar.

Göz atabilirsiniz: Karlı ve Zekice İş Fikirleri

Bir önceki yazımız olan İş Kurma Fikirleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı