Genel

İş Bankası Cebe Havale (Cepbank) Yapma

Para göndereceğiniz kişi yada size para gönderilmesi halinde sizin İş Bankası üzerinden herhangi bir hesaba sahip olmanıza gerek bulunmuyor. Yapmanız gereken tek şey İş Bankası cebe havale özelliğini kullanmanız olacaktır. İnternet şubesini kullanabilmek için şube üzerinden hesap açılış sırasında internet bankacılığını aktif hale getirmeniz gerekiyor.

İş Bankası Cepbank İşlemleri

Gönderme işlemi yapacak kişi hesap açılışı sırasında aldığı internet bankacılığı şifresi ile internet şubesine giriş yapması gerekiyor yada aynı şifre ile mobil bankacılığa giriş yapabilirsiniz. İnternet şubesi üzerinden para göndermek için ekranın solundaki menüler üzerinden para aktarma menüsünün altında bulunan havale sekmesine tıklayın. Daha sonrasında aşağıdaki işlemleri yaparak devam edebilirsiniz;

  • Açılan pencere üzerinden üst kısımlarda bulunan sekmelerden ‘’CEBE’’ yazan kısma tıklamalısınız.
  • CEBE sekmesine tıkladıktan sonra gelen menü üzerinde para göndereceğiniz kişinin T.C. kimlik numarası ile telefon numarasını ve en son olarak ise göndereceğiniz para miktarını girmelisiniz.
  • Devam butonuna tıkladıktan sonra gelen ekrandaki Onay butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Göz atabilirsiniz: İş Bankası Anında Kredi Başvuru ve Şartları

Yapılan bu işlemler sonrasında alıcının cep telefonuna SMS gidecek gelen bu mesaj ile en yakın İş Bankası ATM’sine gitmek para çekmek için yeterli olur. Para çekme işlemleri için ATM’nin giriş butonuna tıklayarak T.C kimlik numarası, cep telefonu numarası ve SMS ile gelen referans numarası girilmesi yeterlidir. Yapılan bu işlemler para çekme işlemlerinin tamamlanmasını sağlar ancak bazı durumlar işlemin iptal edilmesine neden olur.

İlginizi çekebilir: İş Bankası Anında Alışveriş Kredisi

Hangi Durumlarda İşlem İptal Edilir?

İş Bankası Cepbank kullanılarak para gönderme işlemi yapıldığı sırada yapılan bazı hatalar kişinin para çekmemesine ve paranın tekrar gönderici hesabına gönderilmesine neden olur. Bu hataların başında alıcının parayı 48 saat içerisinde çekmemesi geliyor. Diğer yandan ise alıcı ATM üzerinden girdiği bilgileri 3 defadan yanlış girmesi halinde para gönderme işlemi iptal edilir. İşlemin iptal edilmediği ancak paranın çekilemediği bir durum ise başka bir bankanın ortak ATM’sini kullanarak parayı çekmeyi denemektir. Para gönderim işlemi yapıldıktan sonra gönderen kişi işlemin iptali için sadece telefon bankacılığı kullanması gerekiyor aksi durumda SMS yolu ile hiçbir şekilde işlem iptali yapılamaz.

Bir önceki yazımız olan Kara Listeden Ne Zaman ve Nasıl Çıkılır başlıklı makalemizde kara liste hakkında bilgiler verilmektedir.


Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı